f Bard z globalnej wioski : Muzyka w radiu Nowe płyty : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   12.00 - Wiadomości
        11:05:44 | czwartek | 28.03.2024 | imieniny: Anieli i Sykstusa
 
Bard z globalnej wioski : Muzyka w radiu Nowe płyty : Radio Merkury Poznań :: 2024


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-04-30 00:17

Bard z globalnej wioski

We Francji i Hiszpani znają go od 20 lat. Z bratem Antoine założył i prowadził do 1994 roku grupę Mano Negra. Jeśli więc ktoś odkryje jego muzykę teraz po przesłuchaniu płyty La Radiolina i tak zachwycony dotrze do sześciu płyt zespołu Mano Negra. A po badaniach internetowych wiadomo, że kto lubi Mano Negra ceni także Red Hot Chilli Peppers, Led Zeppelin, New Order i Pink Floyd. Manu Chao to jest nazwisko, które zaczyna funkcjonować pod każdą szerokością geograficzną.

Naprawdę nazywa się Jose-Manuel Thomas Arthur Chao i pochodzi z Hiszpanii. Jego rodzice uciekli przed prześladowaniami reżimu generała Franco do Francji. Dlatego nazwę grupy Mano Negra wziął od organizacji terrorystycznej działającej w Hiszpanii pod koniec XIX wieku. Sprzedaje miliony płyt nie będąc wcale przedstawicielem angloamerykańskiego show businessu.

Manu Chao to odczepieniec, oryginał, bard w globalnej wiosce. Ma w sobie luz J.J.Cale’a i pazur Iggy Popa. Lubi prostotę, dlatego jego piosenki kończą się zwykle tam, gdzie inne dopiero się rozkręcają. Składa teksty piosenek ze zdań po hiszpańsku, francusku, angielsku, portugalsku i włosku. Podobny koktajl niesie też jego muzyka, trochę punkowa, folkowa, biesiadna i kuglarska. Na płycie La Radiolina (wyd. Radio Bemba) żongluje kilkoma wątkami piosenek, nakładając na te same podkłady muzyczne różne teksty. Zawsze jest trochę inaczej. Raz polityka z akcentami krytyki George’a Busha (utwory Infinita Tristeza, Raining In Paradize, Politik Kills), gdzie indziej zabawa i pozytywna energia.

Muzyka jak zawodowo zrobiony miks, płynie rytmicznie wypełniona gitarami, instrumentami perkusyjnymi, trąbkami i hasłami niczym teksty agencji informacyjnych. Wszystko mieni się barwami miejsc, sytuacji i zmiennym nastrojem. Manu Chao głosi wolność człowieka i robi to z sensem. Jedyny taki oryginał, jedyna taka muzyka.

(Ryszard Gloger)


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net