Radio Merkury S.A.

www.radiomerkury.pl



dodano: 2008-12-23 14:45
Odcinek 14: Od kuchni, tańca i różańca – czyli kobiety w walce o polskość

Polki uzyskały prawa wyborcze w 1918 roku, gdy uczestniczyły w wyborach delegatów do Polskiego Sejmu Dzielnicowego. Część zaangażowanych narodowo działaczek została do Sejmu wybrana. Panie te stanowiły prawie 1/10 narodowej reprezentacji Polaków w Rzeszy Niemieckiej. Była to nagroda za dotychczasową pracę i zadanie na przyszłość.

Kobiety odegrały ogromną rolę w przygotowaniach do Powstania i podczas samego zrywu. Były nie tylko sanitariuszkami czy łączniczkami. Zdarzało się, że stawały w jednym szeregu z mężczyznami - z bronią w ręku. Wcześniej jednak wykonały ogromną pracę organizując i prowadząc zajęcia tajnych szkół, kultywując język i podtrzymując narodowe tradycje.

Trzeba pamiętać, że na przykład dzięki Towarzystwu Warta udało się zachować na silnie germanizowanych przez Prusaków ziemiach Wielkopolski język i kulturę polską.

W odcinku naszego cyklu poświęconym roli kobiet w Powstaniu znalazły się między innymi charakterystyka sylwetki Zofii Sokolnickiej, rozmowa z uczestniczką powstania Zofią Andrzejewską (nagranie archiwalne z 1968 roku), wspomnienia Pelagii Horak ("Siostra spiskowców") i refleksje Pauliny Cegielskiej ("Przechadzki po mieście. Z moich wspomnień"). Fachowo o genezie i dokonaniach Towarzystwa Warta mówi dr Przemysław Matusik.