Radio Merkury S.A.

www.radiomerkury.pl



dodano: 2008-12-11 13:46
Odcinek 6: Lud, robotnicy i żołnierze - czyli rady ci doradzą

Od Rosji Radzieckiej po Niemcy, przez całą Europę Środkową jesienią 1918 roku przetaczała się rewolucja. Władzę w swoje ręce brali robotnicy, żołnierze i chłopi. Powstawały Rady Robotnicze i Żołnierskie (a w Wielkopolsce - również Rady Ludowe). Rady były polskie, niemieckie, albo mieszane. Polacy robili wszystko, żeby przejąć władzę.

Polacy rozumieli, że przejęcie kontroli nad radami było sposobem na ewolucyjne przejście do Niepodległości. Działacze byli dobrze zorganizowani, mieli konkretne plany.

W audycji "Udane powstanie w 10 minut" tłumaczymy strukturę skomplikowanego systemu rad, które gromadziły w swoich szeregach mieszkańców miast, wsi, inteligencję i robotników. Wspiera nas w tej analizie dr Przemysław Matusik, który przypomina, że o ile w Niemczech rady miały odcień socjaldemokratyczny, w Wielkopolsce ten ruch był ruchem narodowym.

W tym odcinku znalazły się również wspomnienia Wincentego Grześkowiaka „Powstaniec ze Starołęki” i fragmenty "Wspomnień wielkopolskich" Tadeusza Szułdrzyńskiego.