f <B>Młynek kawowy, czyli... </B> : robocze Różne rzeczy : Radio Merkury Poznań :: 2021
  Następne na antenie:
   19.00 - Wiadomości, prognoza pogody, sport
        18:07:19 | czwartek | 16.09.2021 | imieniny: Edyty i Kornela
 
<B>Młynek kawowy, czyli... </B> : robocze Różne rzeczy : Radio Merkury Poznań :: 2021


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2010-06-11 13:37

Młynek kawowy, czyli...

...rozmowy pod ciśnieniem. Są sprawy małe i sprawy duże. Czasem te małe robią się najważniejsze, a duże tracą wagę. Żyjemy w nieustannym biegu, pędząc mijamy się w informacyjnym szumie i już nie zawsze wiemy co ważne, co nieistotne, a co na uwagę nie zasługuje. Chcemy zatrzymać ten bieg na chwilę, pomyśleć...

Nowy cykl - rozmowy pod ciśnieniem, czyli Młynek Kawowy pojawiać się będzie na naszej antenie w co drugą środę o godz. 18.15. Mamy nadzieję, że sprawy, które dręczą, drapią, chodzą po głowie, wymagają refleksji, nam wydają się ważne zatrzymają także Państwa uwagę.

Do studia zapraszać będziemy ludzi, którzy z racji profesji i doświadczenia wiedzą trochę więcej, mają być może "więcej danych wejściowych"...

W kolejnym Młynku Kawowym zastanawiamy się, po co ludziom mity? O potędze mitu z antropologiem kultury, profesorem UAM Waldemarem Kuligowskim rozmawia Ilona Szwajcer. Zapraszamy w środę o godz. 18.15

Po audycji zapraszamy do podzielenia się Państwa przemyśleniami. Można napisać do autorki, może powinna zająć się jakąś sprawą? ilona.szwajcer@radiomerkury.pl


fot. CC/Flicr.com/I NeedCoffee


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Czy pamięć to garb, czy skarb? Rozmawiają Waldemar Kuligowski i Grzegorz Ziętkiewicz:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Jak przeżyć instytucjonalną żałobę? Rozmowa z ks. Edą Jaworskim:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

W kolejnej części "Młynka kawowego, czyli rozmowy pod ciśnieniem" o polskim chamstwie Ilona Szwajcer rozmawia z aktorką Danielą Popławską i publicystą Wiesławem Kotem:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

W kolejnej części "Młynka kawowego, czyli rozmowy pod ciśnieniem" rozmawiamy o mediach publicznych. Naszym gościem była Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia i Grzeorz Ziętkiewicz, bloger, publicysta:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

W kolejnej części "Młynka kawowego, czyli rozmowy pod ciśnieniem" o polskim Kościele Ilona Szwajcer rozmawia z ojcem Pawłem Kozackim:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

W ramach cyklu "Młynek kawowy, czyli rozmowa pod ciśnieniem" Ilona Szwajcer spotkała się z Jarosławem Borowcem, literaturoznawcą z UAM, z którym rozmawiała... o starości.
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

W kolejnej części "Młynka kawowego, czyli rozmowy pod ciśnieniem" rozmawiamy o kobietach. Gościem Małgorzaty Rybczyńskiej była Aleksandra Sołtysiak ze Stowarzyszenia Kobiet Konsola:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Kolejna rozmowa "Młynka kawowego" dotyczy wypalenia zawodowego. Skąd się bierze i do czego prowadzi Ilona Szwajcer pytała Marka Małkowicza, psychologa biznesu:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

W kolejnym odcinku "Młynka kawowego" rozmowa o pomaganiu. Ilona Szwajcer rozmawiała z Grzegorzem Ziętkiewiczem:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Ilona Szwajcer rozmawia z socjologiem, prof. Krzysztofem Podemskim o tym czy Polacy tęsknią za Żydami:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Kolejnym rozmówcą Ilony Szwajcer jest Andreas Billert, specjalista ds. rewitalizacji miast, historyk sztuki. Mówi on m.in. o tym, dlaczego w Polsce jest tak brzydko:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Kolejny odcinek "Młynka Kawowego" jest poświęcony policji. Czy oprócz "pokolenia JPII", wyrosło nam także pokolenie "CHWDP"?
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

W ramach cyklu "Młynek kawowy, czyli rozmowa pod ciśnieniem" Ilona Szwajcer rozmawiała z Markiem Małkowiczem o wszechobecnym i wszechmocnym (?) marketingu:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Co wolno, a co można? Z prof. Jackiem Paluchowskim, psychologiem, rozmawia Ilona Szwajcer. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka "Młynka Kawowego":
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Co zostanie po tragedii w publicznym sporze? Ilona Szwajcer rozmawia z prof. Aldoną Żurek z Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

O naszym stosunku do zwierząt Ilona Szwajcer rozmawiała z Katarzyną Szmajter z Fundacji Dla Ratowania Zwierząt Bezdomnych - Emir:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

W kolejnej rozmowie "Młynka kawowego" Ilona Szwajcer pytała socjologa prof. Ryszarda Cichockiego o społeczeństwo obywatelskie:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

O tym jak rozmawiać z nastolatkami i co się dzieje w ich głowach. Rozmowa z psychologiem Katarzyną Małkowicz:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Posłuchaj felietonu Ilony Szwajcer na temat śmierci maturzystki z VI LO:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

Po co nam mity? Rozmowa z prof. Waldemarem Kuligowskim:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: Witek
Dnia: 2010-01-12 20:19:04 Wypalenie zawodowe to tylko jeden wątek, praca daje nam radość/powinna/, a przecież mało kto ją kocha,raczej wolelibyśmy NIE pracować.Swoja drogą ciekawe dlaczego tak jest tego mechanizm.Poza tym - mówi sie,że czlowiek jest raczej stworzony do tego, by nie pracować, ale wypoczywać, a praca to smutna konieczność, to jak to właściwie z nami jest? i te przysłowia -praca nie zając..co masz zrobić dzisiaj..
Dodał: pixel
Dnia: 2010-02-17 19:17:57 Zawęziłabym pytanie ;"dlaczego w Poznaniu jest tak brzydko" ? Od transformacji ludzie dorobiwszy się na różnych interesach( nie zawsze legalnych) mają tak skrzywione poczucie własności,że przesłania je ogólnie pojęte poczucie estetyki miejsca.Wychodzą z założenia,że to ich pieniądze i to oni decydują ,co wybudują i innym wara od nich. Mamy zatem osiedla,przedmieścia ,wsie takie,jakie są.Drugim aspektem jest totalny brak reakcji ludzi odpowiedzialnych za estetykę miasta na sygnały dochodzące w sprawie poprawy wizerunku miasta.Jesienią pisałam o zupełnym braku estetyki na ul. św.Marcin.obok kościoła.Dołączyłam zdjęcia.Prosiłam redakcję "Głosu Wlkp." ,by uwagi przekazali osobom kompetentnym i poinformowali mnie o efekcie interwencji.Zabrałam też w tej sprawie głos na łamach portalu Radia Merkury.I co ? I nic.Skoro takiego "drobiazgu" nie można uporządkować,poprawi ć estetyki centrum miasta,to o czym w ogóle tu dyskutować ? Inni są ślepi i ich to nie razi i ja przejdę.Po co się wychylać,tracić nerwy,zatruwać złymi emocjami ? Władze miasta są nie zdecydowane,trudno im znaleźć rozwiązanie" na dziś",bez ogromnych inwestycji,są zresztą zadowoleni z wyglądu miasta,dumni z niego.ZDM cierpi na totalną niemoc,by poprawić komunikację w mieście.Stare kamienice umierają stojąc.Samorządy lokalne są za mało mobilne,brak jest działań społecznych na rzecz estetyki osiedlowego środowiska w ramach tzw.czynów społecznych obecnie wyśmiewanych,trącący ch znienawidzoną komuną.Przypomnę jednak,że gdyby nie owe czyny społeczne nie mielibyśmy pięknego parku na Cytadeli.Kto dziś o tym pamięta ?
Dodał: szkoda gadać, chociaż trzeba
Dnia: 2010-02-17 19:40:40 Faktem jest,że tzw.władze nie słuchają głosów fachowców, np.p.Billerta, a ten człowiek ma wiele doświadczeń, wiedzę i talent. Co z tego? W naszym mieście jest paskudnie, niewiele jest zakątków urokliwych, a jak już są to się w nie upycha rzeźby nie z tej planety, albo zaczyna dyskusję o jakimś szlaku, trakcie ck. I co? gdzie jest ten trakt? jest może jakoś oznakowany? kpina, w Poznaniu nawet ulice są oznakowane pod psem / czworonogom nie uwłaczając/. Pojedźcie do nielubianej Warszawki, tam oznakowanie jest wzorcowe.
Dodał: Wołacz
Dnia: 2010-04-01 21:06:09 Świat na psy schodzi, ot co, już tylko wołanie na puszczy.
Dodał: JanK
Dnia: 2010-04-02 13:38:08 Słucham radia Merkury od 30 lat -jest to moje ulubione radio w którym nie ma Wisniewskiego , Dody i innych „cieniasowR 21;.W ostanim tygodniu pojawily się na lamach radia reklamy porzedzajace mecze Lecha Poznan . np. W Wodzisławiu przybedzie 3 ( chyba mówiła Ilona Szwajcer) Teraz przed meczem z Legia tez „kraczecie „ ile to Lech wykroi Legie.. Robicie to samo co robili dziennikarze z Kurzajewskim na czel ( Wkurzajewski na forum internet) podczas olimpiady w kanadzie . Krakali o zlotych medalach Malysza i Justyny Kowalczyk i Co jak wyszlo .. Tak samo było w Wodzisławiu w meczu –czy Lech wygral….. Zawsze jak dziennikarze wygrywaja mecze przed to konszy się ZLE …Znam P. Chalasika i Ratajczyka ( fajny facet ) i ta operacja ile to Lech wykroi Legie jest nie na miejscu…Proszę przypomniec sobie slowa Bogdana Tomaszewskiego ( podczas olimpiady) który upomniał Dziennikarzy żeby nie rozdawali medali przed impreza. ..Prosze o skromność …Wasz słuchacz JanK
Dodał: Kyronis
Dnia: 2010-04-02 13:46:17 Słucham radia Merkury od 30 lat -jest to moje ulubione radio w którym nie ma Wisniewskiego , Dody i innych „cieniasowR 21;… ............. Młyne k kawowy jest wspaniałym dzielem Pani Ilony Szwajcer ( swietny glos ) Porusza się tam takie tematy zwyczajne i wstydliwe . Prostuje się – wyjasnia w tym programie krete sciezki zycia. Jestem pod wrazeniem tego programu który słucham od czasu do czasu ,bo o godz. 18 ( chyba ) jestem w wyjazdach .Byloby dobrze żeby ten program pojawial się w godz. dopołudniowych , wtedy wasi WIERNI słuchacze maja wlaczone radio w pracy . … Niech ludzie oprócz muzyki posłuchają czegoś życiowego …… Wasz słuchacz KYRONIS
Dodał: Mamam
Dnia: 2010-04-08 15:29:56 Co wolno , a czego nie wolno mówi PRAWO I ROZSADEK , który powinni mieć URZEDNICY . Niestety w kontakcie z „urzędasami 221; można mieć wrażenie , ze Im na Nas nie zalezy. Nie pomoga Nam w potrzebie chyba ze będą Cos ( łapówki) z tego mieli . Jeśli dana firma lub osoba chce zamieścić taki czy inny ohydny ,obraźliwy plakat na miescie to trzeba mieć wrażliwość na cos takiego . Nie będą już mówiła o tych którzy takie plakaty tworza , zawieszaja , bo to sa co najmniej zboczeńcy. Plakat z Hitlerem , Stalinem , Mussolinim itp. To OBRAZA dla NAS.
Dodał: demokrata
Dnia: 2010-05-15 00:23:06 Społeczeństwa obywatelskie (Holendrzy, Niemcy. Francuzi .....)kształtowały się także za pomocą noża i miecza. W okresie Rewolucji Francuskiej, z myślą o dobru społecznym, o demokracji, konstruowano podwójne, potrójne a nawet poczwórne gilotyny. Konstruowano i wykorzystywano. Czy w Polsce nie czas już przypadkiem na jakąś rewolucję z użyciem takich instrumentów do budowy demokracji jak wynalazek dr. Giliot,a?
Dodał: alva
Dnia: 2010-05-16 15:41:16 przepraszam, czy może jakieś sugestie? czy to może żart. Mam nadzieję,że to drugie, od rewolucji francuskiej świat zrobił chyba jakiś postęp, bolesne były jego etapy, ale mowa o wybijaniu części społeczności brzmi ponuro.żeby nie rzec - koszmarnie.
Dodał: demokrta
Dnia: 2010-05-16 19:08:40 alva! Nie bądź naiwna. To nie żart.
Dodał: demokrata
Dnia: 2010-05-17 07:24:29 Zabójstwa, polityczne mordy czy rzezie to nie tylko rzeczywistość osiemnastowiecznej Francji alva. To także nasza współczesność. W Polsce ostatnim zbiorowym aktem politycznego terroru był stan wojenny. Nie ma dla niego usprawiedliwienia. Dzisiaj niby jest już po wszystkim, niby demokracja górą. Tyle tylko że ta demokracja nie wszystkich dotyczy. Nie dotyczy większości Polaków. Jak odsunąć od władzy tych alva, którym spodobało się czerpanie profitów z trzymania przy sobie steru Państwa za wszelką cenę?! Gomółka przy Tusku wydaje się być ideowcem be skazy.
Dodał: gabryś
Dnia: 2010-05-17 19:53:04 co za bzdura! i ty sie podpisujesz demokrata? polecam wyróżniony zbiór reportaży "strategia antylop" jeana hatzfelda, o tym co w ruandzie hutu zrobili tutsu.i jak teraz muszą dalej razem żyć. czytanie nie boli..
Dodał: demokrata
Dnia: 2010-05-17 23:55:00 A według Ciebie gabryś to niby jak ma się zachowywać demokrata widząc zło które zawłaszcza mu życie?! Ma się temu bezczynnie przyglądać lub ma z Polski uciec i gdzieś tam na obczyźnie budować dla siebie i swojej rodziny nową, małą ojczyznę!?
Dodał: demokrata
Dnia: 2010-05-18 00:18:33 A może ma głosować na Platformę Obywatelską, beztrosko rozdającą na lewo i prawo po całej Europie, to co udało się zbudować w wielkim trudzie naszym rodzicom i dziadkom wykołowanym przez II wojnę!
Dodał: gabryś
Dnia: 2010-05-18 20:19:55 nie potrafię i nie chcę rozmawiać na takim poziomie.
Dodał: demokrata
Dnia: 2010-05-19 14:28:31 Autorka programu ubolewa nad polską demokracją gabryś. Polska demokracja nie jest taka jak w Holandii, w Niemczech, Szwecji. Ale nie jest taka ponieważ Polacy nie gustują w "eliminacji fizycznej" przeciwnika. Polski Kościół mówi NIE. Wielu osobom to w Polsce przeszkadza. Prowokują Polaków do różnych bzdur. Na szczęście jednak z marnym skutkiem choć nie obywa się to dla Polski bez strat.
Dodał: gabryś
Dnia: 2010-05-19 21:45:11 Ubolewa chyba nad brakiem więzi, obywatelskiej gotowości do wspólnego działania, dla w s p ó l n e g o dobra, co widać np.teraz gdy Polacy umieją w nagłej, palącej potrzebie sobie pomagać, jak widzimy w doniesieniach mediów podczas powodzi.Ale gdy nie ma palącej potrzeby, gdy trwa normalne życie, nie ma woli współdziałania,Polak raczej sobie rzepkę skrobie, na otoczenie się wypina/ jasne, że to generalizacja, ale to tak dla zobrazowania stanu ducha/.Nie usłyszałem tam / w rozmowie powyżej/ ani słowa o eliminacji kogoś/ w podtekście twojej wypowiedzi - eutanazji/.Zawsze mi się wydawało,że warto dobre naśladować, złe krytykować.Nie ma w Polsce jakiegoś silnego, znaczącego dążenia do powielania bezrefleksyjnie, ślepo wzorów z Holandii, Szwecji czy Niemiec. Mądry namysł by Polakom wystarczył, a tak mamy, jak to u nas, co nagle..., i na ogół z doskoku, często - bez głowy, ot.O to chyba chodziło, jak mniemam. Demokrata powinien to chyba uchwycić, o ile ma dobrą wolę, i słyszy, to, co mówią, a nie to, co usłyszeć chce.Pozdrawiam
Dodał: Gość
Dnia: 2010-05-26 19:42:18 Dlaczego w dzisiejszej audycji, w której to podjęty temat był spowodowany „samobójstwem maturzystki z jednego z poznańskich liceów”, nie powiedziano, że chodzi o uczennicę VI LO czyli słynnego „paderka” ; – czyżby kolejna zmowa milczenia? Zapraszam na stronę gazeta.pl forum.gazeta.pl/foru m/w,67,111945126,111 951986,Zmowa_milczen ia.html
Dodał: Gość
Dnia: 2010-05-26 19:52:44 Artykuł na stronie gazeta.pl nosi tytuł: Dlaczego szkoła nie mówi o śmierci maturzystki?
Dodał: rodzic tez
Dnia: 2010-05-26 19:56:44 za mało danychżeby wskazać winnych,osądzić, potępić,audycja raczej dotyczyła sytauacji ogolnie, żeby sie nie powtórzyło nieszczescie
Dodał: rodzic tez
Dnia: 2010-05-26 20:36:39 za mało danychżeby wskazać winnych,osądzić, potępić,audycja raczej dotyczyła sytauacji ogolnie, żeby sie nie powtórzyło nieszczescie
Dodał: Cytat
Dnia: 2010-05-27 02:16:33 ...ziewanie, podnoszenie brwi, patrzenie po kątach, wybuchanie śmiechem, wzdychanie patrząc ostentacyjnie na zegar; wypowiedzi: "Czy ten plakat ma jakiś głębszy sens?czy chciałaś nam pokazać fotosy (śmiech)", "Ale zliiiiituj się, ja nic nie rozumiem" - czy tak zachowuje się egzaminator maturalny? - TEN OWSZEM.
Dodał: belferka
Dnia: 2010-05-27 14:04:14 Niestety zły pedagog może poczynić wiele szkód. Kiepski nauczyciel biologi czy PO ma jednak mniejsze znaczenie niż ten od języka polskiego, który występuje jako egzaminator maturalny. Dlatego to nauczyciele powinni być doceniani, dobrzy nauczyciele. Ci fatalni zwalniani, niestety tzw. Karta Nauczyciela uniemożliwia takie traktowanie niekompetentnych belfrów i myślę, że to właśnie oni blokują wszelkie zmiany mające iść w tym kierunku.
Dodał: AjqTQhhXHSsLrjR
Dnia: 2013-03-03 22:53:15 Gramy mecz i rewanż. Każdy gospodarz będzie musiał zwnpaeić obiekt o godzinie indywidualnie przez siebie wybranej ;) Oczywiście jeśli gospodarz będzie życiowy to weźmie też pod uwagę zdanie gości ;)
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net