f Odcinek 9: Jak przegonić Niemców za wodę – czyli za Obrę? : Radiowe audycje Powstanie Wielkopolskie : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   07.45 - Moto
        07:34:06 | piątek | 29.03.2024 | imieniny: Wiktora i Eustachego
 
Odcinek 9: Jak przegonić Niemców za wodę – czyli za Obrę? : Radiowe audycje Powstanie Wielkopolskie : Radio Merkury Poznań :: 2024


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-12-11 14:28

Odcinek 9: Jak przegonić Niemców za wodę – czyli za Obrę?

Wielkopolska z trzech stron otoczona była ziemiami z przewagą ludności niemieckiej. Powiaty pograniczne były więc szczególnie narażone na wzrost osadnictwa niemieckiego. Polacy nie mogli jednak z nich zrezygnować. Na pograniczu zlikwidowanego oficjalnie w 1867 roku Wielkiego Księstwa Poznańskiego i Brandenburgii były miejsca, gdzie trudno było znaleźć Polaków.

Polacy jednak chcieli odbić te tereny. Niemcom z kolei bardzo zależało na utrzymaniu kluczowych miejsc - między innymi Zbąszynia, który był wówczas ważnym węzłem komunikacyjnym, a jednocześnie - miastem w dużej mierze zasiedlonym przez ludność niemiecką. Podobnie było w Nowym Tomyślu (90% ludności niemieckiej), który już w styczniu 1919 roku znalazł się pod kontrolą polskich oddziałów. Sąsiedni powiat grodziski udało się powstańcom opanować jeszcze jesienią 1918 roku.

Grodzisk był wtedy głównym ośrodkiem wojsk powstańczych w tej części regionu. Stamtąd kierowano działaniami w Opalenicy, Buku, wreszcie - w Nowym Tomyślu. A celem strategicznym stały się jeziora zbąszyńskie i linia rzeki Obry - komentuje prof. Janusz Karwat. Powstańcy poszli jednak dalej - zdobywają Babimojszczyznę i Zbąszyń. Były to jednak zdobycze bardzo nietrwałe - mówi prof. Karwat.

W tym odcinku cyklu również wspomnienia powstańców Brunona Modrzyka (nagranie archiwalne z 1968 roku) oraz Franciszka Kramera (nagranie z 1969 roku).


Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Udane powstanie w 10 minut: w dziewiątym odcinku cyklu mówimy o trudnym procesie odzyskiwania mocno zgermanizowanych krańców zachodnich Wielkopolski. Dla Polaków te ziemie były bardzo ważne. Dla Niemców - również:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net