Radio Merkury S.A.

www.radiomerkury.pl



dodano: 2008-12-15 18:48
Odcinek 11: Zdobyć okno na świat - czyli jak odzyskać Kujawy i może Pomorze?

Przewrotni i podstępni - tacy, według niemieckich pamiętnikarzy i historyków - byli Polacy przejmujący władzę nad Wielkopolską na przełomie 1918 i 1919 roku. Jednym z przykładów miało być opanowanie Gniezna. Należy pamiętać, że nie cała Wielkopolska znalazła się pod okupacją pruską w czasie rozbiorów. Jej południowo-wschodnia część, z Kaliszem i Koninem, weszła w skład Cesarstwa Rosyjskiego.

Podczas powstań Listopadowego i Styczniowego Wielkopolanie z Prus nielegalnie przekraczali granicę, aby brać w nich udział. Zdarzało się, że w odwecie za ucieczki "do walk" mieszkańcy Wielkopolski musieli znosić pruskie represje (tak było w Trzemesznie, gdzie zlikwidowano gimnazjum).

Dla Polaków w tej części Wielkopolski kluczowe było zdobycie Gniezna. Zaczęło się od zdobycia koszar. Sygnał dotarł z Poznania. Tłum Polaków wdarł się na teren koszar piechoty, zdobył arsenał broni. Uzbrojone oddziały zajęły ważne placówki w mieście. Niemcy zostali rozbrojeni, a ważni pruscy urzędnicy - internowani.
Wiadomość o powstaniu w Gnieźnie błyskawicznie rozeszła się po okolicznych majątkach. Wspomina to w zarejestrowanej w 1968 roku opowieści powstaniec Kazimierz Żniński.

Jak ważne było opanowanie Gniezna, jak Powstanie sięgnęło na Kujawy - opowiada w audycji prof. Janusz Karwat. Mówi o Trzemesznie, Mogilnie, Inowrocławiu...