f Zamek musi oddać cios, dwa ciosy : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2019
  Następne na antenie:
   20.00 - Wiadomości + pogoda
        19:56:50 | niedziela | 17.11.2019 | imieniny: Grzegorza i Salomei
 
Zamek musi oddać cios, dwa ciosy : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2019


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-17 23:26

Zamek musi oddać cios, dwa ciosy

Kórnicki zamek musi oddać Kościołowi dwa eksponaty. Najstarsza parafia w Inowrocławiu upomniała się o granitowe romańskie ciosy. Władze Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - zgodziły się. Niektórzy naukowcy z Wielkopolski - boją się precedensu.

Kamienie z wyrzeźbionymi twarzami leżą na podłodze Sali Mauretańskiej kórnickiego zamku. W 1856 roku pozyskał je Tytus Działyński. Wcześniej były elementem muru inowrocławskiej świątyni, która przez wiele lat był zniszczona. Proboszcz Tadeusz Kościelny dowodzi, że kamienie powinny wrócić. "One tu w murze będą mówiły, a tam - nie mówią!" - powiedział Radiu Merkury.

W kwietniu władze Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zgodziły się na oddanie eksponatów. Dyrektor zamku w Kórniku Tomasz Jasiński zapowiada, że nie odda, póki nie otrzyma wiernych kopii obu ciosów.

Jasiński zgadza się z decyzją władz PAN. Uważa że "sacrum powinno wrócić do sacrum". Zgodę wyraziła też Rada Naukowa Biblioteki Kórnickiej. Kilku jej członków było przeciwnych, np. archeolog Jerzy Fogel, który obawia się, że jest to "bardzo niebezpieczny precedens". Zdaniem Fogla istnieje teraz groźba, że o swoje dawne rzeczy upomną się inne parafie czy też spadkobiercy dawnych właścicieli.

Dyrektor zamku uspokaja, że takiego zagrożenia nie ma. "Tu oddajemy elementy architektoniczne, części budynku; na pewno nie będziemy wydawać czegoś, co jest wyposażeniem" - tłumaczył Radiu Merkury dyrektor Jasiński.


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Dlaczego Zamek w Kórniku musi oddać dwa cenne eksponaty? Rafał Regulski:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: wstyd PAN-ie
Dnia: 2010-06-17 19:16:09 Co ma PAN do darowizny hrabiego Zamoyskiego. Jedynej (chyba) fundacji która została powołana ustawowo - przez Sejm. Jej ideą było i jest zachowanie dla Narodu w całości pozostałych majątków z zapisów rodów Działyńskich i Zamoyskich. Rozumie m, że prywata górą, ale żeby PAN w tym maczał paluchy, w dodatku nikt z PANu nie może skomentować swojego postępowania, bo wszyscy prezesi są zajęci.
Dodał: tom
Dnia: 2010-06-17 20:26:08 Puści proboszcz na Allegro i bedzie miał kształcenie swoich dzieci :-)
Dodał: Dobson
Dnia: 2019-03-18 10:40:23 Witam, Dobson, prywatny pożyczkodawca. Jako pożyczkodawca oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2% rocznie i pomiędzy 10 000,00 a 500 000,00 USD i 10 000,00 do 500 000,00 EUR. Dostępne są w 100% gwarantowane i niezabezpieczone pożyczki. Gwarantujemy usługi finansowe naszym licznym klientom na całym świecie. Dzięki naszym elastycznym pakietom pożyczek można przetwarzać pożyczki i przekazywać pieniądze pożyczkobiorcy w ciągu 2 dni. Pracujemy jasno i zrozumiale, oferując wszelkiego rodzaju pożyczki zainteresowanym klientom, firmom, osobom fizycznym i inwestorom na rynku nieruchomości. Skontaktuj się z nami przez e-mail: dobsonquickloan@gmai l.com
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net