f : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   23.00 - Wiadomości
        22:21:48 | piątek | 03.04.2020 | imieniny: Ryszarda i Pankracego
 
: Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05

  O Radiu :: Dawniej i dziś

2008-04-30 00:17
Merkury dawniej i dziś

     Nasze radio kiedyś było nie mniej nowoczesne niż jest dzisiaj. Radjo Poznańskie, dziś Radio MERKURY, było przecież w chwili powstania samą nowoczesnością, osiągnięciem technicznym na miarę epoki.
     Kiedy w listopadzie 1920 roku Amerykanie w Pittsburghu wysłuchali pierwszej audycji rozgłośni publicznej - w Polsce rozpoczęły działalność wytwórnie sprzętu radiowego Farad i Radiopol, ruszyły kursy przygotowujące radiowców i (po intensywnych działaniach organizacyjnych) 24 kwietnia 1927 roku przemówiło własnym i jakże uroczystym głosem Radjo w Poznaniu. (Rok wcześniej działalność programową zainaugurowało Polskie Radio w Warszawie).

Wielkopolanie:
 • sami zebrali pieniądze na swoje radio (kapitał zakładowy 239 tys. w złocie)
 • wybudowali nadajnik przy ul. Bukowskiej (dziś w tym miejscu znajduje się

       konsulat Federacji Rosyjskiej)
 • przygotowali studia nadawcze - pierwszy adres: Plac Wolności 11
 • zdobyli od Polskiego Radia koncesję na nadawanie (znacznie wcześniej,
       niż planowała to centrala)...
  by właśnie 24 kwietnia 1927 roku punktualnie o godzinie 17.00 przemówić do wielotysięcznego tłumu zgromadzonego na Placu Wolności. Ludzie ze wzruszeniem - dziś dla nas niemal niepojętym - słuchali dzwięków płynących z gigantofonów.

       Szybko Radjo Poznańskie wyrobiło sobie w kraju opinię rozgłośni muzycznej o przebogatym repertuarze. Ledwie radio rozpoczęło działalność, a już na antenie pojawiły się poruszające odbiorców słuchowiska, między innymi Robinson Cruzoe. Nie brakowało audycji kulturalnych, a Poznań jako pierwszy wprowadził do programu radiowego dni narodowe poświęcone kulturze, gospodarce i polityce różnych krajów (tradycje te podtrzymuje Radio Merkury).


       Sto tysięcy słuchaczy - szacuje się, że tyle właśnie osób codziennie słuchało tych audycji po pierwszym roku działania radia. A dzień zaczynali od gimnastyki porannej, potem, uczyli się języków obcych - obie audycje to absolutna nowość w polskiej radiofonii. Cała Polska przeżywała zradiofonizowaną w Poznaniu Obronę Częstochowy (z Potopu), a tysiące kibiców sportowych przylepionych do głośników po raz pierwszy w Polsce słuchało bezpośredniej transmisji meczu piłkarskiego. Grały: Warta Poznań i Philips Eidhoven (5:2 dla Warty!). Radio spełniało wiele oczekiwań swoich słuchaczy - dlatego wiele było pionierskich przedsięwzięć. Także po raz pierwszy w dziejach naszej radiofonii nadano z Katedry na Ostrowie Tumskim transmiję nabożeństwa ( anegdota głosi, że to podniosłe wydarzenie poprzedziła reklama - Najtaniej i najlepsze świece kupić można u Alfreda Okoniewicza na ulicy Tęczowej).
       Dzieje autonomicznej, wielkopolskiej radiofonii zakończyły się w pazdzierniku 1933 roku. Od tego czasu Radjo Poznańskie jest częścią Polskiego Radia S.A. w Warszawie.
       Poznańska rozgłośnia miała silną pozycję przygotowując wiele audycji na antenę ogólnopolską. Polskie Radio w Poznaniu zamilkło na prawie sześć lat 3 września 1939 roku o północy. Poznański radiowęzeł ruszył ponownie 2 marca 1945 roku. W rok pózniej Wielkopolanie znów usłyszeli takty muzyki, w rytm której prowadzono gimnastykę poranną. Przez ponad rok po wojnie program Rozgłośni Poznańskiej nadawany był w całości(!) na żywo.
       Od maja 1957 roku rozpoczęła się wspólna historia Rozgłośni Poznańskiej i... telewizji. Powstał Poznański Ośrodek Radiowo - Telewizyjny. Radio i telewizję łączyły: administracja, finanse, zaplecze techniczne, nawet program. Rozwód nastąpił 16 września 1993 roku gdy podpisano akt notarialny powołujący z dniem 1 pażdziernika 1993 roku Radio Merkury S.A. - Rozgłośnię Regionalną Polskiego Radia w Poznaniu.

  Radio Merkury SA to jedna z siedemnastu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Jako samodzielna spółka skarbu państwa funkcjonuje od 1993 roku, realizując misję radia publicznego. Finansowana z rozdzielanego między media publiczne abonamentu - musi zapewnić godziwą rozrywkę, szybką i dobrą informację, rzetelną publicystykę, wszystkim słuchaczom.
  Program Radia Merkury w skali regionu jest wyjątkowy. Tylko u nas znalezć można tak obszerne omówienie aktualnych, zajmujących mieszkańców Wielkopolski, wydarzeń, tylko my poświęcamy tyle miejsca na antenie wybitnym wydarzeniom kulturalnym, tylko Radio Merkury prezentuje słuchowiska i reportaże najwybitniejszych polskich twórców sztuki radiowej, tylko my możemy, dzięki znakomitemu wyposażeniu technicznemu, na żywo relacjonować to, co dzieje się w każdym zakątku Wielkopolski. Na brak atrakcji w naszym programie nie mogą narzekać również miłośnicy muzyki rockowej, jazzowej, fani sportu i miłośnicy dobrego kina.
  HSPACE=5
  Nadajemy na sześciu częstotliwościach i docieramy do wszystkich mieszkańców Wielkopolski. Z nami budzą się, wstają, siadają do śniadania, jadą do pracy (niestety często razem stoimy w ulicznych korkach), spędzają cały dzień, by wieczorem odetchnąć przy relaksującej muzyce.
  O to, by docierający do naszych słuchaczy program był najwyższej próby, dba kilkudziesięciu dziennikarzy i współpracowników radia - w Poznaniu oraz najważniejszych miastach regionu. Wyposażeni w mikrofony, nowoczesne urządzenia transmisyjne (w tym jedyny w tej części kraju terenowy wóz reporterski), komputery, a przede wszystkim - w otwarte na świat głowy pilnują, byście Państwo w głośnikach swoich radioodbiorników słyszeli rzeczywistość. Prawdziwą rzeczywistość.
 • czytaj więcej +
    Aktualności
  Alarm przeciwpowodziowy w Pozn...
  Sprawa Nangar Khel wraca do Po...
  Droga wolna! Umowa ws. dworca ...
  Czy jest dekret ws. abpa Paetz...
  Ciało kibica wyłowione z Warty...
  Piosenką pomogą powodzianom...
  Zamek musi oddać cios, dwa cio...
  Boiska pod prądem. Gmina zapła...


    Sport
  Zlatko Tanevski w GKS Bełcható...
  Festiwal szermierczy na MTP...
  Co słychać na Mundialu? ...
  Poznański Maraton w Eurosporci...
  Na hipodrom na Woli wracają ko...
  Warta zagra na Bułgarskiej, al...
  Lewandowski na treningu Lecha...
  Polonia Nowy Tomyśl w II lidze...


    Kultura
  Ethno Port - dużo dobrej muzyk...
  OKFA - święto filmu w Koninie...
  John Mayall w poznańskim Eskul...
  Festiwal w Jarocinie z i bez I...
  Rota - w stulecie powstania...
  Gotan Projekt zaczarował Arenę...
  Audiodeskrypcja wkracza do tea...
  Mediations Bienale przez 2 mie...

  ZAREJESTRUJ SIĘ
      Ostatnio dodane wpisy na blogach:
  1: 1
  1: 1
  1: 1
  1: 1
  :
  Gagatka: Blog wrócił do życia. Ciekawe czy ktoś tu jeszcze zagląda?
  mike_russ: Długo szukałem, po zmianie strony Radia Merkury tegoż blooga i znaleźć nie mogłem, aż w końcu nowy -

    Najnowsze ogłoszenia
  mieszkania - oferuję: Oferta kredytowa i finansowanie twoich projektów Jestem gotów sfinan... więcej+
  mieszkania - oferuję: Dobry dzień Potrzebujesz pożyczki na wszystkie cele? Czy masz prob... więcej+
  mieszkania - oferuję: Wiarygodna i szybka oferta pożyczki Oferujemy prywatne pożyczki (od ... więcej+
  mieszkania - oferuję: Dobry dzień Potrzebujesz pożyczki na wszystkie cele? Czy masz prob... więcej+
  mieszkania - oferuję: Minęły dokładnie 7 dni, odkąd widziałem zeznanie znajomego ten dżent... więcej+
  www.kompu.net