f Stanisław Kozierowski - sesja na UAM : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   16.00 - Wiadomości
        15:46:18 | piątek | 27.11.2020 | imieniny: Waleriana i Maksymiliana
 
Stanisław Kozierowski - sesja na UAM : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-05-10 12:23

Stanisław Kozierowski - sesja na UAM

Księdzu profesorowi Stanisławowi Kozierowskiemu, jednemu z założycieli uniwersytetu w Poznaniu, poświęcona będzie poniedziałkowa sesja naukowa. Był historykiem - badał m.in.dzieje rodów rycerskich w Wielkopolsce i językoznawcą. Po II wojnie światowej uczestniczył w akcji polszczenia nazw miejscowych na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Mimo wielkiego zaangażowania w działalność naukową, nie przestawał pełnić funkcji związanych z kapłaństwem. Sesja wpisuje się w rocznicowe obchody powołania w Poznaniu upragnionego uniwersytetu. Wszechnica Piastowska rozpoczęła swą działalność już 7 maja 1919 roku, jeszcze przed podpisaniem Traktatu Wersalskiego. Do grona założycieli obok ks. Kozierowskiego należeli profesorowie: Heliodor Święcicki, pierwszy rektor, Michał Sobeski i Józef Kostrzewski.


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net