f Rocznica śmierci Macieja Frankiewicza : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   21.00 - Wiadomości
        20:16:13 | wtorek | 07.07.2020 | imieniny: Cyryla i Metodego
 
Rocznica śmierci Macieja Frankiewicza : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-16 12:49

Rocznica śmierci Macieja Frankiewicza

Mija rok od nagłej śmierci wiceprezydenta Poznania, Macieja Frankiewicza. Był jedną z najbarwniejszych postaci Poznania. W młodości zaangażowany w działalność opozycji. Był liderem wielkopolskiej Solidarności Walczącej.

W wolnej Polsce został samorządowcem. Przez osiem lat był zastępcą prezydenta miasta. Odpowiadał za oświatę, kulturę i sport. To dzięki jego działaniu, Poznań ma dziś jeden z największych w Polsce biegów maratońskich i został współgospodarzem EURO 2012. Prywatnie też lubił wyzwania. Wziął udział w wyprawach na Kilimandżaro i Aconcaguę.

Fascynowały go konie. Miłość do nich łączył z pasją historyczną. Jemu Poznań zawdzięcza Reprezentacyjny Oddział Ułanów - wspomina jego dowódca, Roman Kusz. - Szybko zaczął prezentować sobą postawy, jakie powinien prezentować kawalerzysta. Był to człowiek bardzo waleczny w działaniu, ale o zupełnym braku agresji. Zawsze okazywał szacunek drugiemu człowiekowi.

Maciej Frankiewicz został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu junikowskim. Na jego grobie prezydent Poznania złoży kwiaty. Odprawione będą także msze - o godzinie 13 w kościele przy ulicy Umultowskiej i o 18 w kościele ojców Dominikanów.

Po południu, w Odwachu zostanie otwarta wystawa "Maciej Frankiewicz - legenda poznańskiej opozycji 1980 - 89". Wystawa przypomina jego związki z NZS-em, pismem "Wolna Polska", KPN-em, Partią Wolności i Ruchem Odbudowy Polski.

Otwarcie wystawy w Muzeum Walk Niepodległościowych o godz. 16.00. Po mszy św. o godz. 18 na dziedzińcu kościoła zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona prezydentowi Maciejowi Frankiewiczowi.


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Posłuchaj archiwalnej wypowiedzi Macieja Frankiewicza o jego wyprawach w góry:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Joanna Frankiewicz, wdowa po prezydencie była gościem Radia Merkury. Rozmawialiśmy m.in. o Memoriale Macieja Frankiwicza, konkursie zawodów konnych CSI, który w najbliższy weekend odbędą się na hipodromie na Woli:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net