Radio Merkury S.A.

www.radiomerkury.pl



dodano: 2008-12-11 13:46
Odcinek 4: Jak wyglądał burzliwy listopad 1918 roku w Poznaniu i Wielkopolsce - czyli czy rzeczywiście prowincja walczyła, a stolica czekała?

"Powstał prąd, który porwał za sobą wszystkie warstwy. Nawet dziatwa szkolna wyczuła w mig, że coś się święci. W pewnej wiosce podarła bez wiedzy nauczyciela swoje książki niemieckie na strzępy" - tak o nastrojach w listopadzie 1918 roku pisze Zygmunt Pawłowski, jeden z uczestników spotkania w podkościańskim Krzywiniu. Wtedy to nauczyciele zadecydowali o wprowadzeniu u siebie w szkołach godziny języka polskiego, historii i geografii polskiej.

W listopadzie 1918 nastroje niepodległościowe były w naszym regionie już bardzo, bardzo silne.. Polacy w Wielkopolsce wykorzystali demokratyczny ruch tworzenia Rad Robotniczych i Żołnierskich do przejęcia politycznej inicjatywy na tym obszarze. Rady były bowiem nowym organem władzy państwowej. Nie zastępowały dotychczasowej administracji, funkcjonowały obok. Polacy zyskali narzędzie pozwalające na wysyłanie do różnych instytucji naszych kontrolerów - wyjaśnia historyk dr Przemysław Matusik. Historyk Szymon Dąbrowski dodaje, że kluczowe było opanowanie Poznańskiej Rady Żołnierskiej.

W tym odcinku naszego cyklu znalazł się również fragment rozmowy z Henrykiem Śniegockim - Komendantem Głównej Kwatery Skautowej na Rzeszę Niemiecką, powstańcem wielkopolskim (nagranie archiwalne z 1968 roku).


Komentarze czytelników:

Dodał: 212.67.159.59
Dnia: 2010-12-19 18:52:18
8 listopada jarocin był wolny ani słowa marek



Radio Merkury nie odpowiada za treść zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich kasowania w przypadkach ewidentnego naruszenia prawa.