f Sprawa linii energetycznej PSE w apelacji : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   20.00 - Wiadomości
        19:40:46 | czwartek | 09.07.2020 | imieniny: Zenona i Weroniki
 
Sprawa linii energetycznej PSE w apelacji : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-16 15:31

Sprawa linii energetycznej PSE w apelacji

Czy gmina Kórnik będzie musiała zapłacić odszkodowanie Polskim Sieciom Elektroenergetycznym? Proces w Sądzie Okręgowym w Poznaniu wygrała. Sąd Apelacyjny zajął się odwołaniem PSE. Wyrok zapadnie za dwa tygodnie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne domagają się od gminy ponad 65 mln złotych odszkodowania. Ich przedstawiciele twierdzą, że z winy władz Kórnika spółka nie mogła dokończyć budowy linii energetycznej. Inwestycja najpierw była wstrzymana, a później opóźniona.

Sąd Okręgowy, który pierwszy zajmował się sprawą uznał, że Sieci nie wykazały, że gmina odpowiada za rzekomą szkodę. Samą wysokością żądanego odszkodowania sąd się nie zajął. Podczas procesu apelacyjnego pełnomocnicy Sieci podkreślali, że gmina nie wywiązała się z umowy, zawartej między stronami w 2005 roku. Zakładała ona, że gmina przyjmie nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który będzie uwzględniał, uzgodniony z mieszkańcami, alternatywny przebieg sieci.

- Gmina nie podjęła działań z taką starannością, do jakiej zobowiązała się w umowie - przekonywali pełnomocnicy Sieci. Twierdzili, że inwestor chciał prowadzić inwestycję bez konfliktu społecznego w tle, bo on nikomu nie służył. Gmina nie czuje się winna i nie zamierza płacić. Jej pełnomocnicy wnieśli o utrzymanie korzystnego dla gminy rozstrzygnięcia. Sąd Apelacyjny ogłosi wyrok za dwa tygodnie.


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: smutna prawda
Dnia: 2010-06-16 21:27:08 Ale się bawią Panowie prawnicy a wszystko na koszt podatnika...
Dodał: Sławek
Dnia: 2010-06-16 22:27:30 Jak gmina może zobowiązywać się do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego w wersji wygodnej dla inwestora, przecież uchwałę podejmuje Rada w suwerennym głosowaniu, ale pieniądze tym prawnikom z energetyki poprzewracały w głowie.
Dodał: X
Dnia: 2010-06-17 08:13:14 Tacy prawi ci prawnicy z PSE a prąd przesyłają linią bez pozwolenia na użytkowanie. Widać prawo nie obowiązuje PSE.
Dodał: Pecunia non olet.
Dnia: 2010-06-17 08:36:59 Oj naiwni jesteście naiwni... PSE wyłożyło 150 000 zł na wpis sądowy tylko po to aby potem zapłacić 1 mln zł kancelarii prawnej za obronę. Żądanie 65 mln zł jest absurdalne ale "przestraszony" burmistrz Kórnika też wynajął stosowną kancelarię za 0,7 mln zł. W puli "wokół" tego śmiesznego procesu jest wobec tego 1,7 miliona złotych. Wszystko to pieniądze Gminy i PSE SA czyli w skrócie państwowe ale legalnie wy-fakturowane na rzecz kancelarii prawnych.
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net