f Nowy sprzęt w pleszewskim szpitalu i stypendia dla uczniów w Goraju : Radiowe audycje Tropem unijnych pieniędzy : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   12.00 - Wiadomości
        11:27:10 | czwartek | 25.04.2024 | imieniny: Marka i Jarosława
 


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-12-03 09:28

Nowy sprzęt w pleszewskim szpitalu i stypendia dla uczniów w Goraju

Pleszewski szpital ma nowy sprzęt. Mieszkańcy tej części Wielkopolski, cierpiący na choroby serca, mogą już być spokojni. Przed doposażeniem w placówki w nowoczesne urządzenia - jak twierdzą specjaliści - nie mogło być mowy o jakiejkolwiek skutecznej terapii kardiologicznej.

W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Pleszewie rocznie leczy się około 21 tys. pacjentów, z czego blisko 30% stanowią pacjenci spoza powiatu pleszewskiego. W ramach oddziału wewnętrznego funkcjonuje czterołóżkowa sala intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz działa poradnia kardiologiczna z pracownią prób wysiłkowych i holterowskich. W oddziale przeważają pacjenci hospitalizowani z powodu schorzeń układu krążenia.

Sprzęt sali intensywnego nadzoru kardiologicznego i współpracującej z salą pracowni kardiologicznej, służący do monitorowania parametrów życiowych i diagnostyki chorób układu krążenia, był stary i wyeksploatowany.

W 2004 r. Powiat Pleszewski pozyskał w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego środki finansowe na doposażenie sali intensywnego nadzoru kardiologicznego SPZOZ w Pleszewie. W wyniku realizacji projektu do pleszewskiej placówki zakupiono aparaturę medyczną niezbędną do ratowania ludzkiego życia w postaci echokardiografu, kardiomonitorów z centralą monitorującą, aparatów do stymulacji przezprzełykowej, przewoźnego aparatu EKG, rejestratorów EKG oraz łóżek typu Egerton.

Doposażenie Sali Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w pleszewskim szpitalu kosztowało ponad 715 tysięcy złotych, z czego ponad 536 tysięcy złotych pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.



Na Zespół Szkół Leśnych w Goraju składa się Technikum Leśne oraz Policealne Studium Leśne. Technikum jest jedyną tego typu szkołą na terenie województwa wielkopolskiego, natomiast Policealne Studium Leśne jest jedną z dwóch tego typu szkół w Polsce. Szkoły położone są wśród przepięknych lasów bukowych w okolicy Czarnkowa, w zabytkowych obiektach zespołu pałacowego.

Na mocy porozumienia pomiędzy Samorządem Województwa Wielkopolskiego a powiatem Czarnkowsko-Trzcianeckim, w roku szkolnym 2004/2005 Zespół Szkół Leśnych w Goraju został włączony do powiatowego projektu stypendialnego. Projekt adresowany był do grupy 46. uczniów tej placówki i zakładał udzielenie im pomocy stypendialnej przez okres 10 miesięcy (od września 2005 r. do czerwca 2006 r.) w wysokości po 200 zł. miesięcznie na osobę.

Stypendia otrzymała głównie młodzież zamieszkała na wsi oraz kilka osób z miasteczek do 5 tys. mieszkańców. Tylko 15 rodzin spośród 46. częściowo utrzymywało się z prowadzenia gospodarstwa rolnego, podczas gdy rodzice pozostałych uczniów byli w większości bezrobotni lub osiągali nieduże dochody z tytułu swojego zatrudnienia.

Program stypendialny w Goraju kosztował 92 tysiące złotych, z tego ponad 62 tysiące pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.





Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Pleszewski szpital ma nowy sprzęt kardiologiczny. W audcji mówimy również o europejskich stypendiach dla uczniów szkoły leśnej w Goraju:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj

Komentarze czytelników:
Dodał: janekk
Dnia: 2010-01-09 09:28:10 Sz. P. NINO Nowakowska. Moze Panie podejmie ten temat o ekologi , bo nassze urzedasy nic nie robia w tym kierunku..... Glupi e gadanie o przyrodzie . Spolecznosc z Zagorowa (dol. Warty k Konina ) chciala postawic wiatraki wzdluz Warty w ich gminie. wiatraki mialyby wytwarz. prad dla Calego Zagorowa i co ? NIC--nie dostali zgody od ekologow -( swir....w) .ktorym wiatraki przeszkadzaja ...a ktorzy buduja przejscia dla zabek--to kret... wo.... Smiesza Mnie te Europejskie bejmy dla Wielkopolski . Jak slysze reklamy o oszczedzaniu wody i pradu w gospodarstwach domowych to Mnie szlak trafia. (co najmniej).. Chce zainwestowac w ekologiczne ogrzewanie z udzialem kolektorow slonecznych i co. I NIC O. Brak kasy na te cele w wielkopolsce bo urzedasom nie chce sie wypelniac wnioskow do UE. W innych woj.( Opolskie , podlaskie, malopolskie , slaskie ) maja dofinansowanie na takie cele do 50 %. Tam urzednikom chce sie pomagac ludziom i przyrodzie .wielkopolanie moga sobie tylko pomazyc. . Nasz BOS to bank komercyjny sp. z .o. i musi zarobic na NAS. Nie chce sie zajmowac dofinsowaniem. Maja kredyty na 3 % na termomodernizacje itp. , ale zeby spelnic ich wymagania ( na 10.000 zl.) trzeba miec 5 zyrantow lun musza miec hipoteke w wys. 300% wiecej . czas oczekiwanie na kredyt z BOS to pol roku. Sam to pzrechodzilem i juz nie chce tego kredytu. ...Pozdrawiam tych ktorzy MNAM pomagaja --nie pozdrawiam urzedasow. nierobow. ....... Jan Kowalki Wlkp.
Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.
www.kompu.net