Tresc dodatkowego opisu
Podpis

dodano: 2010-05-15 10:17

Lech rozgromił Polonię

Kolejorz pokonał na swoim boisku 3:0 (3:0) Polonię Bytom, plasującą się na 7. miejscu w tabeli. Zdobycie 3 punktów pozwoliło - po zwycięstwie Wisły Kraków nad Legią - zachować dotychczasowy dystans (o 1 punkt mniej) do Wisły.

Bramki: 1:0 Manuel Arboleda (7), 2:0 Manuel Arboleda (22-głową), 3:0 Robert Lewandowski (34).

Żółta kartka - Polonia Bytom: Lukas Killar.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 13 500.

Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Grzegorz Wojtkowiak, Manuel Arboleda, Bartosz Bosacki, Seweryn Gancarczyk - Sławomir Peszko (46. Jakub Wilk), Dimitrije Injac, Semir Stilić, Ivan Djurdević (46. Jan Zapotoka), Siergiej Kriwiec (75. Marcin Kikut) - Robert Lewandowski.

Polonia Bytom: Wojciech Skaba - Adrian Chomiuk, Adrian Klepczyński, Lukas Killar, David Kotrys - Miroslav Barcik, Wojciech Reiman (46. Łukasz Tymiński), Szymon Sawala (87. Maciej Bykowski), Piotr Tomasik - Tomasz Nowak, Vladimir Milenkovic (68. Grzegorz Podstawek).

Kibice w Poznaniu liczyli na potknięcie Wisły Kraków w Warszawie, które pozwoliłoby Lechowi na uplasowanie się na pierwszym miejscu w tabeli ekstraklasy. Pół godziny przed rozpoczęciem spotkania, okazało się, że piłkarze "Białej Gwiazdy" nie mają zamiaru oddawać fotelu lidera i pokonali Legię 3:0. Kolejorz nie chciał być jednak gorszy od krakowian i pewnie pokonał Polonię Bytom w takim samym stosunku.

Gospodarze już na początku spotkania rzucili niemal wszystkie swoje siły na bramkę bytomian. Na efekty nie trzeba było długo czekać, gdyż już w 7 min. po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Sergieja Kriwca w polu karnym gości doszło do ogromnego zamieszania. Poloniści nie potrafili wybić piłki, a najprzytomniej zachował się Manuel Arboleda, który dostawił tylko nogę.

Lech atakował, a goście próbowali przeczekać ciężkie chwile. Udało im się to dokładnie przez kwadrans - wówczas po wrzutce Kriwca, Arboleda precyzyjnym uderzeniem głową po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Gospodarze rozkręcali się z każdą akcją, brylował Semir Stilić, który sam po efektownej, indywidualnej akcji mógł pokonać Wojciecha Skabę. W ostatniej chwili Robert Lewandowski "zdjął" Bośniakowi piłkę z nogi, ale strzelił prosto w bramkarza Polonii.

Napastnik Kolejorza zrehabilitował się kilka minut później skutecznie dobijając potężne uderzenie Sławomira Peszki.

Goście w pierwszej połowie praktycznie tylko statystowali. Dwa rzuty rożne i niecelny, choć dość groźny strzał Vladimira Milenkovicia to cały ofensywny bilans bytomian w pierwszych 45 minutach.

Nieco odważniej Polonia zagrała po przerwie, ale Arboleda wspólnie z Bartoszem Bosackim błyskawicznie likwidowali zagrożenie. Gdy bytomianom udało się w końcu sforsować defensywę Kolejorza, to na posterunku stał bramkarz Krzysztof Kotorowski.

Poznaniacy nie atakowali już z taką determinacją jak w pierwszej połowie. Swoje szanse mieli Stilić, Kriwiec i Lewandowski, ale brakowało precyzji. W końcówce pojedynku gospodarze najwyraźniej oszczędzali siły na kolejne spotkanie - we wtorek zagrają w Chorzowie z Ruchem.

Powiedzieli po meczu:

Jacek Zieliński (trener Lecha) - Zwycięstwo na pewno cieszy. Pierwsza połowa pod każdym względem była bardzo dobra w naszym wykonaniu. Po przerwie niestety daliśmy się ponieść fantazji, niektórzy zbyt egoistycznie się zachowywali. Gdyby podejmowali lepsze decyzje, nasze zwycięstwo mogłoby być bardziej okazałe. Cały czas tracimy do Wisły jeden punkt i oba zespoły na pewno nie mogą mieć spokojnej niedzieli.

Jurij Szatałow (trener Polonii) - Spodziewałem się takiego scenariusza - przed meczem zapowiadałem, że będę chciał poeksperymentować. Chciałem sprawdzić zawodników, którzy wcześniej mniej grali, a także młodzież. Było jednak widać, że ci, co dostali szansę, umiejętności mają niższe, wyraźnie odstawali od rywali. W pierwszej połowie to była masakra, w każdym elemencie Lech nas przewyższał. (PAP)

Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

O szczególnym znaczeniu sobotniego meczu Lecha z Polonią Bytom, Wojciech Bernard: