f Odowią most żelazny w Opatówku : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   17.00 - Wiadomości
        16:36:29 | piątek | 27.11.2020 | imieniny: Waleriana i Maksymiliana
 
Odowią most żelazny w Opatówku : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-05-23 10:41

Odowią most żelazny w Opatówku

Najstarszy w Polsce most żelazny w Opatówku zostanie odnowiony. XIX-wieczny obiekt jest w złym stanie, skorodowane są najważniejsze jego elementy. Pieniądze na odnowienie zabytku wygospodarowała gmina Opatówek. Inwestycja kosztować ma 40 tysięcy złotych.

Przez długie lata opatówecki mostek nie stanowił żadnej sensacji, dopóki, dopóty nie okazało się, że jest to najstarsza w Polsce taka konstrukcja. W końcu lat 90. XX wieku odkryto datę budowy mostku - rok 1824. Wcześniej, za najstarszy w Polsce tego typu obiekt uchodził młodszy o trzy lata most wiszący nad rzeką Mała Panew w Ozimku.

Mostek w Opatówku od dawna wymaga remontu. W pierwszej kolejności zostaną odtworzone balustrady, które po wojnie zostały zdemontowane i zniszczone. Władze gminy mają nadzieję, że uda się to zrobić jeszcze przed wakacjami. Sama konstrukcja mostku jest mocno skorodowana.

Jednak z uwagi m.in. na materiał, z jakiego został wykonany, czyli żelazo lane nie ma niebezpieczeństwa, że zabytkowy mostek się zapadnie. Według historyków elementy odlewane zostały dostarczone do Opatówka najprawdopodobniej z jednej z hut saksońskich.

Mostek znajduje się w parku krajobrazowym pamiętającym czasy słynnego napoleońskiego generała Józefa Zajączka, który był właścicielem tej miejscowości. Zdaniem historyków Zajączek zawarł porozumienie z pruskim fabrykantem Fiedlerem, który za produkcję mundurów dla armii - wybudował w jego dobrach żelazny mostek.


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: Jacek
Dnia: 2010-05-24 08:42:01 Nie tylko gmina, ale także województwo, bo część pieniędzy pochodzić ma z budżetu marszałka. Pozdrawiam Opatówek
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net