f Stadion za 713 milionów. Czy jest ok? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   21.00 - Wiadomości
        20:20:33 | wtorek | 07.07.2020 | imieniny: Cyryla i Metodego
 
Stadion za 713 milionów. Czy jest ok? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-11 10:54

Stadion za 713 milionów. Czy jest ok?

93 miliony złotych dołożyli ostatnio radni do budowy miejskiego stadionu w Poznaniu. To oznacza, że ta inwestycja stała się najdroższą w historii miasta - 713 milionów złotych. Wszystko inne było tańsze - Aquapark na Malcie, budowa ulicy Głogowskiej, Szybki Tramwaj a nawet planowana spalarnia śmieci.

Trudno się dziwić, że radni, którzy byli zaskoczeni dodatkowymi kosztami, zdecydowali się przyjrzeć inwestycji dokładniej. Pojawiły się wątpliwości i pytania. Ale okazało się, że odpowiedzi są poniżej oczekiwań, więc radni wiedząc, że sami nie wyjaśnią wątpliwości, zażądali zewnętrznego audytu. Audyt będzie, ale nie wiadomo czy jego wyniki usłyszą radni tej kadencji. Spróbujmy więc przyjrzeć się temu, co radni odkryli w najdroższej inwestycji Poznania?

Przede wszystkim osiem umów z projektantem stadionu - wszystkie bez przetargów, brak gwarancji, że miasto przejmie prawa autorskie i bez problemu będzie korzystać z wizerunku stadionu i niektóre koszty realizacji, zdaniem radnych przesadzone.

Według radnego PO Ryszarda Śliwy sytuacja jest poważna, a władze miasta powinny wyciągnąć konsekwencje wobec POSIR-u, który odpowiada za budowę stadionu. Szef POSIR-u Janusz Rajewski zapewnia tymczasem, że nie obawia się kontroli, bo uważa, że "budowa jest czysta a uchybienia są zawsze".

Wątpliwości budziła też kwota 92 milionów złotych, za które trzeba dokończyć budowę stadionu. Takiej potrzeby nie zgłaszano wcześniej, żadnej kwoty nie pojawiły się w planach miasta. O jakich inwestycjach, potrzebnych do odbioru stadionu zapomniano? Prezydent Ryszard Grobelny mówi, że z jego wiedzy wynika, że wszystko na stadionie jest OK - chyba, że - jak sam twierdzi - jest coś, czego nie wie.

A co o sprawie sądzą Słuchacze? Zapraszamy do dyskusji na antenie i naszej stronie internetowej.

fot. UMP


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Radny Tomasz Lewandowski o wątpliwościach ws. stadionu:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Radny Ryszard Śliwa uważa, że POSiR jest winien zaniedbań:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Dyrektor POSiR-u, Janusz Rajewski, nie obawia się kontroli, bo...
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Michał Prymas, szef spółki EURO 2012, mówi skąd dodatkowe koszty:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Prezydent Ryszard Grobelny w rozmowie z Anną Sochacką zapewnia, że na stadionie wszystko jest ok, chyba że...
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: kkk
Dnia: 2010-06-10 12:12:23 Ta inwestycja jest rozdmuchana - prawdopodobnie dałoby się to samo wybudować za 2x mniej, a za oszczędzone 350mln wybudować linie tramwajowe do: Smochowic, Naramowic, Szczepankowa, Podolan. Urzędnicy sięgali po coraz wyższe sumy i przyzwyczajali miasto, że stadion to studnia bez dna - a miasto było zaszantażowane w stylu: "przecież nie możemy być gorsi niż Warszawa, czy Wrocław, cała europa będzie patrzeć". te 92 miliony na plac wokół stadionu to wielka przesada. Za 3x mniej przeciętny developer jest w stanie postawić osiedle z całą infrastrukturą - no ale to jest przedsiębiorca - a urzędnicy potrafią tylko wydawać pieniądze, jakby ich parzyły...
Dodał: hetman
Dnia: 2010-06-10 12:20:41 Przy takim właśnie korycie napychają kieszenie politycy i urzędasy.Po to forsuje się takie budowy.A jakieś tam biedne rodziny,tramwaj,czy przedszkole może czekać.Oto Polska właśnie !
Dodał: fan
Dnia: 2010-06-10 12:31:01 Mam pytanie związane z wykorzystaniem wizerunku stadionu. Czy Miasto będzie musiało dodatkowo płacić, aby np. pokazać stadion na swoich ulotkach? Czy KKS Lech również za pokazanie wizerunku np. na stronach internetowych będzie musiał płacić za pokazanie stadionu. Czy Ekstraklasa będzie płaciła projektantowi za pokazywanie stadionu, to samo z UEFA, czy zapłaci tantiemy na prawa autorskie aby pokazać stadion Poznania? Wszystkie te przykłady to wykorzystanie wizerunku w celach komercyjnych, czyli jak zrozumiałem będą tantiemy dla projektanta?
Dodał: Kuba
Dnia: 2010-06-10 13:14:42 Ciekawi mnie kto i po co organizował przetarg na budowę tego stadionu, skorocena i warunki budowy są nie dotrzymywane. Z tym stadionem to jest tak jakby budować dom a zapomnieć o tym że trzeba go zasilić w media i chociaż by go opłotowoć i zrobić bramę by ktokolwiek mógł do niego wejść.Ten stadion ponoć jest miejski więc dlaczego Lech chce sam tylko użytkować ten obiekt, czy w tym mieścieniema innych klubów piłkarskich.Uśmiałem się jak jeden z "mądrych"powiedział że nie wiedział o tym ze trzeba było zagęszczać grunt pod budowę. Skoro budowla ma stać i to stać na terenie pobagiennym to jest taka powinność i od tego jest projektant by to uwzględnić a jeśli nie to jego obciążyć za zaistniałą sytuację.Takich czy innych problemów z tym stadionemjest więcej, i to z winy autora projektu, a jeśli nie wiedział co podpisuje i jaka jest odpowiedzialność za taki podpis to już jest jego problem, no chyba że.....?
Dodał: Bronek
Dnia: 2010-06-10 14:08:36 Nowa ekipa powyborcza powinna ogłosić ogólnodostępny konkurs pt. Na czym by tu się jeszcze uwłaszczyć. Dola dla laureata to np. 10 %. Pewnie do końca życia nie musiał by pracować.
Dodał: milka
Dnia: 2010-06-10 14:51:48 A niejaki koleś pseudo Bronek siedzi i zawija !
Dodał: keram
Dnia: 2010-06-10 16:24:23 ta stale rosnąca kwota jest bardzo niepokojąca.Rozumiem tolerancje 10% lecz nie 50% To już pachnie prokuratorem i bardzo dużymi nadużyciami.A jeszcze wieści iż KKS LECH nie chce dopłacić 50 mln. lecz wybuduje sobie własny obiekt pod Poznaniem jest bardzo niepoważny. To budujemy sobie zabawkę za 750 mln, którą nikt nie będzie się chciał bawić tylko ja wyrzucimy?
Dodał: MAXA
Dnia: 2010-06-10 17:49:59 Na takim obiekcie za tak olbrzymie pieniądze, jak kopacze piłki przerżną 0:6 nie będzie tak źle. Znów grupka fanatyków zaśpiewa "nic się nie stało"
Dodał: Poznaniak Jurek
Dnia: 2010-06-10 18:15:40 Audyt na budowie to nic przykrego. Jest to prawidłowość dla inwestora.Jeżeli ma czyste sumienie a w to powinniśmy wierzyć, to tylko uwiarygodni całą inwestycję. Natomiast jest rzeczą przesadzoną drążenie wkoło tej budowy domysłów i wskazywanie już teraz winnych. Prośba natomiast do wszelkiego rodzaju mediów aby do czasu ogłoszenia wyników audytu - czy to będzie w nowej czy w dotychczasowej kadencji Rady Miasta na temat budowy nie snuli domysłów i "pseudo rewelacji". Jak to zrobiła "Gazeta Wyborcza". Czy Poznaniowi jest potrzebny szum i tania sensacja? CHYBA NIE!!
Dodał: :)
Dnia: 2010-06-10 20:36:50 wie ktoś ile kosztują stadiony w Gdańsku i Wrocławiu (zdaje sie podobna pojemność) i przede wszystkim czy tam juz nie będzie dodatkowych kosztów. W takim razie może jeszcze zdążymy oddać mistrzostwa małopolskiemu zaściankowi
Dodał: lib
Dnia: 2010-06-10 21:27:06 Chciałem zwrócić uwagę pp. Moderatorowi tego forum na delikatnie mówiąc "niestosowność" wpisu niejakiego N.S.Z ! oczekuję jego natychmiastowego usunięcia !
Dodał: Bronek
Dnia: 2010-06-10 22:37:04 Do milki. Koleś jak już pozawijasz te czekoladki milka ,to daj głos o co Ci biega. Od urodzenia mi Bronek ; a Tobie batonik ?
Dodał: kkk
Dnia: 2010-06-11 00:14:01 Baltic Arena w GDAŃSKU: 645mln, Stadion Narodowy w WARSZAWIE 1,4mld zł, stadion we Wrocławiu: 850mln
Dodał: abepe paetz
Dnia: 2010-06-11 01:13:37 Jeśli się nie mylę, to te obiekty są budowane od nowa, a nasz stadion jest modernizowany, żeby było taniej, czy tak? widać że jest coraz mniej taniej....
Dodał: :)
Dnia: 2010-06-11 09:03:46 we Wrocławiu dopiero jest wałek, pytanie jeszcze jak to u nich będzie wszystko wygladać i do jakiego stanu inwestycji są te koszty (moze tylko stan surowy otwarty, byle mogła odbyć się impreza główna). Znając życie aby u nich wyglądało jak u nas musieliby wydać dużo dużo więcej. Żeby nie było, mnie też niepokoją te wydatki na nasz stadion.
Dodał: Kosa
Dnia: 2010-06-11 10:31:17 Od samego początku powtarzam, że to chore! Nie samą piłką żyje człowiek. Jest tyle innych ważnych przedsięwzięć, które warto dofinansować. Stadion będzie zbudowany kosztem innych. I to dla kiboli, którzy za chwilę zdemolują coś na mieście...
Dodał: kwk
Dnia: 2010-06-11 11:43:14 Słyszałem, że murawa jest tak skonstruowana, że nie będą się tam mogły odbywać koncerty - czyli koniec z imprezami na stadionie. Jak w takim razie zagra tam STING ?
Dodał: :)
Dnia: 2010-06-11 23:26:41 słyszałem że powietrze z powodu zawirowań będzie (właśnie od tej trawy)jakieś inne i niebezpieczne. Jak tam będą grać sportowcy i przede wszystkim siedzieć kibole. Jedzenie i napoje nie będą już takie jak kiedyś...
Dodał: m42
Dnia: 2010-06-11 23:45:28 Jak długo jeszcze ta banda pseudosportowcow i ich "niewątpliwie kulturalnych" kiboli pod przewodnictwem Rysia Misia będzie teroryzować mieszkańców Poznania ? Już wydoili z nas prawie miliard i jeszcze im mało? A co za to mamy ? Systematyczną dewastację otoczenia ,zasikane i zarzygane ulice pod byle pretekstem. Nawet już meczu nie potrzeba.Tylko jeszcze trupów brakuje.
Dodał: :)
Dnia: 2010-06-12 10:54:15 najlepszym miejscem dla "intieligientów" typu m42 jest zapyziały Kraków. Tam mażna znaleźć wszystko czego szukacie, spokoj od wielkich imprez, trupy kibiców o szalejacych kobyłach na Rynku nie wspomnę. Klimacik że hej...
Dodał: Nietoperz
Dnia: 2010-06-12 12:20:12 Pytanie do p. R. Grobelnego, który (już tradycyjnie "rżnie głupa"): od kiedy "Prawnicy" odpowiadają za stronę merytoryczną umów? I drugie, do mieszkańców Poznania, jak długo jeszcze macie zamiar dać się okradać???
Dodał: Nietoperz
Dnia: 2010-06-12 13:21:30 Dodam jeszcze, że "stadion" spełnił już swoje zadanie, kto miał zarobić zarobił. A co dalej, to już problem...... podatnika!
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net