Radio Merkury S.A.

www.radiomerkury.pl



dodano: 2010-06-16 12:49
Rocznica śmierci Macieja Frankiewicza

Mija rok od nagłej śmierci wiceprezydenta Poznania, Macieja Frankiewicza. Był jedną z najbarwniejszych postaci Poznania. W młodości zaangażowany w działalność opozycji. Był liderem wielkopolskiej Solidarności Walczącej.

W wolnej Polsce został samorządowcem. Przez osiem lat był zastępcą prezydenta miasta. Odpowiadał za oświatę, kulturę i sport. To dzięki jego działaniu, Poznań ma dziś jeden z największych w Polsce biegów maratońskich i został współgospodarzem EURO 2012. Prywatnie też lubił wyzwania. Wziął udział w wyprawach na Kilimandżaro i Aconcaguę.

Fascynowały go konie. Miłość do nich łączył z pasją historyczną. Jemu Poznań zawdzięcza Reprezentacyjny Oddział Ułanów - wspomina jego dowódca, Roman Kusz. - Szybko zaczął prezentować sobą postawy, jakie powinien prezentować kawalerzysta. Był to człowiek bardzo waleczny w działaniu, ale o zupełnym braku agresji. Zawsze okazywał szacunek drugiemu człowiekowi.

Maciej Frankiewicz został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu junikowskim. Na jego grobie prezydent Poznania złoży kwiaty. Odprawione będą także msze - o godzinie 13 w kościele przy ulicy Umultowskiej i o 18 w kościele ojców Dominikanów.

Po południu, w Odwachu zostanie otwarta wystawa "Maciej Frankiewicz - legenda poznańskiej opozycji 1980 - 89". Wystawa przypomina jego związki z NZS-em, pismem "Wolna Polska", KPN-em, Partią Wolności i Ruchem Odbudowy Polski.

Otwarcie wystawy w Muzeum Walk Niepodległościowych o godz. 16.00. Po mszy św. o godz. 18 na dziedzińcu kościoła zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona prezydentowi Maciejowi Frankiewiczowi.