f Trasa tramwajowa na Rataje i Warsztaty Terapii Zajęciowej w gminie Wapno : Radiowe audycje Tropem unijnych pieniędzy : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   05.00 - Pogoda
        04:02:54 | sobota | 27.04.2024 | imieniny: Zyty i Teofila
 


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-12-03 09:28

Trasa tramwajowa na Rataje i Warsztaty Terapii Zajęciowej w gminie Wapno

Innowacyjność niejedno ma imię. Czasem okazuje sie, że nowoczesność i nieznane dotąd rozwiązania znaleźć można w bardzo "nieromantycznych" miejscach - na przykład w tramwajowym torowisku. Jak twierdzą specjaliści - poznańska trasa tramwajowa na Rataje jest jedną w najnowocześniejszych w Polsce. Z kolei gmina Wapno pochyliła się nad potrzebami osób niepełnosprawnych urządzając z unijnym wsparciem Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Powstanie nowej trasy tramwajowej wiodącej przez most św. Rocha miało kluczowe znaczenie dla usprawnienia komunikacji pasażerskiej w prawo- i lewobrzeżnej części miasta - skróciło czas przejazdu między dzielnicą Rataje a centrum.

Ciekawostką jest fakt użycia do budowy trasy torów tramwajowych, które zostały umieszczone w specjalnej gumowej obudowie oraz mat antywibracyjnych. Dzięki zastosowaniu tej najnowocześniejszej technologii torowisku zapewniono długoletnie użytkowanie, a okoliczni mieszkańcy w nieznacznym stopniu odczuwają dyskomfort spowodowany drganiami oraz hałasem.

Korzyści z budowy trasy odczuli przede wszystkim poznaniacy na co dzień poruszający się transportem miejskim. Dzięki inwestycji zmniejszył się średni czas podróży pasażerów, poprawiła się mobilność, warunki przejazdów oraz bezpieczeństwo ruchu. Przystanki tramwajowe, które powstały w ramach projektu, zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a przylegający do trasy krajobraz zyskał na swojej atrakcyjności.

Budowa trasy tramwajowej przez Most Rocha kosztowała ponad 55 milionów złotych, z czego ponad 27 milionów pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.



Koncepcja utworzenia w miejscowości Wapno Warsztatów Terapii Zajęciowej była odpowiedzią na potrzeby osób niepełnosprawnych żyjących z dala od centrów rehabilitacyjnych.

Na miejsce realizacji projektu wytypowano zdewastowany, poprzemysłowy budynek hotelu robotniczego przy byłej Kopalni Soli w Wapnie. Zakres prac obejmował adaptację dwóch pawilonów wraz z łącznikiem, urządzenie małej architektury ogrodowej, wybudowanie dróg wewnętrznych, parkingu, postawienie ogrodzenia i oświetlenie terenu nieruchomości, powstanie kotłowni, wyposażenie obiektu w sprzęt niezbędny do jego funkcjonowania oraz zakup mikrobusu do przewozu osób niepełnosprawnych z sąsiednich gmin.

Na co dzień w Warsztatach Terapii Zajęciowej bierze udział 25. uczestników. Zatrudnienie znalazło tutaj 13 osób. Celem głównym funkcjonowania warsztatów jest przygotowanie podopiecznych do samodzielnego funkcjonowania w życiu zawodowym i społecznym. W ramach działalności warsztatów utworzono następujące pracownie: ogrodniczo-artystyczną, gospodarstwa domowego, komputerowo-poligraficzną rękodzielniczo-krawiecką oraz stolarską. Tym samym uczestnicy uczą się zawodu, spędzają czas na tworzeniu prac plastycznych oraz biorą udział w ćwiczeniach i zabawach. Ponadto wszyscy mają zapewnioną opiekę pielęgniarską.

Zorganizowanie w Wapnie Warsztatów Terapii Zajęciowej kosztowało ponad milion złotych, z czego ponad 750 tysięcy pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.






Słuchaj teraz: (kliknij i chwilę poczekaj)

Budowa trasy tramwajowej przez Most Rocha i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wapnie - to kolejne inicjatywy, które zyskały unijne wsparcie:
 
Pobierz plik | Odtwórz plik:    

UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net