f Jaki będzie tegoroczny festiwal Malta? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   22.00 - Wiadomości
        22:00:22 | wtorek | 07.07.2020 | imieniny: Cyryla i Metodego
 
Jaki będzie tegoroczny festiwal Malta? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-15 13:02

Jaki będzie tegoroczny festiwal Malta?

Inny, nowy, bogatszy? A może po prostu elitarny staje się poznański festiwal Malta, którego pierwsza edycja odbyła się 20 lat temu pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Teatralny.

Poznań szybko przyzwyczaił się do wizyt festiwalowych artystów z całego świata i do gości, którzy w czerwcu zaludniają ulice miasta. Nawet ci poznaniacy, którzy na co dzień szerokim łukiem omijają budynki teatralne - w czasie Malty dają się wciągać do wspólnej zabawy. Korowody, śmiech, tłumy nad Maltą i plenerowe, offowe zespoły - tak było, a jak będzie?

Popularność i sympatię poznaniaków festiwal zyskał dużymi, plenerowymi widowiskami, ludycznymi zabawami nad jeziorem Malta i na ulicach Poznania. Widowisko ewoluowało przez lata w kierunku bardzo szerokiej oferty kulturalnej wychodzącej daleko poza teatr, ale jednocześnie wracającej często do budynków. Tak właśnie będzie w tym roku.

We wcześniejszej formule Festiwalu zawarty był konkurs Nowe Sytuacje. Zespoły offowe przysyłały swoje propozycje i wybrane grupy oceniano na Festiwalu. To miało znaczenie dla prestiżu debiutujących teatrów offowych. Niebagatelną rolę odgrywała też nagroda w wysokości 30 tys złotych. Ułatwiała ona start offowym teatrom, bo była to dla nich niebagatelna suma. W tym roku zarzucono tę formę poszukiwań nowych zjawisk teatralnych i nie będzie konkursu Nowe Sytuacje. Ciała konkursowe zastąpili kuratorzy...

Oprócz wielu przedstawień teatralnych, zaplanowano też wiele koncertów. Jak dużą będą miały publiczność? Czy muzyka staje się ważniejsza niż teatr? Dla kogo jest Festiwal "Malta"? Czy to impreza elitarna, zamykająca się w budynkach, odcinająca się od swoich "ulicznych" korzeni? Zapraszamy do dyskusji na antenie i naszej stronie internetowej.


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Wrażenia widzów zarejestrowała Wanda Wasilewska:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Barbara Miczko rozmawiała z Anną Rajchel, rzeczniczką festiwalu Malta:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Anną Rajchel o spektaklach plenerowych, a także o tym, co szczególnie warte uwagi:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Poznaniacy o oczekiwaniach wobec tegorocznej Malty i wrażeniach z lat poprzednich:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Jakie koncerty czekają nas na tegorocznym festiwalu Malta:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: fafik
Dnia: 2010-06-15 12:27:50 Bez sensu jest, że tegoroczna Malta ma hasło "Flamandowie". Powinniśmy szukać inspiracji bliżej! Najpierw teatr czeski, rosyjski, ukraiński, teatr kaszubski, teatr serbo-łużycki. A flamandzki? To może od razu argentyński? Flamandzki mógłby być za 10 lat.
Dodał: gekko
Dnia: 2010-06-15 12:41:31 Rozwiązanie dla organizatorów: niedrogi karnet - za 100-150 zł na WSZYSTKIE spektakle zamknięte w salach. I jak najwięcej otwartych spektakli na ulicach! Jak one były, to miasto żyło! A teraz jestem w stanie przejść przez miasto nie dostrzegając Malty - kiedyś to było niemożliwe...
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net