f Piękna Helena i... żaglowce! Zdjęcia! : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   22.00 - Wiadomości
        21:15:29 | wtorek | 07.07.2020 | imieniny: Cyryla i Metodego
 
Piękna Helena i... żaglowce! Zdjęcia! : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-13 23:50

Piękna Helena i... żaglowce! Zdjęcia!

85 kilometrów na godzinę w kłębach pary pędziła Piękna Helena z Poznania do Szczecina. Parowóz w sobotę pociągnął skład na Dni Morza. Przedstawicielka Floty Wielkopolskiej zaprezentowała się na nadbrzeżu obok floty starych żaglowców uczestniczących w zlocie Oldtimerów.

"Piękna Helena" wyruszyła z poznańskiego dworca przed 8.00. Już na starcie wzbudziła spore zainteresowanie i tak było podczas całej podróży. W czasie każdego postoju, krótszego - w Szamotułach godzinnego w Krzyżu, pasjonaci kolejnictwa robili zdjęcia parowozu.

Podczas uzupełniania wody - na bocznicy w Krzyżu - chętni mogli zajrzeć do wnętrza "Pięknej Heleny". Maszynista Irek Tomiak cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. Radiu Merkury zwierzył się, że ten parowóz jest jego wielką pasją, ale tak samo mocno lubi... gotowanie.

Po drodze okazało się, że w pociągu jest pasażer na gapę, jednak konduktorzy poradzili sobie i przekonali go do kupna biletu. W Szczecinie ambasadorkę Wielkopolski przywitał tłum mieszkańców, którzy wyruszyli na krótką wycieczkę, w czasie gdy jadący z Poznania oglądali żaglowce. Później wszyscy spotkali się na wyspie Łasztownia, gdzie zjechała Piękna Helena i pozowała na tle portowych żurawi. Wzbudziła też spore zainteresowanie strażaków, którzy podstawili wóz gaśniczy i wężami tankowali wodę do parowozu. Przyznali, że rzadko dostają takie zadanie.

Po ponownym doczepieniu 5 wagonów bezprzedziałowych typu 120A, skład wyruszył w drogę powrotną do Poznania. Projekt Flota Wielkopolski zrealizowali wspólnie Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Starostwo Powiatowe w Wolsztynie. Zobacz zdjęcia z wyprawy (foto: Grzegorz Maciejewski


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: xyz
Dnia: 2010-06-13 08:22:55 Impreza świetna, zdjecia również. Ale ... Szczecin wbrew powszechnemu mniemaniu nie lezy nad morzem!
Dodał: Hania
Dnia: 2010-06-14 08:49:45 Szkoda tylko, że na pokładzie pociągu było tyle rozwydrzonych bachorów kiedy ich rodzice tymczasem wypijali hektolitry alkoholu donoszonego w siatkach na poszczególnych stacjach.
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net