f : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
        23:44:08 | piątek | 03.04.2020 | imieniny: Ryszarda i Pankracego
 
: Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05

  Muzyka w radiu :: Nowe płyty
2009-12-10 14:09
Totentanz - nowa płyta w sklepach!
Do sklepów trafił najnowszy album Totentanz! Najnowsze, jeszcze świeże wydawnictwo to płyta zawierająca w sobie zarówno mocne, gitarowe uderzenie, jak również zaangażowaną lirykę.
czytaj więcej +
2009-05-29 08:58
U2 – No Line on The Horizon
Jeszcze żadna premiera płyty w historii fonografii nie miała tak długofalowej i precyzyjnie opracowanej strategii promocyjnej. Nie może więc dziwić, ze płyta mega grupy rocka wywołała globalne zainteresowanie mediów. Najtrudniej odbiorcom oddzielić genialny marketing od trzeźwej oceny zawartości albumu.
czytaj więcej +
2009-05-29 08:58
WHITE LIES – To Lose My Life
Można przypuszczać, że rocka gra u nas nie mniej kapel niż na wyspach brytyjskich, lecz szanse wypłynięcia na wielkie wody, są tu i tam nieporównywalne. To w Londynie co dwa tygodnie poznajemy nową sensację rockowej sceny. Poznajemy nazwy zespołów na miarę objawienia muzycznego, które z niewielkich klubów trafia do głównych mediów.
czytaj więcej +
2009-05-29 08:55
RAPHAEL SAADIQ – The Way I See It
Ten wszechstronnie utalentowany artysta nie nagrywa słabych płyt. Jako lider sprawdził się przed laty w zespole Tony!, Toni !, Tone!. Jest także producentem albumów mega gwiazd TLC, Macy Gray, D’Angelo i The Roots. I chociaż trudno byłoby porównywać producencka aktywność Saadiqa z wszędobylskim Timbalandem, ten pierwszy wykazuje więcej finezji w kreowaniu nagrań wspomnianym wcześniej artystom.
czytaj więcej +
2009-05-29 08:55
JJ CALE - Roll On
Trzy lata temu JJ Cale nagrał wspólnie z Erikiem Claptonem album The Road to Escondido, który okazał się bestsellerem. Clapton przez lata dzięki swojej pozycji na rynku muzycznym przyciąga uwagę nawet do muzyki skazanej na niszowość. A JJ Cale to artysta z kręgu sztuki dla wyrafinowanej mniejszości. Kultowa postać dla wielu poszukiwaczy nieskrępowanego luzu i naturalności a jednocześnie dla innych sztukmistrz, który od 38 lat eksploatuje jeden muzyczny patent.
czytaj więcej +
2009-02-20 14:05
BRUCE SPRINGSTEEN – Working On A Dream
Gdyby nie bez trudu rozpoznawalny głos Bruce’a, trudno uznać otwierającą piosenkę Outlaw Pete za typowe wejście do muzycznego świata tego artysty. Akompaniament altówek i wiolonczel grających rytmiczne ostinato, to nie jest zwykle surowe i mocne brzmienie rockowe do którego przyzwyczaił nas Springsteen na swoich klasycznych albumach. Bo z
pozoru Boss tym razem nagrał płytę lekką, łatwą i przyjemną. Dużo tu melodyjnych piosenek o miłości, czasem z wykorzystaniem banalnego motywu „la la la”. Springsteen to jednak patriota i artysta dużego formatu, który postanowił rozliczyć się z epoką Prezydenta George’a Busha.
czytaj więcej +
2009-02-09 14:52
AMADOU & MAIAM – Welcome to Mali
Tytułowe powitanie w Mali otwiera słuchaczowi świat afrykańskiej muzyki, która w ostatnich latach oczarowała miliony melomanów. Rozsmakowani w world music znają dobrze nazwiska takich artystów jak Salif Keita, Rokia Traore, Ali Farka Toure, Toumani Diabate. Wśród czynnie promujących wielobarwną sztukę Mali są przecież uznane autorytety takie jak: Robert Plant, Martin Scorsese, Peter Gabriel i Damon Albarn.
czytaj więcej +
2009-02-09 14:52
CHRIS ECKMAN – The Last Side of the Mountain
Eckman to oczywiście lider zespołu The Walkabouts a także producent ostatnich bagrań płytowych naszego duetu Porter/Lipnicka. Amerykański kompozytor, wokalista mieszka od jakiegoś czasu w Słowenii, gdzie przygotował już swój trzeci album solowy.
czytaj więcej +
2009-02-09 14:51
PINK – Funhouse
Wśród wielu amerykańskich wydmuszek show businessu Pink jest artystką prawdziwą i naturalną. Kontrowersyjna, agresywna i konsekwentna wokalistka dobija 30-tki. A ostatnio została rozwódką po burzliwym małżeństwie z gwiazdą motocrossu Corey’em Hartem. Rozliczenie z tym związkiem jest tematem 13 piosenek na płycie Funhouse.
czytaj więcej +
2009-02-09 14:51
BEYONCE - I Am... Sasha Fierce
"I Am... Sasha Fierce" - to dwupłytowy album o dwóch kobietach a raczej o dwóch wcieleniach jednej z największych gwiazd współczesnego popu - Beyonce Knowles. To jej trzeci solowy album. Beyonce pracowała nad nim ponad rok i - jeśli wierzyć doniesieniom prasowym - roboty było zatrzęsienie. Beyonce mówi, że powstało ponad 70. nagrań, z których wytypowano finalną jedenastkę.
czytaj więcej +
2009-02-09 14:51
DIDO - Safe Trip Home
Po pięciu latach przerwy Dido powraca z "Safe Trip Home". Trzeci studyjny album Dido Armstrong moim zdaniem nie powiększy grona fanów Brytyjki, ale z pewnością umocni jej pozycje wśród tych, których oczarowała poprzednimi płytami (No Angel - 2000; Life for Rent - 2003). Nadal śpiewa ciepłe, zwiewne i przepełnione melancholią piosenki, które stylistycznie nie odbiegają od tych, które już znamy.
czytaj więcej +
2009-04-28 10:38
Rock pod flagą Południa
Wydawało się, że southern rocka grają już tylko hippisi z 60 na karku. A już najmniej można podejrzewać o takie zainteresowania zespół z miasta Athens w stanie Georgia. Stamtąd pochodzi R.E.M. i podobnie jak Myslovitz w Mysłowicach wyznacza kierunek muzyczny rocka.
czytaj więcej +
2009-04-28 10:38
Zaśpiewać z siłą wulkanu
Kanadyjski wokalista zwrócił na siebie uwagę piosenką Sous le Vent zaśpiewaną w duecie z własną protektorką Celine Dion. To jednak zbyt mało, żeby zaistnieć dłużej na rynku muzycznym. Garou wystąpił w musicalu Notre-Dame de Paris Luca Plamondona i Richarda Cocciante, podbijając serca Francuzów.
czytaj więcej +
2009-04-28 10:38
To idzie młodość - THE KOOKS – Konk (EMI)
Rzadko się zdarza, żeby wrzawa wokół debiutu kapeli rockowej dawała wymierne efekty. Odbiorcy są odporni na reklamowe zachwyty pełne okrzyków anonsujących sensację. Gdyby dwa lata temu na debiutancki album kwartetu The Kooks nie zwróciło uwagi blisko trzy miliony nabywców, zainteresowanie nową płytą zespołu byłoby znacznie mniejsze.
czytaj więcej +
2008-09-08 14:59
Trans w stylu soft
Przez kilkanaście lat brytyjska grupa producencka braci Godfrey o nazwie Morcheeba przyzwyczaiła słuchaczy do delikatnie połamanych rytmów, bluesowo-funkowych klimatów, brzmienia elektroniki ożywionej charakterystycznym głosem wokalistki Skye Edwards. Od chwili debiutu płytowego w 1996, tej londyńskiej grupie towarzyszyły porównania z inną kapelą Portishead.
czytaj więcej +
2008-09-08 14:59
Goldfrapp - ucieczka z dyskoteki
Alison Goldfrapp miała sen i dzięki temu znalazła tytuł dla czwartego albumu Seventh Tree. Od pierwszego utworu Clowns słuchacz ma wrażenie, że ten sen trwa. Pewnie niektórzy dla pewności raz jeszcze sprawdzą okładkę płyty. Bowiem duet Goldfrapp przyzwyczaił nas do zdecydowanych brzmień klubowych, do przywoływania ekstazy dyskotekowych nocy, pełnych elektronicznych fajerwerków, zdecydowanie wybijanego rytmu i sączącego się erotyzmu z ust wokalistki. A tymczasem płyta Seventh Tree jest zdecydowaną ucieczką ze świata intensywnych wrażeń i grzesznego oddziaływania muzyki.
czytaj więcej +
2008-09-08 14:58
LENNY KRAVITZ w dobrej formie
Lenny Kravitz rozpoczyna tę płytę w stylu wiecowym, obwieszczając nadejście czasu dla rewolucji miłości. Kravitz nigdy nie był w muzyce rewolucjonistą. Bardziej niż inni artyści odkrywał przed słuchaczami bez zahamowań swoje inspiracje muzyką zespołu the Beatles, Steviego Wondera, Jimiego Hendrixa i Boba Marleya. Próbował nawet przywołać dawne brzmienie muzyki, tak jakby nagrywał w latach 60. na cudzie techniki studyjnej - magnetofonie czterośladowym. Miało to swój klimat. Szczyt dojrzałej artystycznej wypowiedzi Lenny Kravitz zawarł na płycie Are You Gonna Go My Way sprzed 15 lat. Na nowej, ósmej płycie zatytułowanej Is It Time For a Love Revolution, artysta wraca na swoje ulubione ścieżki retro rocka.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
W blasku Hotelu Kalifornia
Słysząc na początku albumu Long Road Out Of Eden jedyne w rocku takie a nie inne brzmienie śpiewu w harmonii pomyślałem, że atęskniłem się za muzyką kalifornijskich orłów. Kronikarze odnotowali natychmiast - jak to dopiero po 28 latach przerwy zebrali się w studiu autorzy mega hitu płytowego Hotel California. Zabrakło Dona Feldera co przypomina, jak trudno było zasypać animozje pomiędzy muzykami.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
RINGO STARR w objęciach miłości
Rozpad zespołu the Beatles był szczególnie bolesny dla perkusisty Ringo Starra. Jeśli udało mu się zaśpiewać solo na płytach zespołu, zwykle był to jakiś wcześniej znany kawałek rock and rollowy. Tymczasem już w 1970 Ringo zaprezentował swoją pierwszą własną płytę Sentimental Journey. Wkrótce zresztą płytami Beaucoups of Blues oraz Ringo pokazał, że ma duże możliwości twórcze. W ostatnich kilkunastu latach stworzony zespól All Starr Band gromadził śmietankę muzyków rockowych, którzy dodawali lekkim piosenkom Ringo Starra dodatkowego blasku.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Klasyczny rock na piątkę
I znowu trafiamy na wykopalisko, bo jak nazwać zespół, który z przerwami gra od 1967 roku. Nazwa amerykańskiego zespołu REO Speedwagon przez tak długi czas, jednak nie przyjęła się specjalnie w Europie. Sporo w tym winy samej kapeli, która nie wypuszczała się zbyt często w te rejony a co za tym idzie, piosenki z singli nie wskakiwały na tutejsze listy przebojów.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Lepiej późno niż wcale
Trafiamy na wykopalisko. Bo jak nazwać zespół, który bez względu na sympatie słuchaczy gra przerwami od 1967 roku. W Polsce nigdy nie cieszył się specjalnym wzięciem, chociaż jako gwiazda obsługiwał niejeden festiwal rockowy. Za mało powiedziane. W latach 80. ubiegłego wieku był jedną z największych atrakcji koncertowych w USA. I tu pewnie niejeden czytelnik dwa razy przeczyta nazwę zespołu REO SPEEDWAGON.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Drapieżna Celine Dion
Diva muzyki pop zamknęła właśnie pięcioletni rozdział kariery związany z występami w Ceasar’s Palace w Las Vegas. Wydana płyta DVD pokazuje jakiego formatu artystką jest ta Kanadyjka po 25 latach obecności na scenie. Przy okazji możemy podglądnąć na czym polega profesjonalizm tworzenia wielkich koncertów na najwyższym poziomie. Po rozstaniu z stolica hazardu nadszedł czas na zmiany.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Bruce Springsteen znowu rządzi
Boss wrócił na rockowy szlak. Po płycie poświęconej twórczości Pete’a Seegera Bruce Springsteen znowu zmobilizował swoich kompanów od mocnego grania zespół E Street Band. Już piosenka Radio Nowhere zwiastująca wydanie albumu uderzyła słuchaczy radia niebywałą koncentracją energii. W E Street Band gitarzystów jest trzech: Stevie Van Zandt, Nils Lofgren i oczywiście Bruce. Kto był na koncercie Springsteena wie, ze gitara w rękach Bruce’a nie jest tylko atrapą.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Zagadkowy świat Katie Melua
Pewnie śliczne dziewczyny biorące się za śpiewanie, często liczą na pobłażliwość odbiorców w kwestiach zasadniczych. Jej sukces nie bierze się z teledysków i okładek kolorowych magazynów. Przypadek Katie Melua, której już trzecia płyta trafia na rynek dowodzi, że najważniejsza jest sama propozycja muzyczna. Od początku błyskawicznej kariery Melua pokazała talent i indywidualność, co z niewątpliwym szczęściem dało tak świetne efekty. Gdyby losy Katie nie skrzyżowały się z działalnością Mike’a Batta, może nadal śpiewałaby w małych klubach dla garstki szczęściarzy. W pierwszych nagraniach zniewalająca była surowość śpiewu i autentyzm, bez cienia szkoleniowej obróbki.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Niewinna broń Jenny
Dla kwartetu Rilo Kiley wszystko zaczęło się w telewizji. Na planie kilku popularnych seriali spotkali się jeszcze wówczas nastoletni Jenny Lewis i Blake Sennett. Dopiero na poczatku XXI wieku stworzyli zespół. Gwiazdą kapeli jest ona, Jenny. Wcale nie chodzi o urodę czy tak zwane "parcie na szkło". Jenny Lewis komponuje wszystkie piosenki, pisze teksty, gra na kilku instrumentach.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Bard z globalnej wioski
We Francji i Hiszpani znają go od 20 lat. Z bratem Antoine założył i prowadził do 1994 roku grupę Mano Negra. Jeśli więc ktoś odkryje jego muzykę teraz po przesłuchaniu płyty La Radiolina i tak zachwycony dotrze do sześciu płyt zespołu Mano Negra. A po badaniach internetowych wiadomo, że kto lubi Mano Negra ceni także Red Hot Chilli Peppers, Led Zeppelin, New Order i Pink Floyd. Manu Chao to jest nazwisko, które zaczyna funkcjonować pod każdą szerokością geograficzną.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
To jest właśnie rock and roll
Kiedy w latach 70. Ubiegłego wieku do poznańskiej sali Arena wjechała brytyjska sensacja Grupa Slade i 30 tysięcy watów nagłośnienia uszy 5 tysięcy fanów rocka fruwały. Zespół naprodukował tyle przebojów, że na cztery lata - tydzień w tydzień - zdominował telewizyjny program Top Of The Pops. Managerem zespołu i producentem płyt był Chas Chandler, basista zespołu the Animals a później także manager Jimiego Hendrixa. Slade grał głośnego, prostego rock and rolla, używając prostych chwytów, przede wszystkim żeby bawić się na całego z odbiorcami.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Nie tylko żona Bossa
Siłą rzeczy na to co robi w muzyce Patti Scialfa patrzy się z pozycji żony Bruce’a Springsteena. To błąd. Pani Springsteen nie jest kobietą, która jak ostatnio Emanuelle Seigner czyli żona Romana Polańskiego postanowiła zostać piosenkarką. Muzyka jest dla Patti Scialfa powołaniem.
czytaj więcej +
2007-08-30 14:48
Kim jest Nightfoxx?
Na okładce długowłosy mężczyzna w indiańskiej kurtce z frędzelkami na tle gór i zachodzącego słońca. Czyżbym wpadł na płytę wykonawcy folk lub ostatecznie z rejonów muzyki new age? Naklejka na okładce płyty Tomorrow łatwo jednak naprowadza na znany ślad z przeszłości. Dwadzieścia lat temu dzięki dwóm przebojom Shattered Dreams i Turn Back The Lock brytyjska grupa Johnny Hates Jazz sprzedała 3 miliony płyt.
czytaj więcej +
2008-09-08 14:59
Najważniejsza w życiu Prince’a jest gitara
Kiedy Prince komponował przebojową piosenkę 1999 dawał do zrozumienia, że przełom XX i XXI wieku, jest nie tylko dla niego momentem niezwykle ważnym. Nowy wiek piekielnie utalentowany artysta rozpoczął bardzo udanymi płytami Musicology i 3121. Najnowsza płyta Planet Earth, a już 26 w dyskografii, jest potwierdzeniem artystycznego odrodzenia kariery Prince’a.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Muzyka drogi w wersji rockowej
Kto był chociaż raz na koncercie zespołu Bon Jovi wie, że trudno się nudzić. Przebój za przebojem, perfekcyjne wykonanie, niespodzianki (śpiew a capella w czterogłosowej harmonii) i pełne, bogate brzmienie rockowe. Jednak od albumu Crush z 2000 Jon Bon Jovi na znacznie obniżył jakość muzyki. Pojedyncze piosenki na płycie to trochę mało. Płyta Lost Highway jest wyjściem na prostą.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Piękny wiek Paula
Sir Paul McCartney skończył właśnie 65 lat. Piękny wiek i jest o czym wspominać. Retrospektywny charakter nowej płyty McCartneya sugeruje tytuł najnowszej płyty "Memory Almost Full" (Pamięć prawie pełna). Dawno, dawno temu dla 16-latka Paula McCartneya skomponowanie piosenki "When I’m 64" było muzycznym żartem o starości, tak odległym jak lata świetlne w kosmicznej podróży. Teraz When I’m 64 to już nie żarty a wręcz dla ex-Bitelsa normalnie przeszłość.
czytaj więcej +
2008-09-08 14:58
Och Dolores, Dolores !
Wprawdzie oficjalnie grupy the Cranberries nie rozwiązano, lecz ostatni przejaw jego twórczości to album Wake Up and Smell the Coffee z 2001 roku. Zresztą od momentu sensacyjnego debiutu jakieś 8 lat wcześniej, wszystko szło grupie jak po równi pochyłej. Nic dziwnego, że Dolores O’Riordan postanowiła wreszcie nagrać płytę solową. Zabrało jej to 4 lata i można uznać, ze nie jest to czas stracony.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Ostatnie takie trio
Kanadyjska super grupa Rush wraca z płytą o kuszącym tytule Snakes And Arrows (Węże i Strzały). Uderzenie bogatego, przestrzennego i bardzo konkretnego brzmienia robi wrażenie już w utworze otwarcia Far Cry. Czytelnie zarysowane linie instrumentalne i zmasowany atak perkusji. Neil Peart robi wiele podczas tej sesji żeby pokazać, że nie jest tylko od mechanicznego wybijania rytmu. Po drugim utworze znika niepewność.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Rodzinne zabawy
W tej płycie zakocha się basista każdego zespołu rockowego. Rzadko komu w przeszłości udało się aż tak wyeksponować bas i zrobić z tego podstawowy element brzmienia. Amerykańską rodzinną kapelę Kings Of Leon złożoną z trzech braci Followill i kuzyna Matthew, poznaliśmy w 2003 roku kiedy ukazał się ich debiutancki album Youth and Young Manhood. Grupa weszła na rynek z nagraniami szorstkiego, kanciastego rocka z południa Stanów. Po tamtej zadziornej amatorszczyźnie na płycie Because of the Times zostało niewiele.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
W tym szaleństwie jest metoda
Znajdująca się na wielu listach przebojów piosenka Dashboard zwróciła uwagę na grupę Modest Mouse z miejscowości Issaquah. Istniejący od 1993 roku zespół nurtu indie rocka poczyna sobie coraz lepiej, nie tracąc nic z ambitnych poszukiwań. Do amerykańskich muzyków doszedł ostatnio znany gitarzysta z Wielkiej Brytanii i na omawianej płycie tę zmianę słychać od pierwszych taktów.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Bogini bez serca
Wypieszczony wizerunek Jennifer Lopez z książeczki do płyty Como Ama Una Mujer przypomina, że film i muzyka są dla tej artystki równie ważne. Jednak J-Lo komputerowo wykreowana jak bogini piękności nie ma nic wspólnego z żywiołową latynoską gwiazdą sceny, którą znamy z rytmicznych i przebojowych piosenek.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Nie taka straszna ta wiedźma
Nazwisko Yoko Ono niezmiennie od 40 lat wzbudza skrajne emocje. Przez fanów zespołu wszech czasów kwartetu The Beatles uważana jest za największe zło, za truciznę, która zabiła niezwykły związek twórców piosenek Johna Lennona i Paula McCartneya. Nienawiść do Yoko Ono potęguje u niektórych także okres małżeństwa z Lennonem i bezpośredni wpływ na jego muzykę.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Kowboj z Australii
Bywały czasy, kiedy nie tylko pierwszy ekspert od muzyki country Korneliusz Pacuda potrafił w tym kraju jednym tchem wymienić tuzin gwiazd tej muzyki. Dzisiaj to wiedza tajemna, o muzyce country słychać raz do roku kiedy szykuje się doroczna impreza w Mrągowie. A przecież country nie zeszło na psy i wykonywane przez młode pokolenie może poruszyć nowego odbiorcę. Już teraz można zacząć od czwartej studyjnej płyty Keitha Urbana zatytułowanej "Love, Pain, and the Whole Crazy Thing".
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Daleko od Szkocji
Jak na Szkota którego rodzina żyje od czterech pokoleń w miejscowości Paisley w Szkocji, ma dość niefortunne nazwisko. Żaden tam McDonald McComb tylko Paolo Nutini. Chciał być piłkarzem a flirt z muzyką zaczynał w chórze szkoły średniej. Dwa lata temu podpisał kontrakt z jedną z najbardziej szanowanych firm płytowych Atlantic. Takiego szczęścia życzyłby sobie na starcie każdy utalentowany 18-latek.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Norah Jones znowu skazana na sukces.
Pięć lat temu 22-letnia Norah Jones nawet nie przypuszczała, że jej debiut płytowy przerodzi się w jeden z największych bestsellerów w historii fonografii. Dwa miliony egzemplarzy sprzedanej płyty Come Away With Me w niecały rok w USA, a łączny nakład blisko 20 milionów. I te 8 nagród Grammy, które mogą uśpić kreatywność każdego wykonawcy.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Płyta z Królową w tle
Piosenka Herculean kilka miesięcy temu zwiastująca narodziny nowego zespołu założonego przez Damona Albarna znacznie rozbudziła zainteresowanie premierą albumu. Lider grup Blur i Gorillaz gwarantował przecież, że za nazwą The Good, The Bad & The Queen może kryć się potężny wybuch oryginalnej muzyki.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Diana w starym stylu
Wałkowanie bez końca archiwalnego repertuaru czyli swoisty muzyczny recycling jest nagminnie stosowanym procederem na rynku muzyki rozrywkowej. Nie ma w tym nic dziwnego, dobrych nowych piosenek nie ma zbyt wiele, lepiej więc „odświeżyć” coś doskonale znanego.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Spotkanie na szczycie
Eric Clapton razem z J.J.Calem. Kto by pomyślał. Kiedy Cale zagrał na Crossroads Guitar Festival zorganizowanym przez Claptona, sprawy nabrały rumieńców. Wtedy powstał projekt nowej płyty Cale’a, której Clapton miał być jedynie producentem. I tak wizja nagrań wielkiego mistrza pod okiem ucznia, wzbudzała wiele emocji. W końcu jednak razem zasiedli przed mikrofonami i pokazali jak tworzy się na absolutnym luzie finezyjną muzykę.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Stewart Cieniutki.
Rod Stewart był kiedyś gwiazdą rock and rolla. Śpiewał swym ochrypłym głosem przepiękną balladę Sailing, w kapeli Jeffa Becka szalał w dzikich kawałkach takich jak All Shook Up z repertuaru Elvisa Presleya. Cztery lata temu z mocno podupadłej kariery wyciągnął go impresario Clive Davis, nakłaniając do nagrania sentymentalnych standardów muzyki lat 40 i 50. ubiegłego wieku.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Sam’s Town - płyta roku?
Niewiele jest kapel rockowych, które niemal w ciągu jednej nocy z kopciuszka stają się księżniczką. Z małych, dusznych klubów, gdzie grając niemal codziennie dzielą los większości rockowej społeczności muzyków, trafiają nagle do wielkich aren wypełnionych oszalałym tłumem fanów. Coś takiego spotkało nie tak dawno zespół o nazwie The Killers.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Reaktywacja Kim Wilde
Kiedy dawna gwiazda lub zapomniany artysta ogłasza tryumfalny powrót na scenę z nową płytą, zwykle mówi się, że robi to dla pieniędzy. Tymczasem może chodzi o bezcenny smak sukcesu, którego brak w życiu artysty. Co rusz ktoś dawniej popularny chce wrócić na wielka scenę i wierzy, że nowe pokolenie przyjmie go z otwartymi rękami.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Petty - Towarzysz podróży
Twórczość tego amerykańskiego artysty rockowego nigdy nie wzbudzała w Polsce przesadnych emocji. Tymczasem w 1979 roku album Damn the Torpedoes rozszedł się w USA w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy. Tom Petty występował później z Bobem Dylanem i wszedł do składu legendarnej grupy Traveling Wilburys. Dla wielu krytyków szczytowe osiągnięcie w długiej karierze autora piosenki Into the Great Wide Open był solowy album Wildflowers wydany w 1994 roku. Potem muzyka nagrywana z stałym zespołem the Hearbreakers stała się mało wyrazista i podobna do siebie.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Słodko-kwaśny Lionel
Na czułych wyznaniach i delikatnej materii miłości Lionel Richie zbudował swoją pozycję jednego z najpopularniejszych wykonawców muzyki rozrywkowej. Już w latach 70. kiedy występował z grupą the Commodores przy piosenkach Three Times a Lady, Easy, Just to Be Close to You wiele kobiet omdlewało marząc o przeżyciu wielkiej miłości. W latach 80. już jako solista Lionel Richie stworzył aż 13 piosenek, które okupowały szczyty list przebojów.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Wyjątkowo smaczne Papryczki.
Po ostatnim studyjnym albumie By the Way z 2002 zespół Red Hot Chili Peppers nazwano najlepszym zespołem rockowym na świecie. Nie wiem czy miało to wpływ na pracę przy kolejnej płycie i szczególny rodzaj mobilizacji wśród muzyków, lecz efekt przeszedł oczekiwania. Nowy album Stadium Arcadium w wielu fanach i krytykach powinien umocnć przekonanie o supremacji Czerwonych Papryczek z Kalifornii na scenie rockowej.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Mistrzowska synteza PRINCE'a
PRINCE jako wszechstronnie utalentowany muzyk jest nieobliczalny. Dowiódł tego wielokrotnie nagrywając wspaniałe płyty i znakomite piosenki, prezentując wymyślne stroje, gitary i kręcąc oszałamiające video clipy. Prince zmieniał się przybierając najdziwniejsze pseudonimy a swoimi kaprysami doprowadzał do wściekłości wydawców płyt.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Fonotapeta floydowego gitarzysty wznosi ku szczytom
Z pewnością w tych dniach światowi dystrybutorzy albumu Davida Gilmoura On An Island myślą jak bardzo sprzedaż tego krążka mogłaby podskoczyć, gdyby obok tytułu pojawiła się nazwa Pink Floyd. Wydawcy ratują się więc naklejką na pudełku z objaśnieniem „David Gilmour - głos i gitara Pink Floyd”. Zważywszy, że poprzedni solowy album muzyka ukazał się 22 lata temu, ten nowy może być więc ostatnim, trzecim aktem twórczym autorstwa Davida Gilmoura.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Szare myszki ze Szkocji - zachwycają
Wydaje się, że w show bussinesie rządzą podobne prawa jak w przyrodzie. Górą są zwierzaki barwne, często pstrokate, gryzonie i drapieżniki. Na estradzie artyści grzeszący nadmierną skromnością powinni czym prędzej ze sceny uciec, żeby nie narazić się na kpiny i gwizdy. Tymczasem są w tym świecie artyści odnoszący ogromne sukcesy mimo, że obok takiego Michała Wiśniewskiego wyglądają jak szare myszki.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Nowa Teresa
Teresa Salgueiro od dwudziestu lat jest magicznym głosem portugalskiego zespołu Madredeus. Jednak tylko najwięksi fani znali jej nazwisko. W ciągu 15 lat na potrzeby filmu, telewizji lub specjalnych projektów artystycznych nagrywała piosenki w duetach. Teraz po prostu zebrano z tego rozproszenia piosenki i to one są pierwszą solową płytą Teresy.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Terapia przez smutek?
Trzeba być niepoprawnym optymistą, żeby bez zmrużenia oka sięgnąć po drugą już płytę zespołu Silver Rocket. Jej tytuł Unhappy Songs – Nieszczęśliwe piosenki, może wzbudzić niepokój. Kto chciałby zamiast się wyluzować czy przeżyć coś wzniosłego w krótkim czasie w zamian poczuć depresję, samotność i smutek wielkie jak ocean?
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Muzyczna świeżość z Kentucky
Ta płyta podlegała wyjątkowej huśtawce ocen. Ostatecznie jednak w podsumowaniach roku 2005 wiele znanych pism muzycznych umieściło album wśród tych najważniejszych. Zespół My Morning Jacket pochodzi z amerykańskiego stanu Kentucky i wspomniany krążek jest już piątym w jego dyskografii.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Webbe poszedł własną drogą
Niektórzy zrobią wszystko, żeby dać się zapamiętać, robią najdziwniejsze rzeczy przed telewizyjną kamerą, gadają głupstwa, rechoczą, obrażają, dają się podglądać w najbardziej intymnych momentach. Nie wiem czy tylko o to chodzi wokaliście, który nazywa się SIMON WEBBE.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Ta płyta nie zawiedzie skuszonych przebojem
Jestem ciekaw ilu z słuchaczy weźmie do ręki płytę, z której poznali jedną urzekającą piosenkę. Chciałoby się żeby cały album był tak dobry jak ta nasza ulubiona piosenka, grana często w radiu. Niestety sięganie po taką płytę jest mocno ryzykownym ruchem. Może okazać się, że ta znana nam piosenka była jedyną wartą naszego podziwu. Ktoś podał nam owoc jeżyny a teraz my nadziewamy się na same kolce.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
W drogę - z Parsonsem
ALAN PARSONS nie potrafi śpiewać. Właściwie taka przypadłość powinna wykluczyć tego 56-letniego Brytyjczyka z marzeń o sukcesie w show bussinesie. Tymczasem jego gwiazda świeci zupełnie inaczej. Parsons zasłynął jako reżyser dźwięku. Nagrał tak wspaniałe albumy wszech czasów jak Abbey Road zespołu the Beatles i Dark Side of the Moon grupy Pink Floyd. A ponieważ jest nie tylko elektronikiem i realizatorem dźwięku lecz gitarzystą i pianistą 30 lat temu założył zespół Alan Parsons Project.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Eurythmics - kręci jak przed dwudziestu laty
Rozmawiając z koncertującym niedawno w Polsce wspaniałym zespołem z Portugalii MADREDEUS dowiedziałem się, że fado to nie tylko określenie tradycyjnej muzyki tego kraju, lecz także przeznaczenie. Portugalczycy wierzą, że fado to nasz indywidualny zapis życia, jego namiętności, miłości, pasji, dramatu, zdrady, nienawiści. Dla Dave’a Stewarta takim przeznaczeniem była i jest Annie Lennox.
czytaj więcej +
2008-04-30 00:17
Łagodna Tanita koi serca
Jej największe sukcesy piosenki "Twist in my Sobriety", "Good Tradition", "Cathedral Song" to daleka przeszłość. Pojawiła się z kusząco niskim głosem i oryginalna urodą. Ojciec zawodowy żołnierz pochodzi z wyspy Fiji, sama Tanita urodziła się w Niemczech a dorastała w Wielkiej Brytanii. Popularność przyszła nagle robiąc z nieznanej amatorki gwiazdę europejską. Miała wtedy niespełna 18 lat.
czytaj więcej +

 Pozostałe wiadomości:

Antologia giganta rocka - nowy album Townshenda2008-04-30 00:17
Bacharach ma (znów) głos!2008-04-30 00:17
Oldfield do samochodu i przed kominek2008-04-30 00:17
Co za dużo, to niezdrowo?2008-04-30 00:17
Polityczne skoki ciśnienia a muzyka2008-04-30 00:17
Odkrywamy Rebekkę Bakken2008-04-30 00:17
Rilo Kiley - Dejalo2008-04-30 00:17
Włoskie bel canto wraca w wielkim stylu2008-04-30 00:17
Piękne jesienne płyty pięknych jesiennych kobiet2008-04-30 00:17
  Aktualności
Alarm przeciwpowodziowy w Pozn...
Sprawa Nangar Khel wraca do Po...
Droga wolna! Umowa ws. dworca ...
Czy jest dekret ws. abpa Paetz...
Ciało kibica wyłowione z Warty...
Piosenką pomogą powodzianom...
Zamek musi oddać cios, dwa cio...
Boiska pod prądem. Gmina zapła...


  Sport
Zlatko Tanevski w GKS Bełcható...
Festiwal szermierczy na MTP...
Co słychać na Mundialu? ...
Poznański Maraton w Eurosporci...
Na hipodrom na Woli wracają ko...
Warta zagra na Bułgarskiej, al...
Lewandowski na treningu Lecha...
Polonia Nowy Tomyśl w II lidze...


  Kultura
Ethno Port - dużo dobrej muzyk...
OKFA - święto filmu w Koninie...
John Mayall w poznańskim Eskul...
Festiwal w Jarocinie z i bez I...
Rota - w stulecie powstania...
Gotan Projekt zaczarował Arenę...
Audiodeskrypcja wkracza do tea...
Mediations Bienale przez 2 mie...

ZAREJESTRUJ SIĘ
    Ostatnio dodane wpisy na blogach:
1: 1
1: 1
1: 1
1: 1
:
Gagatka: Blog wrócił do życia. Ciekawe czy ktoś tu jeszcze zagląda?
mike_russ: Długo szukałem, po zmianie strony Radia Merkury tegoż blooga i znaleźć nie mogłem, aż w końcu nowy -

  Najnowsze ogłoszenia
mieszkania - oferuję: Oferta kredytowa i finansowanie twoich projektów Jestem gotów sfinan... więcej+
mieszkania - oferuję: Dobry dzień Potrzebujesz pożyczki na wszystkie cele? Czy masz prob... więcej+
mieszkania - oferuję: Wiarygodna i szybka oferta pożyczki Oferujemy prywatne pożyczki (od ... więcej+
mieszkania - oferuję: Dobry dzień Potrzebujesz pożyczki na wszystkie cele? Czy masz prob... więcej+
mieszkania - oferuję: Minęły dokładnie 7 dni, odkąd widziałem zeznanie znajomego ten dżent... więcej+
www.kompu.net