f Merkury dawniej i dziś : O Radiu Dawniej i dziś : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   14.00 - Wiadomości
        13:32:43 | środa | 24.04.2024 | imieniny: Grzegorza i Aleksandra
 


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-04-30 00:17

Merkury dawniej i dziś



     Nasze radio kiedyś było nie mniej nowoczesne niż jest dzisiaj. Radjo Poznańskie, dziś Radio MERKURY, było przecież w chwili powstania samą nowoczesnością, osiągnięciem technicznym na miarę epoki.
     Kiedy w listopadzie 1920 roku Amerykanie w Pittsburghu wysłuchali pierwszej audycji rozgłośni publicznej - w Polsce rozpoczęły działalność wytwórnie sprzętu radiowego Farad i Radiopol, ruszyły kursy przygotowujące radiowców i (po intensywnych działaniach organizacyjnych) 24 kwietnia 1927 roku przemówiło własnym i jakże uroczystym głosem Radjo w Poznaniu. (Rok wcześniej działalność programową zainaugurowało Polskie Radio w Warszawie).

Wielkopolanie:
  • sami zebrali pieniądze na swoje radio (kapitał zakładowy 239 tys. w złocie)
  • wybudowali nadajnik przy ul. Bukowskiej (dziś w tym miejscu znajduje się

         konsulat Federacji Rosyjskiej)
  • przygotowali studia nadawcze - pierwszy adres: Plac Wolności 11
  • zdobyli od Polskiego Radia koncesję na nadawanie (znacznie wcześniej,
         niż planowała to centrala)...
    by właśnie 24 kwietnia 1927 roku punktualnie o godzinie 17.00 przemówić do wielotysięcznego tłumu zgromadzonego na Placu Wolności. Ludzie ze wzruszeniem - dziś dla nas niemal niepojętym - słuchali dzwięków płynących z gigantofonów.

         Szybko Radjo Poznańskie wyrobiło sobie w kraju opinię rozgłośni muzycznej o przebogatym repertuarze. Ledwie radio rozpoczęło działalność, a już na antenie pojawiły się poruszające odbiorców słuchowiska, między innymi Robinson Cruzoe. Nie brakowało audycji kulturalnych, a Poznań jako pierwszy wprowadził do programu radiowego dni narodowe poświęcone kulturze, gospodarce i polityce różnych krajów (tradycje te podtrzymuje Radio Merkury).


         Sto tysięcy słuchaczy - szacuje się, że tyle właśnie osób codziennie słuchało tych audycji po pierwszym roku działania radia. A dzień zaczynali od gimnastyki porannej, potem, uczyli się języków obcych - obie audycje to absolutna nowość w polskiej radiofonii. Cała Polska przeżywała zradiofonizowaną w Poznaniu Obronę Częstochowy (z Potopu), a tysiące kibiców sportowych przylepionych do głośników po raz pierwszy w Polsce słuchało bezpośredniej transmisji meczu piłkarskiego. Grały: Warta Poznań i Philips Eidhoven (5:2 dla Warty!). Radio spełniało wiele oczekiwań swoich słuchaczy - dlatego wiele było pionierskich przedsięwzięć. Także po raz pierwszy w dziejach naszej radiofonii nadano z Katedry na Ostrowie Tumskim transmiję nabożeństwa ( anegdota głosi, że to podniosłe wydarzenie poprzedziła reklama - Najtaniej i najlepsze świece kupić można u Alfreda Okoniewicza na ulicy Tęczowej).
         Dzieje autonomicznej, wielkopolskiej radiofonii zakończyły się w pazdzierniku 1933 roku. Od tego czasu Radjo Poznańskie jest częścią Polskiego Radia S.A. w Warszawie.
         Poznańska rozgłośnia miała silną pozycję przygotowując wiele audycji na antenę ogólnopolską. Polskie Radio w Poznaniu zamilkło na prawie sześć lat 3 września 1939 roku o północy. Poznański radiowęzeł ruszył ponownie 2 marca 1945 roku. W rok pózniej Wielkopolanie znów usłyszeli takty muzyki, w rytm której prowadzono gimnastykę poranną. Przez ponad rok po wojnie program Rozgłośni Poznańskiej nadawany był w całości(!) na żywo.
         Od maja 1957 roku rozpoczęła się wspólna historia Rozgłośni Poznańskiej i... telewizji. Powstał Poznański Ośrodek Radiowo - Telewizyjny. Radio i telewizję łączyły: administracja, finanse, zaplecze techniczne, nawet program. Rozwód nastąpił 16 września 1993 roku gdy podpisano akt notarialny powołujący z dniem 1 pażdziernika 1993 roku Radio Merkury S.A. - Rozgłośnię Regionalną Polskiego Radia w Poznaniu.

    Radio Merkury SA to jedna z siedemnastu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Jako samodzielna spółka skarbu państwa funkcjonuje od 1993 roku, realizując misję radia publicznego. Finansowana z rozdzielanego między media publiczne abonamentu - musi zapewnić godziwą rozrywkę, szybką i dobrą informację, rzetelną publicystykę, wszystkim słuchaczom.
    Program Radia Merkury w skali regionu jest wyjątkowy. Tylko u nas znalezć można tak obszerne omówienie aktualnych, zajmujących mieszkańców Wielkopolski, wydarzeń, tylko my poświęcamy tyle miejsca na antenie wybitnym wydarzeniom kulturalnym, tylko Radio Merkury prezentuje słuchowiska i reportaże najwybitniejszych polskich twórców sztuki radiowej, tylko my możemy, dzięki znakomitemu wyposażeniu technicznemu, na żywo relacjonować to, co dzieje się w każdym zakątku Wielkopolski. Na brak atrakcji w naszym programie nie mogą narzekać również miłośnicy muzyki rockowej, jazzowej, fani sportu i miłośnicy dobrego kina.
    HSPACE=5
    Nadajemy na sześciu częstotliwościach i docieramy do wszystkich mieszkańców Wielkopolski. Z nami budzą się, wstają, siadają do śniadania, jadą do pracy (niestety często razem stoimy w ulicznych korkach), spędzają cały dzień, by wieczorem odetchnąć przy relaksującej muzyce.
    O to, by docierający do naszych słuchaczy program był najwyższej próby, dba kilkudziesięciu dziennikarzy i współpracowników radia - w Poznaniu oraz najważniejszych miastach regionu. Wyposażeni w mikrofony, nowoczesne urządzenia transmisyjne (w tym jedyny w tej części kraju terenowy wóz reporterski), komputery, a przede wszystkim - w otwarte na świat głowy pilnują, byście Państwo w głośnikach swoich radioodbiorników słyszeli rzeczywistość. Prawdziwą rzeczywistość.

  • Na ten temat czytaj również w...
    2008-04-30 | SŁUCHAJ UWAŻNIE - CZEKAJ CIERPLIWIE. [kliknij]


    UWAGA:
    Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

     

    wstecz | drukuj | prześlij dalej |
    www.kompu.net