f Systemy alarmowe w wielkopolskich kościołach i nowe przedszkole w budynkach starych koszar w Gnieźnie : Radiowe audycje Tropem unijnych pieniędzy : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   13.30 - Tytuł tygodnia: KLIKNIJ
        13:04:56 | wtorek | 16.04.2024 | imieniny: Julii i Benedykta
 
Systemy alarmowe w wielkopolskich kościołach i nowe przedszkole w budynkach starych koszar w Gnieźnie : Radiowe audycje Tropem unijnych pieniędzy : Radio Merkury Poznań :: 2024


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-12-03 09:28

Systemy alarmowe w wielkopolskich kościołach i nowe przedszkole w budynkach starych koszar w Gnieźnie

Ministranci jednego z wielkopolskich kościołów postawili na nogi straż pożarną. Wszystko przez kadzidło, które rozpalali przed nabożeństwem. Wydobywający się wonny dym uruchomił nowoczesny, zainstalowany w świątyni, alarm przeciwpożarowy. W Gnieźnie wielu mieszkańców zamiast muzeów zwiedza... pewne przedszkole. Nowa placówka mieści się w jak najbardziej historycznym obiekcie.

Unijny projekt „Zabezpieczenie obiektów sakralnych dziedzictwa kulturowego Archidiecezji Poznańskiej” zakładał montaż systemu sygnalizacji pożaru i systemu sygnalizacji włamania oraz napadu w 58. zabytkowych kościołach drewnianych znajdujących się na terenie Archidiecezji Poznańskiej oraz w granicach województwa wielkopolskiego. Zastosowany system sygnalizacji składa się z wysokiej klasy urządzeń identyfikujących zdarzenie natychmiast w chwili jego powstania i niezwłocznie informujących o nim odpowiednie służby.
Brak systemów zabezpieczających obiekty był przyczyną włamań, prób włamań oraz kradzieży i w rezultacie uniemożliwiał udostępnienie kościołów osobom zwiedzającym. Wszystkie obiekty, które objął projekt, spełniają funkcje sakralne, turystyczne i kulturotwórcze.

Zainstalowanie systemów alarmowych w zabytkowych świątyniach kosztowało ponad 5,7 miliona złotych, z czego ponad 4,3 miliona pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.



Najpierw uczyli się tam pruscy żołnierze, później - nasze wojsko. Ostatnio stare pruskie koszary w Gnieźnie zamieniono w raj dla dzieci - za europejskiej pieniądze. W 2002 roku miasto stało się właścicielem powojskowego terenu o powierzchni 14 hektarów, zabudowanego 25 budynkami koszarowymi i administracyjnymi. Budynki stały, niszczały, a ich utrzymanie generowało duże koszty. Jednocześnie gnieźnieński samorząd zdawał sobie sprawę, że w tej części miasta brakuje przedszkola.
Zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków istniejące budynki zachowały swoją bryłę i wyraz architektoniczny, powstanie jedynie specjalny łącznik spinający dwa budynki.

Cała inwestycja pochłonie ponad 7,7 miliona złotych, z czego ponad 5,3 miliona pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.




Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Dzięki nowoczesnym systemom alarmowych bezcenne zabytki w kilkudziesięciu wielkopolskich kościołach są bezpieczniejsze. W audycji mówimy również o rewitalizacji obiektów powojskowych w Gnieźnie. W dawnych koszarach powstało przedszkole:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net