f Co po powodzi w Wielkopolsce? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   21.05 - Klasyka muzyczna
        21:03:56 | wtorek | 07.07.2020 | imieniny: Cyryla i Metodego
 
Co po powodzi w Wielkopolsce? : Aktualności : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-09 14:33

Co po powodzi w Wielkopolsce?

Większości z nas wydaje się, że najgroźniejsze minęło lub w Wielkopolsce powodzi prawie nie było, a ponieważ woda opada, to problem znika. Woda opada m.in. podkonińskiej gminie Golina, gdzie niektórzy powodzianie wracają do domów. Jednak dopiero teraz pojawiają się poważne problemy. Co stanie się z mieszkańcami zalanych terenów? Czy otrzymają pomoc w odpowiedniej formie i czasie?

Jedną z wsi najbardziej dotkniętych przez powódź w Wielkopolsce było Kolno pod Koninem. Tam, gdzie ciągle stoi woda, była nasza reporterka.

Czy pomoc dla powodzian jest skuteczna? Czy dociera do tych którzy tego najbardziej potrzebują? W jakich nastrojach są mieszkańcy? Jakie są pomysły władz, by w przyszłości ci, którzy mieszkają na terenach zalewowych byli bezpieczni? Na te pytania spróbujemy poszukać odpowiedzi.

Od czterech dni na zalanych terenach pracuje specjalna komisja, która inwentaryzuje straty w zabudowaniach. Wojewoda Piotr Florek, który odwiedził ostatnio Golinę obiecywał, że wszyscy potrzebujący otrzymają pomoc. Do rozwiązania na zalanych terenach są dwa problemy: jak dostarczyć powodzianom taką pomoc, żeby mogli jak najnormalniej żyć i utrzymać hodowane zwierzęta i czy powinno się doprowadzić do przesiedlenia mieszkańców terenów zalewowych w inne, bezpieczne miejsca? Czy ta kwestia powinna być uregulowana prawnym nakazem przeniesienia poza obszar zagrożony zalaniem, czy też mieszkańcy polderów zalewowych, takich jak w ginie Golina, powinni mieć możliwość wyboru? Czy mieszkańcy chętnie skorzystają z możliwości przenosin w bezpieczne miejsce?

Czy uważają Państwo, że powodzianie otrzymają i otrzymują odpowiednią pomoc? Czy pomagają Państwo i będą pomagać powodzianom? Czy ludzie dotknięci wysoką wodą mogą liczyć na dalszą Państwa pomoc?


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Co dzieje się w zalanym wodą Kolnie sprawdzała Iwona Krzyżak:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Wojewoda Piotr Florek zadeklarował daleko idącą pomoc dla powodzian:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

W jaki sposób sąsiedzi pomagają powodzianom:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Wojewoda Piotr Florek zapowiada, że będą zmiany w prawie i wysiedlenia mieszkańców:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Co mieszkańcy zalanych terenów sądzą o planowanych wysiedleniach:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: gekon
Dnia: 2010-06-09 12:38:43 Dlaczego powodzianie muszą wypełniać trzy, pięć czy siedem kwitów, żeby dostać pomoc? Bo jest Polska! Gdyby takich papierów nie było znalazło by się mnóstwo ludzi, którzy usiłowaliby wyłudzać pomoc i wielu urzędników, którzy pomagali by sami sobie. Kwity muszą być, żeby uniemożliwić, a raczej ograniczyć kombinatorstwo. Za to sami jesteśmy sobie winni, bo przecież proceder wyłudzania odszkodowań np. za rozbite samochody jest w Polsce dość powszechny...
Dodał: Jacek
Dnia: 2010-06-09 12:53:42 Slucham od zawsze Radia Merkury . Dzisiejszy temat POWODZIAN - Jak slyszalem dzisiaj w Waszej audycji wypowiedzi ludzi na temat POWODZIAN , to Mnie szl...k trafil . Wypowiadaja sie ludzie ( babcie srab...cie ) ktore nigdy z Wsia nie mialy do czynienia. Z czego Ci biedni rolnicy maja placic ubezpieczenia . Jak sama produkcja na roli juz jest deficytowa, Cokolwiek by nie wychodowali to i tak spzredja ponizej ceny produkcji.. Pochodze ze wsi mieszkam w Poznaniu 30 lat i znam WIES. Znam rowniez roznych cymb...ow z miasta ,ktorzy zawsze PSIOCZYLI na WIES.. Niech ci co tak obszczekuja daja datki na cele powodzian lub niech sami ida walczyc ze skutkami powodzi...Bylem w okolicach Ladu i widzialem ten ocean wody .... Powodzi by nie bylo gdyby Panstwo pilnowalo koryt rzek , a nie jak jest teraz . Posczegolna Gmina buduje WAL powodziowy i woda idzie dalej do Gminy ktora nie ma WALU -i to cala prawda . .,. iNNA SPARWA JEST ZE W WLKP. JEZIORSKO utrzymuje duzy stan weody dla celow REKREACYJNYCH.. Ta powodz 2010 r w Wlkp. to sprawka tylko i wylacznie JEZIORSKA. , ktory po 2 tyg. zorientowal sie ze idzie woda i ze w Polsce jest Powodz ,zaczal nagly zrzut wody ktory spowodowal Powodz.. . dziekuje i do uslyszenia.. Jacek .
Dodał: anty-platfus
Dnia: 2010-06-10 07:05:23 Niebiosa "karzą" Polskę za Platforme. Popierajcie dalej tych nieuków,z których nie ma nic dobrego tylko chamstwo i bezczelność władzy.Ich domeną to Palikot i jemu podobni.Nic dodać nic ująć.Zachciewa Im się rządzić Kościołem, to dopiero bezczelne chamstwo pchają się do koryta na chama.
Dodał: Maciej Kalisz
Dnia: 2010-06-10 11:03:06 Ja i ludzie w mojej firmie słuchamy was naście lat, ale wczoraj w czasie audycji "w środku dnia" opadły nam ręce.Ok 12.45 zadzwonił jakiś durny cap lub człowiek chory z nienawiści i twierdził, że za czasów zaborów zrobiono więcej dla ochrony przed powodziami niż za czasów komuny, która nie robiła nic.Moi współ- pracownicy mają 23lata i więcej.Ja mam 57 i pamiętamy jak za czasów wrednej komuny pływały pogłebiarki po Prośnie i czyściły dno.Po za tym wredna komuna zbudowała zalew Szałe,Gołuchów,chyba też Jeziorsko, Goczałkowice, Solinę i mnóstwo innych zbiorników wodnych.Nasza "wolna Polska" zbudowała Murowaniec i zaczęła Wielowieś. O innych większych inwestycjach nie słyszałem.Po wielkiej wodzie 97 w Kaliszu wybudowano solidne betonowe wały ochronne i wielka częsć centrum miasta była sucha.W innych częściach kraju nie zrobiono nic. Za to miliardy wydano na rozbudowę potęgi Panującego kościoła.Efekty takiej pobożnej polityki mamy.Nie byłem wielbicielem komuny (wynagrodzono mi to 4 dniowym aresztem na pocz. stanu wojennego), ale należy być uczciwym i nie wolno przemilczać tego co komuna zrobiła.Wiem, że nie jesteście w stanie sprawdzać czy dzwoni idiota czy nie i w audycji na żywo każdy może zadzwonić i bredzić, ale uważam że rzetelność dziennikarska nakazuje prostowanie takich bredni, co nieraz prowadzący robili.No chyba ,że plucie na komunę i wszelkie bredzenia na jej temat macie w programie. Zwłaszcza że niedługo waszym szefem będzie wybitny patiota i nacjonalista z rogami.Muzykę macie świetną tylko prosimy:mniej miauczących "gwiazd naszej estrady". Ich frustrujące teksty odbierają chęc do pracy.
Dodał: Rychu
Dnia: 2010-06-10 11:17:36 Panie antyplatfus. Czemu bredzisz i nie pij od rana.Odpowiem Ci rymowanką z internetu. "Po wielkiej wodzie 97" Gdy niemieckie pały umacniały wały, to polskie sokoły wznosiły kościoły. Przy korycie dranie wspierały plebanie. Miast tworzy zbiorniki, stawiały pomniki. Miast rzeki pogłębiać, wiarę jęły zgłębiać. Truły wierząc w cuda; z Bogiem nam się uda!! Znów się nie udało. Kretynów zalało. Najbardzi ej bogobojne i jednocześnie najbar dziej doświadczone bożą miłością- czyli zalane- regiony wydały w ciągu ost.18-tu m-cy prawie 250 mln.zł. na potrzeby biednego PUKu(panujący,ukocha ny kościół). Można by za to było wyremontować ok.230 km. wałów. Poczytaj Fakty i Mity nr.23.Ostatni.
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net