f Czy jest dekret ws. abpa Paetza? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2019
  Następne na antenie:
   20.00 - Wiadomości + pogoda
        19:44:57 | niedziela | 17.11.2019 | imieniny: Grzegorza i Salomei
 
Czy jest dekret ws. abpa Paetza? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2019


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-18 00:01

Czy jest dekret ws. abpa Paetza?

Kuria Archidiecezjalna w Poznaniu nie planuje ogłoszenia żadnej decyzji w sprawie arcybiskupa Juliusza Paetza. Poinformował o tym Radio Merkury rzecznik prasowy Kurii, ksiądz Maciej Szczepaniak.

"Gazeta Wyborcza" dowiedziała się nieoficjalnie, że kilka tygodni temu watykańska kongregacja odwołała zakaz sprawowania posługi biskupiej w Archidiecezji Poznańskiej dla arcybiskupa Paetza. Arcybiskup Paetz starał się o to od kilku lat. Zakaz był związany z aferą z 2002 roku, dotyczącą molestowania kleryków przez arcybiskupa.

Rzecznik Kurii powiedział nam, że nie ma żadnych nowych faktów w tej kwestii i nic nie wie o decyzji w sprawie arcybiskupa-seniora. Ksiądz Maciej Szczepaniak oświadczył, że pojawiające się w artykule w "Gazecie Wyborczej" wypowiedzi osób, związanych rzekomo z Kurią, nie są wypowiedziami jej rzecznika i w żadnym stopniu nie odzwierciedlają jej stanowiska.

Zajęciem stanowiska przez Watykan w sprawie arcybiskupa Juliusza Paetza. nie jest zdziwiony Prymas Polski arcybiskup Henryk Muszyński. Jego zdaniem, sprawa biskupa Paetza nie jest jednoznaczna i dlatego Watykan się nią zajął. Arcybiskup ale nie chciał się ustosunkować się do tekstu Gazety Wyborczej ze względu na jego nieznajomość. Arcybiskup Muszyński nie chciał też jednoznacznie odpowiedzieć czy biskup Paetz powinien wrócić do sprawowania normalnej posługi biskupiej. Tu z kolei hierarcha tłumaczył się nieznajomością decyzji Watykanu.

Tymczasem Tomasz Terlikowski, publicysta związany z Kościołem Katolickim uważa, że informacje prasowe o zdjęciu ograniczeń z arcybiskupa Juliusza Paetza są prawdziwe. Według niego, pojawiały się już one kilka tygodni temu, ale nie zaistniały w szerokiej opinii, ze względu na katastrofę w Smoleńsku. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej, Terlikowski powiedział, że z jego informacji wynika, że od kilku tygodni arcybiskup Paetz "chwali się" dekretem z Watykanu.

"Ten dekret będzie odczytywany jako uniewinnienie, a to oznacza bardzo głęboki podział w Kościele" - mówi Terlikowski. Według niego, obecny metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki robił wszystko, żeby zablokować dekret uniewinniający Juliusza Paetza. Publicysta zauważył także, że obecny prymas, a wówczas nuncjusz apostolski w Polsce Józef Kowalczyk był zagorzałym obrońcą arcybiskupa Paetza i to on nie poinformował o aferze papieża Jana Pawła II, choć miał dokumenty w tej sprawie.

Tomasz Terlikowski zaznacza jednak, że takie dokumenty od grupy poznańskich księży dostało pięciu innych biskupów i także oni nie przekazali ich do Watykanu. Ostatecznie zrobiła to przyjaciółka Jana Pawła II Wanda Półtawska. W mocnych słowach, w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Tomasz Terlikowski mówi, że to co się wydarzyło, jest najlepszą drogą do "skompromitowania wszystkich działań Benedykta XVI, zmierzających do oczyszczenia Kościoła ze skandalu pedofilii".

(Radio Merkury+IAR)


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: X
Dnia: 2010-06-17 11:17:18 W DEKALOGU NIE MA PRZYKAZANIA *NIE MOLESTUJ*.WIĘC PO CO TE DYRDYMAŁY I GNĘBIENIE SENIORA?
Dodał: stefa
Dnia: 2010-06-17 12:06:35 Miejmy nadzieję,że abp.Senior zachowa się wreszcie godnie i ...nie uswietni swoją osobą ingresu nowego Prymasa ? Ostatnio wepchnął się na pierwszy plan na uroczystościach pogrzebowych Pary Prezydenckiej.Był to obciach nie tyle dla Poznania,ale dla abp.Gądeckiego,który z tym "trudnym przypadkiem" nie potrafi sobie po męsku poradzić !
Dodał: towariszcz.
Dnia: 2010-06-17 13:43:00 Gazeta Wyborcza niech zajmie się delikwentami swojego środowiska, bo ich jest mnogo.
Dodał: 12
Dnia: 2010-06-17 13:50:19 Apostaci z gazety wyborczej chcą rządzić kościołem
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-17 13:53:33 Czy to jest temat dyżurno-zastępczy?Kt óry używa się w momencie kiedy należy pospiesznie zapchać jakiś brzydki wyciek-aferkę?.Jeśli NIE,,,to spadli jak filip z konopi...No chyba że lubią molestować opinię publiczną,tymi samymi wyświechtanymi sloganami.Może coś wice wersa,dla ożywienia i dodania pikanterii?,Bo w mediach robi się nudno i ospale,z tego co słychać i czytać.Ale upał, uffff
Dodał: dziwne
Dnia: 2010-06-17 14:32:22 Trochę to dziwne uznanie Paetza za winnego, bez procesu, bez prawa do obrony. Widać według GW, domniemanie niewinności tylko dla wybranych. Zachowanie osób oskarżających o molestowanie delikatnie mówiąc dziwne, dlaczego nie chcieli procesu, prokuratury? Nie rozumiem też JP2, że ukarał człowieka bez wyroku, zdecydowanie nie przystoi takie zachowanie świętemu. A jeżeli był jakiś potajemny proces kościelny, to dlaczego JP2 tak małą karę orzekł?
Dodał: Zdziwiony
Dnia: 2010-06-17 18:56:15 a co ma sprawa Paetza do pedofilii? Przecież Paetzowi nikt nie zarzucał molestowania dzieci, nieletnich... " wywiadzie dla Rzeczpospolitej Tomasz Terlikowski mówi, że to co się wydarzyło, jest najlepszą drogą do "skompromitowania wszystkich działań Benedykta XVI, zmierzających do oczyszczenia Kościoła ze skandalu pedofilii".
Dodał: spoko
Dnia: 2010-06-17 19:18:05 Wiara, a kto wyborczą bierze na serio.
Dodał: nie badz taki do przodu tej
Dnia: 2010-06-17 20:23:51 ja.ja biore na serio wyborcza. i nie jestem sam
Dodał: Jadwiga
Dnia: 2010-06-18 00:00:54 ciagnie Paetza do mlodych chlopakow i co on ma biedny zrobic?
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-18 09:52:38 Z tego co piszą,znowu sprawy i rzeczy które były tuszowane przez grona ludzi odpowiedzialnych ...Pytanie zasadnicze,kiedy wreszcie skończy się ten łańcuch bezsilności,niemożno ści a zwłaszcza tuszowania,szantażow ania,presji,represji na ofiary...(których nie ma, no nieee).Czy też, to wierzchołek góry,na której wylazło coś co trudno NIE DOSTRZEC,bo raziło w oczy,jak grzmoty które w nią waliły w środku miasta?.Można to też porównać do frontu-fasady budynku, a więc tej reprezentacyjnej części,która to jest oszpecona przez zacieki i grzyb.A więc jeśli to tak wygląda od frontu...to każdy przechodzien dojdzie do przekonania,że budynek nadaje się poważnego do remontu.Tylko ci którzy są właścicielami, a nie mają środków i ochoty by...,będą twierdzili przeciwnie.
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-21 14:48:29 Jak pisałem powyżej(w pierwszym swoim wpisie),że to robienie zamieszania...tym razem przez zaprzyjażnionych dziennikarzy z GW.Ale to trąca drwiną i kpiną...,gdyż akurat przed świętem Patronów Miasta...Czy też to taka dziwna zbieżność faktów i nieprzemyślane zajęcie się tym tematem przez dziennikarzy GW?.-------Tylko że na zostanie Świętym to należało sobie zasłużyć,a nie wiem jak jest teraz...Chociaż (dalej rozważając),to w dzisiejszych czasach kpina i drwina ze strony uprawiających swoją profesję na swój temat,też jest możliwa...
Dodał: HhMqiKDQttZiiroob
Dnia: 2011-07-11 09:01:18 You couldn’t pay me to irgone these posts!
Dodał: mors
Dnia: 2012-02-23 08:44:17 Do X "W DEKALOGU NIE MA PRZYKAZANIA *NIE MOLESTUJ*.WIĘC PO CO TE DYRDYMAŁY I GNĘBIENIE SENIORA? " Poczytaj sobie Biblię (szczególnie Stary Testament). Znajdziesz tam coś na temat współżycia z osobnikami tej samej płci oraz ludzi ze zwierzętami oraz wskazanie kary jaką powinien otrzymać człowiek za takie czyny.
Dodał: aaaa
Dnia: 2013-03-20 16:26:31 Test
Dodał: wZ4CMBQcu
Dnia: 2014-07-21 19:27:15 dawrweszte- jednak się jceszze do FN przekonujesz? Ja uważam, że szkoda pieniędzy. Nawet tak stosunkowo niedużych. Co najwyżej w jaki poniedziałek kupię ale to szybciej przez przypadek niż świadomie. Wg mnie wśrf3d dziennikarzy piszących o kopanej prym wiodą felietoniści Piłki Nożnej.Tomek Lipiński czy Leszek Orłowski to wysoka pf3łka.Tomasz Wołek jest mistrzem w analizie futbolu Ameryki Południowej. Janusz Atlas czy Adam Godlewski piszą bardziej dosadne, sporne teksty. Jak zechcę Kowalczyka poczytać to wejdę na Weszlo.pl. Szkoda tylko że "Kowal" wiele razy pokazuje brak szacunku dla drużyny ktf3ra była rywalem Barcelony. Pilcha bym zaliczył jako pasjonata, tak jak nas wszystkich obecnych na S24. On o piłce nie pisze cyklicznie, ale ma bardzo trefne spostrzeżenia. Podobnie jak Makłowicz, Maleńczuk, czy Nowicki posiada dar przyciągania ludzi swoimi tekstami.Na salonie to jest chyba jasne i każdy się ze mną zgodzi najlepiej pisze ogf3lnie o sporcie użytkowniczka Anna :) Pozdro
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net