f Czy stać nas na kolejny pomnik? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   22.00 - Wiadomości
        21:40:19 | wtorek | 07.07.2020 | imieniny: Cyryla i Metodego
 
Czy stać nas na kolejny pomnik? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-16 12:45

Czy stać nas na kolejny pomnik?

W Poznaniu ma powstać pomnik 2 Armii Wojska Polskiego. Lewicowi kombatanci chcą, by stanął na Cytadeli. Zgodę wyraziła Rada Miasta, choć nie obyło się bez kontrowersji. Czy w Poznaniu powinien powstać kolejny, kosztujący nawet 100 tys. zł, pomnik? Czy wojsko stworzone przez komunistów "nad Oką" zasługuje na takie uhonorowanie? Zapraszamy do dyskusji!

Budowie pomnika dedykowanego właśnie 2 Armii Wojska Polskiego sprzeciwiał się radny Polski Plus Norbert Napieraj. Jego zdaniem, idąca ze wschodu armia, nie była formacją zasługującą na szczególne wyróżnienie w wolnej Polsce. Poza tym pomysł budowy pomnika 2 AWP skojarzył mu się ze zburzeniem na poznańskim Grunwaldzie obelisku ku czci gen. Karola Świerczewskiego. - Zgłosiłem poprawkę, żeby ponik na Cytadeli był pomnikiem wszystkich poległych na frontach II wojny światowej - tłumaczy poznański radny.

Idei budowy pomnika żołnierzy 2 AWP bronił, m.in. Edward Skrzypczak. Zdaniem działacza Lewicy 2 Armia Wojska Polskiego ma szczególne zasługi dla Poznania i Wielkopolski. Członek komitetu budowy pomnika na Cytadeli cieszy się z decyzji Rady Miasta Poznania, która umożliwia rozpoczęcie przygotowań do budowy takiego monumentu.

Czy w Poznaniu powinien powstać kolejny, kosztujący nawet 100 tys. zł, pomnik? Czy jednostka stworzona przez komunistów w ZSRR zasługuje na wyróżnienie? Czy Cytadela jest właściwym miejscem do wznoszenia takich pomników? Może powinna być miejscem rekreacji i powinna tam stanąć rzeźba, obelisk lub instalacja nawiązująca do radosnych wydarzeń, np. odzyskania niepodległości, czy wejścia do UE? Zapraszamy do dyskusji na antenie i naszej stronie internetowej.

na zdj. inicjatorzy budowy pomnika 2 AWP w Poznaniu, fot. Jacek Kosiak


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Radny Norbert Napieraj ma wątpliwości co do upamiętniania 2 AWP:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Edward Skrzypczak zwraca uwagę, że w 2 AWP służyło wiele tysięcy Wielkopolan i poznaniaków:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Norbert Napieraj proponował by planowany pomnik był poświęcony wszystkim poległym na frontach II wojny:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Edward Skrzypczak jest zadowolony z decyzji rady:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: wk
Dnia: 2010-06-16 12:46:59 w latach 80-tych nie raz dostałem pałką od komuchów - moi dziadkowie byli w AK - ale to, co się dzieje obecnie mogę nazwać tylko jednym słowem: "zawłaszczanie". Historia Polski jest zawłaszczana przez "bogoojczyźnianych" manipulatorów. Ci żołnierze WP, którzy szli ze wschodu nie mieli po prostu innego wyjścia, jak walczyć o Polskę u boku Rosjan - jedyną alternatywą było pozostanie na Syberii lub łagier. Nie mogli się przecież teleportować np. do armii Maczka, albo do armii Andersa (jeśli nie trafili do niej wcześniej - przecież nie wszystkich od razu wypuszczono z obozów). Wśród generalicji byli owszem ludzie służący Stalinowi (choć raczej ze strachu przed NKWD z jednej strony, a Hitlerem z drugiej, niż z chęci zrobienia szkody Polsce) - ale z pewnością nie wszyscy - a już na pewno nie szeregowi żołnierze. Teraz ich się wymazuje - tak, jak w latach 50-tych wymazywało się AKowców - tylko, że oni nie są temu winni - lepiej wymazywać TYCH, KTÓRZY WYMAZYWALI, a nie tych, których wtedy ominęło wymazanie.
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-16 13:17:23 Może wylazłem jak Filip z konopii,albo ktoś mi powie że mam mleko pod nosem.Ale ile wody upłynie,by dojść do jednego wspólnego wniosku,a właściwie doszli wszyscy którzy walczyli o Polskę...Że większość z walczących i pokoleń,łączy fakt. Że dosyć że walczyli w słusznej sprawie,to nimi się pogardza,spycha na margines,wyśmiewa.A czynią to ci którzy NIE DOŚWIADCZYLI LOSÓW ŻOŁNIERZY i ich rodzin.Bo to takie zaściankowe mieszczańskie myślenie i egocentryzm.Że świat kręci się w około losów tego który ma władzę podejmować decyzję,czy też wpływać na środowisko...Więc jeśli dostał dwóję z Obywatelskiego, za to że nie wiedział kiedy ogłoszono Manifest PKWN.To stała się krzywda,i mianował się opozycjonistą wobec "czerwonych i ich sługusów",a lata życia w PRL-owskiej biedzie,dopełniły goryczy...Istota jest odwieczna,i mówi o tym że jak przegrałeś,coś nie wyszło,nie jesteś na topie,to zostajesz zepchnięty za margines i pogardzony.NIESTETY TAKA JEST PRAWDA.A młodszym polecam (niedawno pierwszy raz obejżałem)"RAMBO""Pi erwsza krew".Ale w wrsji do odsłuchania,(a nie oglądania)i przemyślenia(a i nie biegania z nożem po lesie).
Dodał: Rychu
Dnia: 2010-06-17 09:41:43 Czy Polacy zawsze będą tak głupim narodem, że w czasach kiedy brakuje pieniędzy na podstawowe sprawy (refundacja leków, budowa i naprawa dróg itd.itp) i każdy grosz jest na wagę złota (obecnie np. naprawa szkód popowodziowych) to jakiś idiota wpada na pomysł budowania pomnika 2Armi (co i słusznie). Wcześniej były setki pomników i muzeum myśli(ha,ha) wielkiego Polaka.O dziesiątkach miliardów przekazywanych na panujący kościół watykański szkoda pisać. A może to celowa polityka i może o to chodzi? Im gorzej i biedniej... tym pobożniej.Przerabiał to już starożytny Egipt z milionami biedaków i przebogatą kastą panujących kapłanów
Dodał: cynik
Dnia: 2010-06-17 09:47:45 Po co upamiętniać tych, którzy oddawali życie za naszą wolność. Lepiej postawić budkę z piwem, albo wybieg dla słoni. To lepszy pożytek.
Dodał: pixel
Dnia: 2010-06-17 14:42:58 jeśli inicjatorzy pomysłu zbiorą potrzebną sumę pieniędzy - niech stawiają. Gorzej, gdy kasa miasta będzie musiała obciąć ważną inwestycję, by znaleźć te pieniądze. O ile się orientuję, miasto "jedzie" na deficycie budżetowym. odnośnie mody na stawianie pomników "ku czci" czy "upamiętniających" to winniśmy wykazać się nieco powściągliwością.Chy ba,że mamy ochotę sponsorować tzw. wolne zawody dając im kolejne zlecenia nie zawsze "najwyższych lotów"...Chaos w przestrzeni publicznej nie jest wskazany.
Dodał: hetman
Dnia: 2010-06-17 16:45:09 towarzysze i ormowcy dadzą radę ! Zawsze można poprosić o pomoc towarzysza Napieralskiego.Porus zcie tę sprawe na najbliższej egzekutywie !
Dodał: OOMdFgmhcIlUDae
Dnia: 2013-03-03 05:33:29 It's a pleasure to find seoomne who can think so clearly
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net