f Sprawa Nangar Khel wraca do Poznania : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2019
  Następne na antenie:
   21.00 - Wiadomości + pogoda
        20:01:36 | niedziela | 17.11.2019 | imieniny: Grzegorza i Salomei
 
Sprawa Nangar Khel wraca do Poznania : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2019


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-17 22:12

Sprawa Nangar Khel wraca do Poznania

Prokuratura wojskowa ma do 3 września uzupełnić materiały - orzekł Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie. Zwrócił on do śledztwa sprawę siedmiu żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w Afganistanie w 2007 r., gdzie zginęło sześć osób.

Sąd nakazał prokuraturze wojskowej z Poznania uzupełnić akta sprawy m.in. o nasłuchy radiowe amerykańskiego wywiadu z dnia tragedii, protokoły pierwszych przesłuchań po niej, dokumentację medyczną pomocy udzielonej ofiarom ostrzału, przesłuchanie amerykańskich lekarzy udzielających pierwszej pomocy, uzyskanie opinii biegłych kartografów co do dokładnego usytuowania moździerza, z którego pociski spadły na wioskę.

Od podjętej z urzędu decyzji sądu nie można się odwołać. Nie oznacza ona, że po powrocie sprawy do sądu, proces trwający od lutego 2009 r., zacznie się od nowa. Wróci on bowiem do tego miejsca, w którym w czwartek został przerwany. Teoretycznie prokuratura może uznać niektóre z nakazanych czynności za niemożliwe do przeprowadzenia.

Jest to pierwszy w historii polskiego wojska proces za złamanie konwencji haskiej i zabójstwo cywili, nie biorących udziału w działaniach wojennych. Złamanie konwencji jest zbrodnią wojenną, ściganą zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i polskie.

Wskutek ostrzału wioski przez polskich żołnierzy 16 sierpnia 2007 r. zginęło sześć osób - dwie kobiety i mężczyzna oraz troje dzieci. Trzy
osoby, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży, zostały ciężko ranne

Oskarżeni ostrzelali wioskę z wielkokalibrowego karabinu maszynowego, a następnie obrzucili ją granatami moździerzowymi, mimo iż - jak wskazuje prokuratura - mieszkańcy wioski ani nikt w okolicy nie stanowił zagrożenia.

Na ławie oskarżonych zasiadło siedmiu wojskowych.


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: jVJEfofONgx
Dnia: 2011-06-25 07:26:48 Holy Toledo, so glad I cklcied on this site first!
Dodał: gX0Ovap4
Dnia: 2016-09-05 03:11:43 Boom shaalkaka boom boom, problem solved.
Dodał: MJZfMCXa8ote
Dnia: 2016-09-07 17:53:50 That's 2 clever by half and 2x2 clever 4 me. Thknsa!
Dodał: Dobson
Dnia: 2019-03-18 10:33:15 Szukasz jakiejkolwiek pomocy finansowej? Jesteśmy prywatną firmą kredytową który zapewnia wszystkie rodzaje pożyczek / funduszy, takich jak duże projekty kredytowe, spółka inwestycyjna / dług, konsolidacja zadłużenia, pożyczki osobiste, pożyczki medyczne, oszczędno ści, pożyczki edukacyjne / studenckie, pożyczki refinansow ać kredyty w ramach istniejącego kredytu, kart kredytowych, pożyczek dla wszystkich, którzy chcą pomocy finansowej. Jeśli jesteś zainteresowany naszą Informacja zwrotna z wymaganą kwotą pożyczki, celem pożyczki i spłata / ramy czasowe będziesz potrzebować pożyczki. Złóż aplikację teraz przez dobsonquickloan@gmai l.com Zainteresowan i wnioskodawcy powinni skontaktować się z nami przez e-mail: dobsonquickloan@gmai l.com, Czekamy na wiadomość od Ciebie JAK NAJSZYBCIEJ.
Dodał: Lori
Dnia: 2019-03-24 14:45:53 Do You Seek Funds To Pay Off Credits and Debts? { FIFOCapitals@gmail.c om } Is Here To Put A Stop To Your Financial Problems. We Offer All Kinds Of Loan (Personal Loan, Commercial Loan, etc.) We Give Out Loan With An Interest Rate Of 2.%. Interested Applicants Should Contact Us Via Email: FIFOCapitals@gmail.c om Please Fill the Application Form Below: - Complete Name: - Loan Amount Needed: - Loan Duration: - Purpose Of Loan: - City / Country: - Telephone: - How Did You Hear About Us: If You Are Interested To Get A Loan Then Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us via email: FIFOCapitals@gmail.c om,,,
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net