f Odcinek 10: Jak nie oddać ziemi nadnoteckiej? : Radiowe audycje Powstanie Wielkopolskie : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   02.00 - Pogoda
        01:44:10 | środa | 24.04.2024 | imieniny: Grzegorza i Aleksandra
 


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-12-15 18:56

Odcinek 10: Jak nie oddać ziemi nadnoteckiej?

Niemal cała Wielkopolska była w roku 1918 terenem pogranicza. Niektóre jej części były jednak bardziej "kresowe" niż inne. Należała do nich między innymi Ziemia Nadnotecka. Północne ziemie Wielkopolski były mocno zgermanizowane. Ale - na szczęście - ziemia nadnotecka, między innymi wspominany przez Jana Szułdrzyńskiego Lubasz ("Wspomnienia wielkopolskie") - po powstaniu znalazła się w granicach Polski.

Była to zasługa między innymi Zdzisława Orłowskiego. Nad Noteć sprowadził go Włodzimierz Raczyński który zaczął organizować broń i ludzi. Potrzebny było tylko dowódca. Orłowski miał pod bronią 200 ludzi i czekał na dogodny moment. Niemcy jednak nie próżnowali i z pobliskiej Piły sprowadzili do Czarnkowa oddziały wojskowe.

Czarnków i większość północnych powiatów zostały wyzwolone w pierwszych dniach stycznia. Nie było się bez walki, solidarnie toczonych solidarnie przez oddziały z różnych miejscowości. Prof. Janusz Karwat zaznacza, że powstańcom nie udało się opanować Piły, na wolność jeszcze przez wiele miesięcy czekała Chodzież, a walki nie były łatwe. Niemcom bardzo zależało na utrzymaniu kontroli nad linią kolejową z Bydgoszczy i Torunia, przez Nakło i Piłę do Berlina. Tą drogą chcieli wycofywać oddziały z frontu wschodniego.

W audycji znalazły się wspomnienia Zdzisława Orłowskiego, Ludomira Węclewskiego i Hieronima Lisieckiego.


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Udane powstanie w 10 minut: w dziesiątym odcinku cyklu znalazło się omówienie walk, jakie toczyły się w 1918 i 1919 roku na terenie powiatów północnej Wielkopolski:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net