f Renowacja budynków Ośrodka dla dzieci niesłyszących i modernizacja Pilskiego Domu Kultury : Radiowe audycje Tropem unijnych pieniędzy : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   04.00 - Pogoda
        03:43:40 | sobota | 20.04.2024 | imieniny: Czesława i Agnieszki
 


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-12-03 09:27

Renowacja budynków Ośrodka dla dzieci niesłyszących i modernizacja Pilskiego Domu Kultury

Udało się połączyć pożyteczne z zabytkowym. Ten obiekt jest przystosowany do celów szkolnych już od XIX wieku - odkąd skasowano istniejącym tam wcześniej klasztor. Chodzi o ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niesłyszących na poznańskiej Śródce. Ludzie o pokaźnej tuszy mają ciężkie życie. Nie tylko ze znalezieniem odpowiedniej odzieży, ale również - z funkcjonowaniem w miejscach publicznych. Podczas remontu Pilskiego Domu Kultury uwzględniono potrzeby nie tylko dzieci, ale również - osób otyłych.

Renowacja zabytkowego zespołu obiektów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących przy ulicy Bydgoskiej była niezbędna. Przez lata Śródka była terenem zaniedbanym, poprzez błędne decyzje urbanistyczne pozbawionym dawnego uroku i dawnych cech decydujących o wyjątkowości tego miejsca. Skutkiem tego są negatywne zjawiska społeczne - wzrost bezrobocia, przestępczości, a także odpływ ludności. Obecnie Śródka jest poddawana rewitalizacji, której pierwszą oznaką jest wybudowanie Mostu Cybińskiego.

Zabytkowe poklasztorne budynki Ośrodka leżą na początku Traktu Królewsko-Cesarskiego, który staje się głównym produktem turystycznym Poznania. Szkoła jest kontynuacją Królewskiego Zakładu dla Głuchoniemych, założonego w 1832 roku. Budynki placówki były w bardzo złym stanie technicznym. Objęty projektem pierwszy etap remontu polegał na renowacji dachu, wymianie drewnianej konstrukcji, dachówki i kominów oraz remoncie elewacji.

Wartość projektu to ponad 1,2 miliona złotych, z tego ponad 930 tysięcy złotych pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego



Pilski Dom Kultury jest najważniejszą instytucją kulturalną w mieście, która pełni rolę lokalnego i subregionalnego ośrodka kulturalnego. Modernizacja obiektu była niezbędna ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku, wysokie zagrożenie pożarowe oraz bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Nie bez znaczenia była również konieczność podniesienia jakości świadczonych usług z zakresu kultury dla mieszkańców Piły.

Przeprowadzony remont stanowił kontynuację działań modernizacyjnych podjętych w 2001 roku i objął swym zakresem w szczególności: wykonanie robót malarskich, wymianę pokrycia dachu, desek na scenie, kurtyny, wykładziny, zakup i montaż foteli oraz sprzętu do nagłośnienia w sali widowiskowej.

Modernizacja Pilskiego Domu Kultury wpłynęła na znaczną poprawę stanu technicznego infrastruktury kulturalnej w mieście i tym samym stworzyła lepsze warunki dla rozwoju kulturalnego Piły oraz subregionu pilskiego. Niezwykle istotnym elementem jest zwiększenie dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnych, m.in. przez utworzenie specjalnych miejsc usytuowanych w pierwszym rzędzie na widowni sali widowiskowej. Pilski Dom Kultury prowadzi swoją działalność na wielu płaszczyznach. Oprócz funkcjonujących w nim różnorodnych grup zainteresowań, skupiających ok. 250 osób, ośrodek organizuje liczne imprezy kulturalne, zarówno o charakterze cyklicznym, jak i jednorazowym. Realizacja projektu umożliwiła rozszerzenie oferty kulturalnej, która ostatecznie zyskała godną siebie oprawę.

Modernizacja Pilskiego Domu Kultury kosztowała ponad 1,1 miliona złotych, z czego ponad 670 tysięcy pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.




Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Renowacja zabytkowych obiektówk, w których mieści się Ośrodek dla dzieci niesłysząych na Śródce, była niezbędna. Modernizacja była konieczna również w Pilskim Domu Kultury:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net