f Niewidomi będą mogli głosować sami : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   22.00 - Wiadomości
        21:18:06 | wtorek | 07.07.2020 | imieniny: Cyryla i Metodego
 
Niewidomi będą mogli głosować sami : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-17 14:09

Niewidomi będą mogli głosować sami

Podczas najbliższych wyborów prezydenckich po raz pierwszy samodzielnie zagłosują niewidomi. Maksymalnie 100 osób z całej Polski weźmie udział w pilotażowym projekcie testowania specjalnych szablonów.

Nakładki przygotowała Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego wraz z Państwową Komisją Wyborczą. "Szablony są bardzo proste, nie ma na nich niestety Braille'a" - powiedział Radiu Merkury Jacek Zadrożny z Fundacji. - Są wycięte otwory odpowiadające kratkom przy kandydatach. Niestety szablon ciągle nie jest kompatybilny z kartą więc ktoś musi pokazać gdzie jest góra karty. Od tego momentu głosowanie jest właściwie samodzielne. Trzeba znać numer kandydata, odliczyć właściwą kratkę i zaznaczyć w niej znak "X".

W projekcie weźmie udział jedna osoba z Wielkopolski. Niewidomy mieszkaniec Piły do jutra otrzyma specjalny szablon. Wyniki pilotażu będą znane w przyszłym tygodniu. Fundacja ma nadzieję, że nakładki na karty do głosowania wejdą do powszechnego użytku podczas wyborów parlamentarnych w 2011 roku.UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net