f Czy wierzyć sondażom? Jak je czytać? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   22.00 - Wiadomości
        21:16:35 | wtorek | 07.07.2020 | imieniny: Cyryla i Metodego
 
Czy wierzyć sondażom? Jak je czytać? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-11 12:32

Czy wierzyć sondażom? Jak je czytać?

Atakują nas w prasie, telewizji, radiu, internecie. Są wszędzie i dotyczą wszystkiego. W ostatnich dniach media prześcigają się w publikowaniu przedwyborczych sondaży. Czy kampania wyborcza, sondaże i wreszcie same wybory nas interesują? Czy sondażom można ufać i czy są przeprowadzane rzetelnie?

Zbliżają się wybory, można będzie zagłosować. Pytanie na kogo. Czy warto głosować na osoby, które w sondażach mają 2-3 procent poparcia? Czy te sondaże są wiarygodne? Profesor Ryszard Cichocki, socjolog z UAM, mówi, że technologia robienia tego typu badań jest w Polsce perfekcyjna, a błędy przy sondażach - jak mówi - są zazwyczaj bardzo małe. Profesor zapewnia, że sondażom można ufać, choć lepiej znać specyfikę powstawania oraz sztukę ich odczytywania.

Wiele osób uważa, że rzeczywistości nie odzwierciedlają sondaże telefoniczne. Czy tak jest rzeczywiście? Czy to, że ankietowani Polacy, w trakcie przeprowadzania sondaży, nie zawsze mówią prawdę, ma znaczenie? Czy powinno się zakazać publikowania sondaży dwa, trzy tygodnie, a może miesiąc przed wyborami? Czy te sondaże mogą mieć wpływ na wybór Polaków?

Czy Państwo kierują się wynikami sondaży - od oceny jakiegoś, produktu, marki - po sondaże przedwyborcze? Mówiąc ogólnie: czy naszymi decyzjami i wyborami kierują sondaże? Zapraszamy do dyskusji. Na antenie i naszej stronie internetowej.


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Czy Polacy wierzą sondażom pytał Adam Michalkiewicz:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Czy sondaże przeprowadzane w Polsce są wiarygodne? O tym socjolog, prof. Ryszard Cichocki:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Rafał Janowicz z Pentora ocenia wiarygodność sondaży telefonicznych:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Adam Michalkiewicz sondował opinie poznaniaków o... sondażach:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Czy wyniki sondaży są zaburzone przez to, że osoby odpytywane - kłamią? O tym prof. Ryszard Cichocki:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Rafała Janowicza z Pentora ocenia wiarygodność sondaży:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Czy zakazać sondaży przed wyborami? O tym prof. Ryszard Cichocki:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: adios
Dnia: 2010-06-11 12:24:10 Ludzie nie głosujcie na dwóch pierwszych!! !!
Dodał: miastowy
Dnia: 2010-06-11 12:30:08 Ludzie niestety kłamią w sondażach. Np. wychodząc z komisji wyborczej mówią, że głosowali na partię inteligencką np. PO, a tak naprawdę głosowali na Leppera. I wtedy wyniki sondażu są zaburzone. Dzisiaj modnie jest mówić, że głosuje się i popiera PiS i Kaczyńskiego, więc sondaże PiS są nieco zaburzone. PSL prawie nigdy w sondażach nie przekracza progu wyborczego, a do Sejmu wchodzi zawsze. Dlaczego? Bo żaden ankieter nie pojedzie na wieś robić sondaż.
Dodał: Przemek
Dnia: 2010-06-11 14:06:11 przyłączam się do adios: NIE głosujcie na dwóch pierwszych!
Dodał: igo.
Dnia: 2010-06-11 15:09:54 Media tłumaczą się ze swoich sondaży bo sondaże trafiają poza tarczą lub mobilizują nie tych co trzeba. Ale heca! Oczywiście ktoś tu, gdzieś kłamie! Tylko kto i gdzie? Nikt nie wie! Ale widać już światełko w tunelu. Tak. Za chwile się wszystko wyjaśni i wyprostuje. Oto Bronisław odpolityczni polskie meeeedia! I bajka będzie! Ameryka będzie! Komuna będzie!
Dodał: Robert
Dnia: 2010-06-11 16:32:35 Ufac ?? A po co to komu... ??
Dodał: zdołowany
Dnia: 2010-06-11 16:51:45 A ja już zgłupiałem, popieram PO, jestem za prywatyzacją służy zdrowia. A tu Komorowski krzyczy, że jest przeciwny. Nie rozumiem, jak postępowa partia może popierać marnotrawstwo socjalistycznego systemu służby zdrowia. To kolejny nóż w moje plecy od Platformy (miał być ruch społeczny a nie partia, miało być referendum 4xTAK, zniesienie immunitetu (a swoich chronią), popierałem ich jak krytykowali Kwaśniewskiego, SLD a teraz wielcy przyjaciele, krytykowałem razem z PO gdy PiS wprowadzał zakaz handlu w święta - a teraz się wycofali i dodatkowo jeszcze 6 stycznia ma być wolny, byłem z Tuskiem gdy mówił o lotach rejsowymi samolotami, a teraz sobie zafundowali (dla przeciwnika politycznego żałowali), wierzyłem gdy mówiono o Stoczni, wierzyłem że Ziobro, PiS popełnili przestępstwa (ale póki co wyroków brak), wierzyłem że poprawią służbę zdrowia (prywatna) a oni NIC. A dla swoich upapranych przeszłością kolegów to zmienili ustawę o IPN. A takich ludzi jak Inka, Rotmistrz Petelicki, Popiełuszko to mają gdzieś, co z tego że oni "zachowali się jak trzeba" Skoro dla tych co poszli na łatwiznę i jasno nie opowiedzieli się, zmieniają ustawę aby IPN czasem im nie wypominał. Eeeech Nie idę na wybory, i tak wygra Komorowski.
Dodał: Bronek
Dnia: 2010-06-11 16:56:58 Wiadomo, że tak nie można, bo konstytucja srucja, ale moim zdaniem powinno się wybierać prezydenta i wiceprezydenta. W obecnym przypadku głosowano by na prezydenta , wybierając między kandydatem z Pis-u i z Po - z rozsądku, a z serca wybierano by wiceprezydenta z puli pozostałych kandydatów.
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net