f Ocaleni - wystawa też w internecie : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   19.00 - Wiadomości, prognoza pogody, sport
        18:18:10 | czwartek | 28.03.2024 | imieniny: Anieli i Sykstusa
 
Ocaleni - wystawa też w internecie : Aktualności Kultura : Radio Merkury Poznań :: 2024


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


Prześlij ten artykuł:

Adresat email
Tresc dodatkowego opisu
Podpis  



dodano: 2010-04-30 11:32

Ocaleni - wystawa też w internecie

Wystawa pt. "Ocaleni z nieludzkiej ziemi", prezentowana w Archiwum Państwowym od 10 lutego do końca marca 2010 roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nie wszyscy chętni zdążyli z nią się zapoznać. Kaliskie Archiwum Państwowe przygotowało więc wersję on-line tej wystawy.

Bez wychodzenia z domu można zapoznać się z materiałami dotyczącymi Polaków deportowanych z ziem polskich w latach 1942–1950. Wystawa pt. „Ocaleni z nieludzkiej ziemi. Losy uchodźstwa polskiego z ZSRS w latach 1942-1950” została przygotowana przez łódzki oddział IPN, Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.

Wykorzystano materiały pochodzące m.in. z Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Prezentowane są także materiały wypożyczone przez Sybiraków z Kalisza. Panie Eugenia Pastuszek i Irena Świdlik zostały wywiezione z Polski podczas pierwszej wywózki Polaków w dniu 10 lutego 1940 roku.

Irena Świdnik przekazała pamiątki ze swojego pobytu w Pakistanie i Indiach. Była tam ewakuowana razem z armią gen Andersa. Pani Świdlik przekazała oryginalne świadectwo szkolne wystawione w Indiach, książeczkę uchodźcy, fotografie wykonane w Karachi w Pakistanie w 1943 roku.

Eugenia Pastuszek przekazała swoje wiersze pisane w pociągu podczas powrotu do Polski. Zachował się wyrok śmierci Heleny Rodziewicz za to, że pomagała żołnierzom Armii Krajowej (zamieniony później na 25 lat więzienia), makatka wykonana przez nią na zesłaniu w Kołymie, pamiętnik pisany przez koleżanki w Kołymie oraz różaniec zrobiony z chleba. Przedstawiono także portret Konstantego Ratyńskiego wykonany przez kolegę w łagrze.

Wystawa on-line jest zbudowana na zasadzie kontynentów. Po kliknięciu na dany kontynent pojawią się plansze dotyczące wybranego terenu. Po ponownym kliknięciu na planszę można uzyskać jej powiększenie. Wystawa jest dostępna pod adresem internetowym: www.kalisz.ap.gov.pl


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net