f Młody Chopin w Wielkopolsce : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   16.00 - Wiadomości
        15:53:29 | piątek | 27.11.2020 | imieniny: Waleriana i Maksymiliana
 
Młody Chopin w Wielkopolsce : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-02 11:38

Młody Chopin w Wielkopolsce

W sali Białej Urzędu Miasta przy Placu Kolegiackim w Poznaniu zakończył się festiwal Pianistyczny Młody Chopin w Wielkopolsce. Jury wysoko oceniło uczestników konkursu przyznając wszystkim wyróżnienia. Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego i Prezesa Radia Merkury Piotra Frydryszka otrzymał Tomasz Nowacki, 15-letni uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu.

Młodzi pianiści z wielkopolskich i poznańskich szkół muzycznych II stopnia wystąpili w konkursie o nagrodę Prezydenta Miasta Poznania
Ryszarda Grobelnego. Ich grę oceniali profesorowie Waldemar Andrzejewski i Andrzej Tatarski oraz dr Joanna Marcinkowska z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pieśni Fryderyka Chopina w opracowaniu poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego zaśpiewał Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego.

Fryderyk Chopin przed opuszczeniem kraju kilkakrotnie odwiedzał Wielkopolskę, gdyż w Strzyżewie koło Antonina mieszkała matka chrzestna kompozytora Anna ze Skarbków-Wiesiołowska. Również dzięki ożywionym kontaktom z księciem Antonim Radziwiłłem, Namiestnikiem Wielkiego Księstwa Poznańskiego pianista był goszczony w Antoninie.

W październiku 1828 roku profesor Feliks Jarocki zatrzymał się w drodze z Berlina w Poznaniu wraz z 18-letnim Fryderykiem Chopinem. Obaj Panowie złożyli wizytę arcybiskupowi poznańskiemu Teofilowi Wolickiemu. Na naszej antenie można znaleć opowieści w trzech audycjach przygotowanych przez Alinę Kurczewską i Roberta Mirzyńskiego o pobycie Fryderyka Chopina w Poznaniu, Antoninie i Żychlinie.

Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Poznania. Audycje poświęcone Fryderykowi Chopinowi znajdziesz na dole strony.


fot. Alina Kurczewska/Radio Merkury

Na naszej stronie można posłuchać podsumowania festiwalu Aliny Kurczewskiej, Ewa Mikołajewska oceniła występ Poznańskiego Chóru Chłopięcego a profesor Waldemar Andrzejewski z jury powiedział o poziomie występów młodych pianistów.


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Uczniów biorących udział w szkolnych przesłuchaniach przed festiwalem "Młody Chopin w Wielkopolsce" nagrała Alina Kurczewska:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Przedstawiamy Tomasza Nowackiego z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina, który weźmie udział w festiwalu "Młody Chopin w Wielkopolsce":
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Kasia Śnioszek uczennica Małgorzaty Śmigielskiej z Zespole Szkół Muzycznych w Pile wystąpi na koncercie „Młody Chopin w Wielkopolsce” organizowanym przez Radio Merkury. Na lekcji młodej pianistki była Wiesława Pinkowska.
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Z Radosławem Goździkowskim ze szkoły w Koninie oraz profesorem Waldemarem Andrzejewskim rozmawiała Iwona Krzyżak:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Kasię Zawadę podczas lekcji z profesor Krystyną Bujakiewicz w Kalskiej Szkole odwiedziła Danuta Synkiewicz:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Chopin w Wielkopolsce. Audycja 1:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Chopin w Wielkopolsce. Audycja 2:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Chopin w Wielkopolsce. Audycja 3:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Alina Kurczewska podsumowuje festiwal "Młody Chopin w Wielkopolsce":
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net