f Odcinek 2: Kto jest kim - czyli na ile ugrupowań dzielili się Wielkopolanie jesienią 1918 roku? : Radiowe audycje Powstanie Wielkopolskie : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   07.30 - Skrót najważniejszych wiadomości, pogoda
        07:23:16 | czwartek | 25.04.2024 | imieniny: Marka i Jarosława
 


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-12-11 13:46

Odcinek 2: Kto jest kim - czyli na ile ugrupowań dzielili się Wielkopolanie jesienią 1918 roku?

Na ile ugrupowań dzielili się Wielkopolanie jesienią 1918 roku? Czy Polacy pod zaborem pruskim mieli konspiracyjny rząd? Wierzyli w to niektórzy Niemcy. Historyk Witold Jakubczyk twierdzi, że takiego rządu nie było, a wrażenie jego istnienia brało się z tego, że działanie wielu organizacji społecznych oparte było na niewielu aktywnych Polakach.

Ale Polacy, działający w różnych organizacjach społecznych, mieli odmienne poglądy polityczne. I te różnice stały się szczególnie istotne podczas wojny, a zwłaszcza pod jej koniec gdy jasne stało się, że odzyskanie niepodległości przez Polskę jest możliwe. Niektórzy liczyli na pomoc Francji i państw zachodnich, inni - wierzyli we własną siłę.

Jarogniew Drwęski, Julian Lange, Stanisław Taczak, ksiądz Stanisław Adamski, Zofia Skolnicka - te nazwiska przytacza dr Przemysław Matusik. W audycji znalazły się również fragmenty publikacji „Danziger Neueste Nachrichten” z 26 grudnia 1918 roku, archiwalne rozmowy z powstańcem Janem Kąkolewskim oraz Komendantem Głównej Kwatery Skautowej na Rzeszę Niemiecką, powstańcem Henrykiem Śniegockim (nagrania z 1968 roku).






Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Udane powstanie w 10 minut: w drugim odcinku cyklu znajdziemy przede wszystkim omówienie tła społecznego i "organizacyjnej" genezy Powstania Wielkopolskiego:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net