f Gladiatorzy w Kaliszu na 1850-lecie! : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   22.00 - Wiadomości
        21:17:43 | wtorek | 07.07.2020 | imieniny: Cyryla i Metodego
 
Gladiatorzy w Kaliszu na 1850-lecie! : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-14 10:07

Gladiatorzy w Kaliszu na 1850-lecie!

Festiwal Historyczny "Wyprawa po bursztyn", parada rzymska, koncerty i wystawy... Kalisz rozpoczął świętowanie jubileuszu 1850-lecia.

Nie ma chyba osoby, która przechadzając się po Kaliszu nie poczułaby świątecznej atmosfery. Na każdym kroku powiewają jubileuszowe flagi, flagi z wizerunkami władców Polski związanych z Ziemią Kaliską a także flagi miast partnerskich i słynnych mieszkańców miasta.

Do tego w najbardziej uczęszczanych miejscach stanęły tablice informujące o bogatej historii miasta, począwszy od II w. n.e, kiedy to Klaudiusz Ptolemeusz w swoim dziele Geografia po raz pierwszy wymienił nazwę "Kalisia". Wszystkie informacje opatrzone są zdjęciami. Ciekawostki z historii miasta przetłumaczono również na język angielski.

Przed mieszkańcami wiele atrakcji. W kaliskim ratuszu odbyła się w piątek Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Kalisia na bursztynowym szlaku", przed teatrem wystąpiła Budka Suflera.

W sobotę i niedzielę można było stanąć oko w oko z groźnym Celtem, przyjrzeć się walkom gladiatorów, przymierzyć uzbrojenie rzymskiego legionisty. Festiwal Historyczny nawiązywał do czasów rzymskich. Do Kalisza zjechały grupy rekonstrukcyjne z kilku krajów Europy. Stanęły obozowiska dawnych kupców bursztynowego szlaku, a także najgroźniejszych antycznych wojowników.

Obchody 1850-lecia Kalisza to lekcja historii i święto kultury - powiedział podczas uroczystej sesji kaliskich radnych prezydent miasta Janusz Pęcherz. Podczas sesji wręczono Honorowe Obywatelstwa Miasta Kalisza. Tytuły przyznano pośmiertnie wychowankowi kaliskiego "Asnyka" politykowi i prawnikowi Edwardowi Joachimowi Wende, który był m.in. oskarżycielem posiłkowym w procesie o uprowadzenie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki - oraz parze archeologów: Iwonie Dąbrowskiej i jej nieżyjącemu mężowi Krzysztofowi, którzy prowadzili badania w rezerwacie archeologicznym na kaliskim Zawodziu.

W uroczystej sesji wzięli udział przedstawiciele kilku miast partnerskich Kalisza m.in. z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. "Projekt Kalisia 18,5 jest świetnym pretekstem do tego, by wyzwolić twórczą energię wielu ludzi, stowarzyszeń, organizacji i instytucji. Jest to powód do promocji miasta w kraju i zagranicą" - mówi prezydent Kalisza Janusz Pęcherz.


fot. Danuta Synkiewicz

Na ten temat czytaj również w...
2010-06-13 | Barbarzyńcy zjadą na święto Kalisza [kliknij]


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net