f Czy powstanie polder w Golinie za 150 mln? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   22.05 - Poduszkowiec
        22:03:01 | wtorek | 07.07.2020 | imieniny: Cyryla i Metodego
 
Czy powstanie polder w Golinie za 150 mln? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-11 20:18

Czy powstanie polder w Golinie za 150 mln?

Nawet 150 milionów złotych może kosztować utworzenie profesjonalnego polderu w Golinie - uważa wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Po tegorocznej powodzi, kiedy Warta przekroczyła stany alarmowe o ponad dwa metry, powrócił temat naturalnych terenów zalewowych.

Zbiornik retencyjny w Jeziorsku przejął znaczną część wody, ale także polder w Golinie znacznie ściął kulminację. - Na terenie polderu mieszka około stu rodzin. Jest plan, by wszystkich stamtąd wyprowadzić - mówi wojewoda.

Trzeba teraz dokładnie ustalić granice tego polderu, tak, by na tym terenie nie było budynków mieszkalnych ani żadnej infrastruktury. Wstępnie wojewoda określi kwotę, jaką trzeba by zapłacić za te grunty na 100-150 milionów złotych. Mimo tak dużych kosztów warto je ponieść - mówi wojewoda, bo - jak zaznacza - powódź też kosztuje. Niestety zajmie to trochę czasu. Przede wszystkim musi wejść odpowiednia specustawa.

Prawdopodobnie już w piątek lub w sobotę Warta w Kole spadnie poniżej poziomu alarmowego. Zbiornik w Jeziorsku zrzuca od piątku 110 m3/sek wody. Obniżenie poziomu Warty ma umożliwić grawitacyjny wypływ wody z polderu Golina. Już teraz możliwy jest dojazd do wszystkich gospodarstw na terenie zalewowym. W sumie podtopieniu uległo tam 86 domostw. Zgodnie z przygotowaną przez IMGW analizą, na terenie polderu znajduje się ok. 28 mln m3 wody.

fot. WUW


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: hetman
Dnia: 2010-06-12 18:38:39 dobry pomysł ! Od tysiącleci woda miała takie miejsca ,gdzie w razie wysokich stanów wylewała.Lepsze to niż psucie krajobrazu betonowymi brzegami,lub wielkimi tamami.
Dodał: 3BnUkyY3kVw
Dnia: 2014-08-09 14:11:39 do PRAŻANIN: Prawdopodobnie masz rację, ja tego nie oceniam. Uważam jeandk, że architektura jest słaba (dzisiaj już ładniej się buduje niż w latach 90-tych) i inwestycja nie wpasowuje się harmonijnie w okolicę. Szczegołnie chodzi mi o wysokośc budynku zaplanowanego przy ulicy Handlowej (jest za wysoki)- to mf3j głf3wny zarzut:). Druga sprawa to grodzenie osiedla kiedy skończy się ta moda rodem z krajf3w trzeciego Świata .Miejmy nadzieję, że w realu będzie to lepiej wyglądać te grafiki są bardzo uproszczone.
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net