f Nieznany obraz Kalisza : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   16.10 - Kalejdoskop Wielkopolski - magazyn publicystyczny
        16:05:17 | piątek | 27.11.2020 | imieniny: Waleriana i Maksymiliana
 
Nieznany obraz Kalisza : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-11 12:12

Nieznany obraz Kalisza

Najstarsze zachowane zdjęcia Kalisza ilustrujące miejsca, których dziś już nie ma, prezentuje galeria na kaliskiej Starówce. To unikatowe fotografie, o których istnieniu do niedawna nikt nie wiedział. Rok temu "Album de Kalisch" udało się kupić na aukcji. Opisany był w katalogu jako "wyjątkowa rzadkość, nienotowany w fachowej literaturze, być może unikat".

Fotografie powiększono i tym sposobem mieszkańcy miasta mogą oglądać Kalisz w detalach z połowy XIX wieku - mówi pomysłodawca wystawy, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Adam Borowiak.

Autorem fotografii sprzed 150 lat jest Jan Wilhelm Diehl. Dysponował on ulokowanym na wozie konnym zakładem z ciemnią, każdorazowo ustawianym w pobliżu fotografowanego obiektu.

Na wystawie można obejrzeć kilkanaście powiększonych fotografii dawnego Kalisza. Wystawę zorganizowano na jubileusz 1850 lecia miasta. Z tej okazji odbędą się też: Festiwal Historyczny " Wyprawa po bursztyn", parada rzymska, w kaliskim ratuszu trwa już Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Kalisia na bursztynowym szlaku". O godz. 17.00 radni zbiorą się na uroczystej sesji. Wieczorem zaś przed teatrem wystąpi Budka Suflera.

fot. UMK


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net