f Śreniowieczny krzyż w Gołuchowie : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   15.45 - Obywatel Gzik donosi - felieton satyryczny
        15:44:37 | piątek | 27.11.2020 | imieniny: Waleriana i Maksymiliana
 
Śreniowieczny krzyż w Gołuchowie : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-05-23 10:41

Śreniowieczny krzyż w Gołuchowie

Skradziony z gołuchowskiej kolekcji krzyż limozyjski z XII wieku będzie po raz pierwszy po wojnie pokazany w muzeum. Krucyfiks znaleziono na śmietniku w Austrii.

Historia średniowiecznego tego krucyfiksu jest wyjątkowa. Należał on do kolekcji Izabeli Czartoryskiej, ale podczas wojny zbiór ukryto w piwnicy jednej z warszawskich kamienic. Hitlerowcy odnaleźli kolekcję w 1941 roku i przewieźli ją do Austrii. Na zabytkowy przedmiot trafiła kilka lat temu przypadkiem przeszukująca śmieci kobieta. Nie miała jednak pojęcia o jego wartości i trzymała krzyż w domu za kanapą.

Dopiero jeden z jej sąsiadów wiedziony przeczuciem, że krucyfiks może być cenny zaniósł go do muzeum. Policja oszacowała jego wartość na 400 tys. EURO. Eksperci ustalili, że został wykonany we Francji około 1200 roku. Obok krucyfiksu na wystawie będzie można zobaczyć m.in. relikwiarz z XII-XIII wieku. Zabytki pozostaną w Gołuchowie przez rok jako depozyty.


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net