f Salezjańska Piątka w komiksie : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   16.30 - Prognoza pogody
        16:12:12 | piątek | 27.11.2020 | imieniny: Waleriana i Maksymiliana
 
Salezjańska Piątka w komiksie : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-05-24 11:22

Salezjańska Piątka w komiksie

Komiks pt. "Piątka" trafił do księgarni. To opowieść o losach pięciu młodych przyjaciół, wychowanków poznańskiego oratorium Księży Salezjanów. Po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Wielkopolski, podjęli działalność konspiracyjną.

Zostali aresztowani, osadzeni w ciężkich więzieniach, a ostatecznie zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie. Papież Jan Paweł II
13 czerwca 1999 r. podczas mszy beatyfikacyjnej 109 polskich męczenników II wojny światowej zaliczył poznańskich oratorian w poczet błogosławionych.

Scenariusz komiksu "Piątka" jest adaptacją scenariusza do filmu fabularnego, który zamierza zrealizować poznaniak Artur Piotrowski. Komiks nie jest jednak prostym przeniesieniem fabuły kinowej na rysunek, pojawiają się też nowe wątki, wiele rozbudowano, inne nieco zmieniono. Pierwsza część wydawnictwa to czasy oratorium i domów rodzinnych w okresie poprzedzającym wojnę. Dalej pokazano życie codzienne przyjaciół pod okupacją oraz pracę w konspiracji. Druga połowa komiksu to więzienne losy bohaterów i ich śmierć.

Autorem rysunków jest Wojciech Nawrot. Wydawnictwo uzupełnia posłowie o świętości we współczesnym świecie, oraz galeria zdjęć głównych bohaterów. Komiks pojawił się w księgarniach oraz sprzedaży internetowej.


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net