Radio Merkury S.A.

www.radiomerkury.pldodano: 2010-05-06 08:54
Chinka z AM najlepsza w Antoninie

Niespełna 16-letnia Chinka Jinman Li z Akademii Muzycznej w Poznaniu zdobyła nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła w 23. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych, który w niedzielę wieczorem zakończył się w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska).

Tradycyjnie Grand Prix i wyróżnienia w konkursie przyznawała publiczność. Uczestnicy wykonali obowiązkowo program chopinowski i program dowolny (narodowy). Prawo bisu przysługiwało tylko zdobywcy Grand Prix. W Turnieju wzięli udział pianiści studiujący na polskich uczelniach muzycznych - studenci, stażyści i stypendyści, wytypowani przez swoich profesorów.

"W sobotę studenci prezentowali program chopinowski. Każdy z nich miał 15 minut, by zaprezentować się publiczności, która głosuje na specjalnych kuponach. Głosy były liczone, a w niedzielę ci sami pianiści startowali w odwrotnej kolejności i prezentowali dowolny program kompozytora, którego sami wybrali" - powiedział PAP organizator Turnieju Andrzej Leraczyk.

W tegorocznej edycji wystąpili: Li Cheng (Chiny) z Akademii Muzycznej w Łodzi, Xu Jang (Chiny) z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Kazuko Tsuji (Japonia) z Akademii Muzycznej w Krakowie, Rena Tsuzuki (Japonia) z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Wenxiano Xu (Chiny) z Akademii Muzycznej w Krakowie i Jinman Li (Chiny) z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W poprzednich latach laureatami Grand Prix Turnieju byli doceniani dziś na wielu scenach pianiści, m.in. Japonki Takako Takahashi
(1990 r.) i Tokiko Kobayakawa (2000 r.), Wadim Radziszewski z Uzbekistanu (2005 r.) i Fares Marek Basmadji z Syrii (2007 r.). Nagrody specjalne otrzymywali m.in. Ares Chadzinikolau z Grecji (1993 r.) i Eleonora Zubrawska z Białorusi (1998 r.).

W antonińskim pałacyku gościł wielokrotnie młody Fryderyk Chopin. Był tutaj gościem księcia Antoniego Radziwiłła, wielkiego miłośnika muzyki i kompozytora. Chopin grał dla książęcej rodziny i komponował. Uczył także gry na pianinie młode księżniczki - Elizę i Wandę.

Organizatorami Turnieju są Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie Antonin w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, które jest właścicielem pałacu.

(PAP)


Komentarze czytelników:

Dodał: zys
Dnia: 2010-05-04 14:24:23
Nagroda cieszy choć...nasze dziewczęta w tym wieku są w połowie liceum.Jakim cudem dziecko jest studentem ? Jeśli nawet nieprzeciętnie utalentowana,to jednak nastoletnia dziewczynka powinna mieć normalne dzieciństwo.Toż to nie Chiny,gdzie siedmiolatki pracują niewolniczo !Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.