f OFFENBACH–ROMANTIQUE : Muzyka w radiu Klasyka : Radio Merkury Poznań :: 2024
  Następne na antenie:
   06.30 - Skrót najważniejszych informacji
        06:19:08 | piątek | 19.04.2024 | imieniny: Adolfa i Tymona
 


  Polecamy
 Obywatel Gzik donosi
piątek 06-18
g. 08.10
 OCZY W SŁUP
piątek 06-18
g. 18.10
 Poduszkowiec – Noc Dobrych Dźwięków
piątek 06-18
g. 22.05


dodano: 2008-04-30 00:17

OFFENBACH–ROMANTIQUE

Mark Minkowski i jego zespół „Les Musiciens du Louvre” znany jest z licznych , bardzo cenionych nagrań francuskiego baroku. Szczególnie mówi się o jego specjalizacji jeśli chodzi o wykonawstwo utworów Jeana Philippa Rameau, ale dyrygent także odważnie wkracza w świat muzyki XIX wiecznej. Kolejną zresztą bardzo udaną próbą takiego zagarnięcia innego terytorium muzycznego jest najnowszy krążek zawierający utwory mistrza operetki francuskiej Jacquesa Offenbacha.

Minkowski przygotował już wiele utworów twórcy łącznie z jego najsławniejszymi operetkami stąd na początek mamy sławną, zresztą brawurowo zagraną uwerturę do „Orfeusza w piekle”. Potem już na tym krążku są same rarytasy.

Wielki koncert na wiolonczelę i orkiestrę wykonał Offenbach nazywany „Lisztem wiolonczeli” w 1847 roku. Potem różne okoliczności spowodowały, że utwór w pierwotnym kształcie nie przetrwał do naszych czasów. Na podstawie licznych poszukiwań do tego nagrania zrekonstruowano pierwotną wersję koncertu stawiającego przed wykonawcą niebotyczne trudności z których wspaniale wywiązał się francuski wiolonczelista Jerome Pernoo.

Kolejny utwór „Syreny Renu” to kompozycja w której uwerturze odnajdziemy temat późniejszej Barkaroli z Opowieści Hoffmanna. Opero- balet został wystawiony w Wiedniu w 1872 roku. Ostatnią pozycją na płycie jest suita z baletu „Ballet des Flocons de neige du Voyage dans la lune” w którym odnajdziemy lekkość, skrzące się galopy , polki i mazurki.

Interpretacja dodaje tej muzyce koloru i blasku a słuchacz może się poczuć jak w sławnym teatrze Offenbacha „Gaite Parisiens” a poprzez pierwsze historyczne nagranie tych utworów jak na najlepszej premierze w gmachu- symbolu paryskiej „Belle epoque”

Alina Kurczewska


UWAGA:
Jedynym dysponentem praw autorskich do materiałów zamieszczonych w serwisie internetowym Radia Merkury jest Radio Merkury S.A. Wykorzystanie tekstów, zdjęć, ilustracji, materiałów dźwiękowych, materiałów filmowych w całości lub we fragmencie w jakikolwiek sposób wykraczający poza indywidualne zapoznanie się z nimi, wymaga każdorazowej pisemnej zgody redakcji.

 

wstecz | drukuj | prześlij dalej | skomentuj
www.kompu.net