f Bardzo mało bocianów - klęska! : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   10.20 - Porozmawiajmy o...
        10:08:59 | piątek | 26.04.2024 | imieniny: Marii i Marcelego
 


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


Prześlij ten artykuł:

Adresat email
Tresc dodatkowego opisu
Podpis  



dodano: 2010-06-09 16:09

Bardzo mało bocianów - klęska!

Początki zapowiadały się dobrze. Jednak tego co się potem wydarzyło, nikt się nie spodziewał. Ornitolodzy zakończyli kontrolę bocianich gniazd w południowo - zachodniej Wielkopolsce. Sprawdzali ile jaj złożyły bocianie pary, ile piskląt się wykluło i ile z nich przeżyło. Tak źle jeszcze nie było - ubolewa dr Stanisław Kuźniak.

Według szacunków ornitologów w Wielkopolsce w ciągu ostatnich lat liczba bocianów zmniejszyła się już o ponad 30%.


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

O zmniejszeniu się populacji bocianów mówi dr Stanisław Kuźniak:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: hetman
Dnia: 2010-06-09 16:43:34 Więcej chemii,więcej hałasu,więcej plastikowego sznurka ! Za 2-3 lata bociana zobaczymy tylko na wikipedii
Dodał: ciekawy
Dnia: 2010-06-09 20:22:16 Panie hetman, czy nie słuchał Pan wypowiedzi dr Kuźniaka? 1. Była bociania wojna, bocianów lęgowych i nielęgowych (lęgowe poniosły duże straty, jaja pozbijane itp.) 2. Pogoda niekorzystna, rodzice mieli trudności ze zdobyciem pokarmu, pisklęta przemokły, przeziębły i biedactwa wyginęły.
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-09 20:36:24 Unia wlazła z kopytami,albo chłopy z miasta ją zaprosiły,(które nie wiedzą jak wygląda krowa).Gdyż łąki zamieniają się w łęgi-tj takie tereny zarastające krzakami i młodymi drzewami,do których Bociek nie wchodzi bo się boi.Ale takie opuszczone i zaniedbane tereny lubi Pan Żuraw,a zarazem nie lubi ludzi,i ma racje.Ale myślę że jak będziemy grzecznie się zachowywali,a nie jak te dzikie rozpuszczone małpy.To z czasem,kolejne pokolenia,będą gościły te ciekawe dostojne ptaszki,niedaleko swoich ludzkich domostw.Ale to zależy od nas...
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-09 22:11:14 Z resztą Bociek-Bocian powinien być naszym Narodowym Ptakiem (o ile są tacy którzy się do tego zn,Narodu przyznają)A to dlatego że odwiecznie związany jest z Nami Polakami.A dlatego że jako ludność hodująca bydło i wypasająca zwierzęta na pastwiskach-polanach ,stworzyliśmy symbiozę z Naszymi Boćkami i daliśmy im warunki do rozwoju...,które korzystając też z tych samych łąk i pastwisk.A więc uznały nas jako przyjaciół,no i też osiedliły się blisko domostw naszych , uznając Naszych Przodków i Nas jako swoich sprzymierzeńców.No niestety Unia i ich germańska polityka,nie związana z ekologią,współistnie niem,sybiozą,Z wolna psuje naszą tradycję i odwieczne zajęcia.Ciekaw jestem kto na to tak łatwo wyraża zgodę...?A więc cofamy się z naszymi niewątpliwymi odwiecznymi tradycjami i osiągnięciami w wielu sferach życia i tradycji...A dodam że tę zagadkę podaną jw, którą nie mogli rozwiązać uczeni,podaję ja cz'ytacz -pod którym jest osoba z danymi osobowymi, którą to należy podać przy zaczerpnięciu tej informacji, do prac i odczytów o tej i podobnej tematyce...Gdyż jak na razie to była zagadka,np też na antenie tego Radia...
Dodał: ciekawy
Dnia: 2010-06-09 22:18:54 kolejny co nie wysłuchał wypowiedzi dr Kuźniaka. Z niej jasno wynika, że Polska sławnym kurortem w bocianim świecie i zleciały się bociany nielęgowe do naszego kraju. Czyli, środowisko wciąż mamy jak najlepsze i pasuje ono bocianom, niestety również tym rozrabiakom.
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-09 23:04:18 Do jw.Swój komentarz opieram na zamieszczonej informacji,którą można przeczytać-oczywiści e.
Dodał: poznanianka
Dnia: 2010-06-10 08:04:39 Moje bocianki w rodzinnej wiosce też w tym roku zginęły. Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Jeszcze nigdy tak nie było. Zimno i mokro to powód takiej klęski. Byłam niedawno na Warmii i Mazurach i tam w gniazdach są maluchy ale najwyżej dwa, więcej nie widziałam. Smutny rok.
Dodał: Obrońca życia
Dnia: 2010-06-10 11:24:29 Przyroda nadrobi straty w kolejnych latach, zobaczycie.
Dodał: hetman
Dnia: 2010-06-10 12:23:12 Panie ciekawy ! Pisałem o jednej z przyczyn.Czyżbyć uwarzał,że nie istanieje u nas problem zatruwania wszystkiego co się da ?
Dodał: cz'ytacz
Dnia: 2010-06-10 14:43:50 Dodam i sprostuję,że zakończenie pierwszej swojej wypowiedzi,odnoszę do zwiększenia populacji Żurawii,w związku z tak zmieniającymi się warunkami,które przynosi zaistniała sytuacja i życie.Na co mam dowody,z własnych spostrzeżeń...
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net