f Chinka z AM najlepsza w Antoninie : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020
  Następne na antenie:
   17.00 - Wiadomości
        16:37:10 | piątek | 27.11.2020 | imieniny: Waleriana i Maksymiliana
 
Chinka z AM najlepsza w Antoninie : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2020


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-05-06 08:54

Chinka z AM najlepsza w Antoninie

Niespełna 16-letnia Chinka Jinman Li z Akademii Muzycznej w Poznaniu zdobyła nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła w 23. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych, który w niedzielę wieczorem zakończył się w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska).

Tradycyjnie Grand Prix i wyróżnienia w konkursie przyznawała publiczność. Uczestnicy wykonali obowiązkowo program chopinowski i program dowolny (narodowy). Prawo bisu przysługiwało tylko zdobywcy Grand Prix. W Turnieju wzięli udział pianiści studiujący na polskich uczelniach muzycznych - studenci, stażyści i stypendyści, wytypowani przez swoich profesorów.

"W sobotę studenci prezentowali program chopinowski. Każdy z nich miał 15 minut, by zaprezentować się publiczności, która głosuje na specjalnych kuponach. Głosy były liczone, a w niedzielę ci sami pianiści startowali w odwrotnej kolejności i prezentowali dowolny program kompozytora, którego sami wybrali" - powiedział PAP organizator Turnieju Andrzej Leraczyk.

W tegorocznej edycji wystąpili: Li Cheng (Chiny) z Akademii Muzycznej w Łodzi, Xu Jang (Chiny) z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Kazuko Tsuji (Japonia) z Akademii Muzycznej w Krakowie, Rena Tsuzuki (Japonia) z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Wenxiano Xu (Chiny) z Akademii Muzycznej w Krakowie i Jinman Li (Chiny) z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W poprzednich latach laureatami Grand Prix Turnieju byli doceniani dziś na wielu scenach pianiści, m.in. Japonki Takako Takahashi
(1990 r.) i Tokiko Kobayakawa (2000 r.), Wadim Radziszewski z Uzbekistanu (2005 r.) i Fares Marek Basmadji z Syrii (2007 r.). Nagrody specjalne otrzymywali m.in. Ares Chadzinikolau z Grecji (1993 r.) i Eleonora Zubrawska z Białorusi (1998 r.).

W antonińskim pałacyku gościł wielokrotnie młody Fryderyk Chopin. Był tutaj gościem księcia Antoniego Radziwiłła, wielkiego miłośnika muzyki i kompozytora. Chopin grał dla książęcej rodziny i komponował. Uczył także gry na pianinie młode księżniczki - Elizę i Wandę.

Organizatorami Turnieju są Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie Antonin w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, które jest właścicielem pałacu.

(PAP)


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: zys
Dnia: 2010-05-04 14:24:23 Nagroda cieszy choć...nasze dziewczęta w tym wieku są w połowie liceum.Jakim cudem dziecko jest studentem ? Jeśli nawet nieprzeciętnie utalentowana,to jednak nastoletnia dziewczynka powinna mieć normalne dzieciństwo.Toż to nie Chiny,gdzie siedmiolatki pracują niewolniczo !
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net