f Czy jest dekret ws. abpa Paetza? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2022
  Następne na antenie:
   08.00 - Wiadomości + pogoda + moto
        07:47:09 | sobota | 29.01.2022 | imieniny: Zdzisława i Franciszka
 
Czy jest dekret ws. abpa Paetza? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2022


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-18 00:01

Czy jest dekret ws. abpa Paetza?

Kuria Archidiecezjalna w Poznaniu nie planuje ogłoszenia żadnej decyzji w sprawie arcybiskupa Juliusza Paetza. Poinformował o tym Radio Merkury rzecznik prasowy Kurii, ksiądz Maciej Szczepaniak.

"Gazeta Wyborcza" dowiedziała się nieoficjalnie, że kilka tygodni temu watykańska kongregacja odwołała zakaz sprawowania posługi biskupiej w Archidiecezji Poznańskiej dla arcybiskupa Paetza. Arcybiskup Paetz starał się o to od kilku lat. Zakaz był związany z aferą z 2002 roku, dotyczącą molestowania kleryków przez arcybiskupa.

Rzecznik Kurii powiedział nam, że nie ma żadnych nowych faktów w tej kwestii i nic nie wie o decyzji w sprawie arcybiskupa-seniora. Ksiądz Maciej Szczepaniak oświadczył, że pojawiające się w artykule w "Gazecie Wyborczej" wypowiedzi osób, związanych rzekomo z Kurią, nie są wypowiedziami jej rzecznika i w żadnym stopniu nie odzwierciedlają jej stanowiska.

Zajęciem stanowiska przez Watykan w sprawie arcybiskupa Juliusza Paetza. nie jest zdziwiony Prymas Polski arcybiskup Henryk Muszyński. Jego zdaniem, sprawa biskupa Paetza nie jest jednoznaczna i dlatego Watykan się nią zajął. Arcybiskup ale nie chciał się ustosunkować się do tekstu Gazety Wyborczej ze względu na jego nieznajomość. Arcybiskup Muszyński nie chciał też jednoznacznie odpowiedzieć czy biskup Paetz powinien wrócić do sprawowania normalnej posługi biskupiej. Tu z kolei hierarcha tłumaczył się nieznajomością decyzji Watykanu.

Tymczasem Tomasz Terlikowski, publicysta związany z Kościołem Katolickim uważa, że informacje prasowe o zdjęciu ograniczeń z arcybiskupa Juliusza Paetza są prawdziwe. Według niego, pojawiały się już one kilka tygodni temu, ale nie zaistniały w szerokiej opinii, ze względu na katastrofę w Smoleńsku. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej, Terlikowski powiedział, że z jego informacji wynika, że od kilku tygodni arcybiskup Paetz "chwali się" dekretem z Watykanu.

"Ten dekret będzie odczytywany jako uniewinnienie, a to oznacza bardzo głęboki podział w Kościele" - mówi Terlikowski. Według niego, obecny metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki robił wszystko, żeby zablokować dekret uniewinniający Juliusza Paetza. Publicysta zauważył także, że obecny prymas, a wówczas nuncjusz apostolski w Polsce Józef Kowalczyk był zagorzałym obrońcą arcybiskupa Paetza i to on nie poinformował o aferze papieża Jana Pawła II, choć miał dokumenty w tej sprawie.

Tomasz Terlikowski zaznacza jednak, że takie dokumenty od grupy poznańskich księży dostało pięciu innych biskupów i także oni nie przekazali ich do Watykanu. Ostatecznie zrobiła to przyjaciółka Jana Pawła II Wanda Półtawska. W mocnych słowach, w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Tomasz Terlikowski mówi, że to co się wydarzyło, jest najlepszą drogą do "skompromitowania wszystkich działań Benedykta XVI, zmierzających do oczyszczenia Kościoła ze skandalu pedofilii".

(Radio Merkury+IAR)


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: X
Dnia: 2010-06-17 11:17:18 W DEKALOGU NIE MA PRZYKAZANIA *NIE MOLESTUJ*.WIĘC PO CO TE DYRDYMAŁY I GNĘBIENIE SENIORA?
Dodał: stefa
Dnia: 2010-06-17 12:06:35 Miejmy nadzieję,że abp.Senior zachowa się wreszcie godnie i ...nie uswietni swoją osobą ingresu nowego Prymasa ? Ostatnio wepchnął się na pierwszy plan na uroczystościach pogrzebowych Pary Prezydenckiej.Był to obciach nie tyle dla Poznania,ale dla abp.Gądeckiego,który z tym "trudnym przypadkiem" nie potrafi sobie po męsku poradzić !
Dodał: towariszcz.
Dnia: 2010-06-17 13:43:00 Gazeta Wyborcza niech zajmie się delikwentami swojego środowiska, bo ich jest mnogo.
Dodał: 12
Dnia: 2010-06-17 13:50:19 Apostaci z gazety wyborczej chcą rządzić kościołem
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-17 13:53:33 Czy to jest temat dyżurno-zastępczy?Kt óry używa się w momencie kiedy należy pospiesznie zapchać jakiś brzydki wyciek-aferkę?.Jeśli NIE,,,to spadli jak filip z konopi...No chyba że lubią molestować opinię publiczną,tymi samymi wyświechtanymi sloganami.Może coś wice wersa,dla ożywienia i dodania pikanterii?,Bo w mediach robi się nudno i ospale,z tego co słychać i czytać.Ale upał, uffff
Dodał: dziwne
Dnia: 2010-06-17 14:32:22 Trochę to dziwne uznanie Paetza za winnego, bez procesu, bez prawa do obrony. Widać według GW, domniemanie niewinności tylko dla wybranych. Zachowanie osób oskarżających o molestowanie delikatnie mówiąc dziwne, dlaczego nie chcieli procesu, prokuratury? Nie rozumiem też JP2, że ukarał człowieka bez wyroku, zdecydowanie nie przystoi takie zachowanie świętemu. A jeżeli był jakiś potajemny proces kościelny, to dlaczego JP2 tak małą karę orzekł?
Dodał: Zdziwiony
Dnia: 2010-06-17 18:56:15 a co ma sprawa Paetza do pedofilii? Przecież Paetzowi nikt nie zarzucał molestowania dzieci, nieletnich... " wywiadzie dla Rzeczpospolitej Tomasz Terlikowski mówi, że to co się wydarzyło, jest najlepszą drogą do "skompromitowania wszystkich działań Benedykta XVI, zmierzających do oczyszczenia Kościoła ze skandalu pedofilii".
Dodał: spoko
Dnia: 2010-06-17 19:18:05 Wiara, a kto wyborczą bierze na serio.
Dodał: nie badz taki do przodu tej
Dnia: 2010-06-17 20:23:51 ja.ja biore na serio wyborcza. i nie jestem sam
Dodał: Jadwiga
Dnia: 2010-06-18 00:00:54 ciagnie Paetza do mlodych chlopakow i co on ma biedny zrobic?
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-18 09:52:38 Z tego co piszą,znowu sprawy i rzeczy które były tuszowane przez grona ludzi odpowiedzialnych ...Pytanie zasadnicze,kiedy wreszcie skończy się ten łańcuch bezsilności,niemożno ści a zwłaszcza tuszowania,szantażow ania,presji,represji na ofiary...(których nie ma, no nieee).Czy też, to wierzchołek góry,na której wylazło coś co trudno NIE DOSTRZEC,bo raziło w oczy,jak grzmoty które w nią waliły w środku miasta?.Można to też porównać do frontu-fasady budynku, a więc tej reprezentacyjnej części,która to jest oszpecona przez zacieki i grzyb.A więc jeśli to tak wygląda od frontu...to każdy przechodzien dojdzie do przekonania,że budynek nadaje się poważnego do remontu.Tylko ci którzy są właścicielami, a nie mają środków i ochoty by...,będą twierdzili przeciwnie.
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-21 14:48:29 Jak pisałem powyżej(w pierwszym swoim wpisie),że to robienie zamieszania...tym razem przez zaprzyjażnionych dziennikarzy z GW.Ale to trąca drwiną i kpiną...,gdyż akurat przed świętem Patronów Miasta...Czy też to taka dziwna zbieżność faktów i nieprzemyślane zajęcie się tym tematem przez dziennikarzy GW?.-------Tylko że na zostanie Świętym to należało sobie zasłużyć,a nie wiem jak jest teraz...Chociaż (dalej rozważając),to w dzisiejszych czasach kpina i drwina ze strony uprawiających swoją profesję na swój temat,też jest możliwa...
Dodał: HhMqiKDQttZiiroob
Dnia: 2011-07-11 09:01:18 You couldn’t pay me to irgone these posts!
Dodał: mors
Dnia: 2012-02-23 08:44:17 Do X "W DEKALOGU NIE MA PRZYKAZANIA *NIE MOLESTUJ*.WIĘC PO CO TE DYRDYMAŁY I GNĘBIENIE SENIORA? " Poczytaj sobie Biblię (szczególnie Stary Testament). Znajdziesz tam coś na temat współżycia z osobnikami tej samej płci oraz ludzi ze zwierzętami oraz wskazanie kary jaką powinien otrzymać człowiek za takie czyny.
Dodał: aaaa
Dnia: 2013-03-20 16:26:31 Test
Dodał: wZ4CMBQcu
Dnia: 2014-07-21 19:27:15 dawrweszte- jednak się jceszze do FN przekonujesz? Ja uważam, że szkoda pieniędzy. Nawet tak stosunkowo niedużych. Co najwyżej w jaki poniedziałek kupię ale to szybciej przez przypadek niż świadomie. Wg mnie wśrf3d dziennikarzy piszących o kopanej prym wiodą felietoniści Piłki Nożnej.Tomek Lipiński czy Leszek Orłowski to wysoka pf3łka.Tomasz Wołek jest mistrzem w analizie futbolu Ameryki Południowej. Janusz Atlas czy Adam Godlewski piszą bardziej dosadne, sporne teksty. Jak zechcę Kowalczyka poczytać to wejdę na Weszlo.pl. Szkoda tylko że "Kowal" wiele razy pokazuje brak szacunku dla drużyny ktf3ra była rywalem Barcelony. Pilcha bym zaliczył jako pasjonata, tak jak nas wszystkich obecnych na S24. On o piłce nie pisze cyklicznie, ale ma bardzo trefne spostrzeżenia. Podobnie jak Makłowicz, Maleńczuk, czy Nowicki posiada dar przyciągania ludzi swoimi tekstami.Na salonie to jest chyba jasne i każdy się ze mną zgodzi najlepiej pisze ogf3lnie o sporcie użytkowniczka Anna :) Pozdro
Dodał: Linda
Dnia: 2020-01-14 12:13:33 JAK UZYSKAŁEM MÓJ POŻYCZKĘ Z TEJ WIELKIEJ FIRMY Witajcie moi drodzy ludzie, jestem Linda McDonald, obecnie mieszkająca w Austin Texas w USA. W tej chwili jestem wdową z trójką dzieci i utknąłem w sytuacji finansowej w kwietniu 2018 r. I musiałem refinansować i opłacić rachunki. Próbowałem szukać pożyczek od różnych firm pożyczkowych, zarówno prywatnych, jak i korporacyjnych, ale nigdy z sukcesem, a większość banków odmówiła mi kredytu, nie daj się zwieść tym oszustom, którzy nazywają ich pożyczkodawcami, wszyscy są oszustwem, wszystko czego chcą to twoje pieniądze i dobrze ich nie słyszysz, oni zrobili mi to dwa razy, zanim spotkałem pana Davida Wilsona. Najciekawsze jest to, że moja pożyczka została przekazana mi w ciągu 74 godzin, więc radzę skontaktować się z panem Davidem, jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem pożyczki i masz pewność, że możesz go spłacić na czas, możesz skontaktować się z nim przez e-mail ……… ; (davidwilsonloancomp any4@gmail.com) Brak kontroli kredytowej, brak podpisu z jedynie 2% oprocentowaniem, lepsze plany spłat i harmonogram, jeśli musisz skontaktować się z dowolną firmą w sprawie zabezpieczenia pożyczki bez zabezpieczenia, skontaktuj się z panem Davidem Wilsonem w sprawie pożyczki Oferują one wszelkiego rodzaju kategorie pożyczek Pożyczka krótkoterminowa (5_10 lat) Pożyczka długoterminowa (20_40) Pożyczka na media (10_20) Oferują pożyczki jak Pożyczka mieszkaniowa ............., Pożyczka biznesowa ........ Pożyczka dłużna ....... Pożyczka studencka .......... Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej Pożycz ka biznesowa ......., Pożyczka firmowa .............. itd E-mail .......... (davidwilsonloancomp any4@gmail.com) Jeś li chodzi o kryzys finansowy i pożyczkę, pożyczka finansowa Davida Wilsona jest miejscem, do którego należy się udać, proszę powiedz mu, że pani Linda McDonald kieruje tobą Powodzenia ... ....
Dodał: monika
Dnia: 2020-01-26 21:34:19 nazywam się monika lezka z polski. Chciałbym podziękować Panu Szczerze Benzoes, który pomógł mi uzyskać pożyczkę. Przez ostatnie trzy miesiące szukałem pożyczki na uregulowanie moich długów. Każdy, kogo spotkałem, został oszukany i wziął moje pieniądze, aż w końcu spotkałem Pana Szczera. Mógł mi pożyczyć 20 000 $. On też może ci pomóc. Pomógł też kilku moim kolegom. Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej, wyślij wiadomość e-mail do jego firmy: szczerzebenzoes10@gm ail.com Myślę, że może ci pomóc. Skontaktuj się z nim, by mi pomóc. Nie wie, że robię to, rozkładając na mnie jego dobrą wolę, ale dam ci opłatę, abym mógł pozbyć się oszustów, wystrzegać się podrabiaczy i skontaktować się z odpowiednią firmą pożyczkową. Oto jego słowa zachęty dla tych, którzy szukają legalnego i uczciwego prywatnego pożyczkodawcy.
Dodał: Linda
Dnia: 2020-02-05 09:44:21 JAK UZYSKAŁEM MÓJ POŻYCZKĘ Z TEJ WIELKIEJ FIRMY Witajcie moi drodzy ludzie, jestem Linda McDonald, obecnie mieszkająca w Austin Texas w USA. W tej chwili jestem wdową z trójką dzieci i utknąłem w sytuacji finansowej w kwietniu 2018 r. I musiałem refinansować i opłacić rachunki. Próbowałem szukać pożyczek od różnych firm pożyczkowych, zarówno prywatnych, jak i korporacyjnych, ale nigdy z sukcesem, a większość banków odmówiła mi kredytu, nie daj się zwieść tym oszustom, którzy nazywają ich pożyczkodawcami, wszyscy są oszustwem, wszystko czego chcą to twoje pieniądze i dobrze ich nie słyszysz, oni zrobili mi to dwa razy, zanim spotkałem pana Davida Wilsona, najciekawsze jest to, że moja pożyczka została przekazana mi w ciągu 74 godzin, więc radzę skontaktować się z panem Davidem, jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem pożyczki i masz pewność, że możesz go spłacić na czas, możesz skontaktować się z nim przez e-mail ……… ; (davidwilsonloancomp any4@gmail.com) Brak kontroli kredytowej, brak podpisu z jedynie 2% oprocentowaniem, lepsze plany spłat i harmonogram, jeśli musisz skontaktować się z dowolną firmą w sprawie zabezpieczenia pożyczki bez zabezpieczenia, skontaktuj się z panem Davidem Wilsonem w sprawie pożyczki Oferują one wszelkiego rodzaju pożyczki Pożyczka krótkoterminowa (5_10 lat) Pożyczka długoterminowa (20_40) Pożyczka na media (10_20) Oferują pożyczki jak Pożyczka mieszkaniowa ............. Pożyczka biznesowa ........ Pożyczka dłużna ....... Pożyczka studencka .......... Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej Pożycz ka biznesowa ......., Pożyczka firmowa .............. itd E-mail .......... (davidwilsonloancomp any4@gmail.com) Jeś li chodzi o kryzys finansowy i pożyczkę, pożyczka finansowa Davida Wilsona jest miejscem, do którego należy się udać, proszę powiedz mu, że pani Linda McDonald kieruje tobą Powodzenia ... …
Dodał: MILAN SOPHIE
Dnia: 2020-02-22 00:47:10 Cześć wszystkim, LIGHTS TREAM jest najlepszą firmą oferującą pożyczki online, aby udzielić ci pożyczki, której szukałeś bez stresu i dużej ilości papierkowej roboty. Czy niepokoiło Cię, gdzie uzyskać pożyczkę? odrzucony przez banki z powodu niskiej oceny zdolności kredytowej? lub martwisz się o pożyczanie online. Nie martw się, ponieważ LIGHTSTREAM KREDYTY zapewni ci pożyczkę na oprocentowanie tak niskie, jak 3%. Skontaktuj się z nami już dziś (lightstreamloansinc @gmail.com). Nasz e usługi obejmują. Pożyczki biznesowe. Pożyczki samochodowe. Pożyczki mieszkaniowe. Pożyczki studenckie . prawdziwe finansowanie. inwestor nieruchomości. kredyty budowlane. kredyty mieszkaniowe. Pożyczki konsumenckie. Pożyczki FHA. pożyczki osobiste. kredyty samochodowe andetc. LIGHTSTRE AM oferuje pożyczki bez ukrytych płatności od 1000 do 20 000 000 EUR / USD / POUNDS na okres od 1 do 20 lat. Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez całą dobę. Nasze metody są proste i krótkie, co oznacza, że ​​możesz złożyć wniosek i uzyskać pożyczkę w ciągu 24 godzin. Nie wahaj się, nie pozwól, aby ciężar finansowy Cię zagłuszył. Nie pozwól, by finanse powstrzymało ten biznes, pozbawiło cię maszyny, nowego samochodu lub nowego domu. Skontaktuj się z nami już dziś (lightstreamloansinc @gmail.com)
Dodał: Christy Walton
Dnia: 2020-04-14 15:27:10 Czy potrzebujesz pożyczki? Czy szukałeś gdzie uzyskać pożyczkę? Czy próbowałeś uzyskać pożyczkę? złóż wniosek teraz pod adresem? (christywalton355@gm ail.com), jeśli chcesz uzyskać niedrogą pożyczkę. Pożyczka jest oferowana tutaj przy bardzo niskim oprocentowaniu 2%. Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś zainteresowany.
Dodał: Claudia Klein
Dnia: 2020-06-02 10:16:33 Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservice s@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujem y wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiem y, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świ adczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservice s@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!
Dodał: Franklin
Dnia: 2020-06-11 15:58:18 WITAJ; CZY POTRZEBUJESZ POŻYCZKI? Zapewniam y kredyty dla osób fizycznych: osobistą pożyczkę na konsumpcję, kredyt mieszkaniowy, spłatę kredytu, spłatę zadłużenia w celu zebrania wszystkich długów w jednym kredycie, pożyczkę studencką, pożyczkę na sfinansowanie zakupu samochodu. CZY POTRZEBUJESZ FINANSOWANIA? Wespr zemy finansowanie twoich projektów, takich jak: budowa twoich domów, biur, gospodarstw rolnych, sfinansujemy twoje projekty podróżnicze, twoją firmę lub projekt, na który potrzebujesz finansowania zewnętrznego. CZY POTRZEBUJESZ INWESTYCJI? Możemy inwestować w twoje duże projekty. Jest to zarezerwowane dla firm poszukujących inwestorów do finansowania swoich projektów badawczych, projektów nieruchomości, przejęć i innych potrzeb biznesowych. WYBI ERZ NAJLEPSZE OPCJE POŻYCZKI. APLIKUJ TERAZ! za pośrednictwem tego adresu e-mail poniżej: franklingl obalservices@gmail.c om CO OFERUJEMY Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki, zarówno pożyczki zabezpieczone, jak i niezabezpieczone, konsolidację Dept i wiele innych po bardzo rozsądnych stopach procentowych. KRE DYT FINANSOWY FRANKLIN jest spółką zależną jednej z najsilniejszych grup w Europie i na świecie z dużym kapitałem. KREDYT FINANSOWY FRANKLIN realizuje strategię bycia obecnym tam, gdzie znajduje się wzrost, łączenia klientów z możliwościami, które stwarza, pomagania firmom w rozwoju, rozwijania gospodarek i realizacji celów przez osoby prywatne. WYŚLIJ ZAPYTANIE O POŻYCZKĘ TERAZ ! (franklinglobal services@gmail.com)
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net