Radio Merkury S.A.

www.radiomerkury.pl



dodano: 2008-12-11 13:46
Odcinek 2: Kto jest kim - czyli na ile ugrupowań dzielili się Wielkopolanie jesienią 1918 roku?

Na ile ugrupowań dzielili się Wielkopolanie jesienią 1918 roku? Czy Polacy pod zaborem pruskim mieli konspiracyjny rząd? Wierzyli w to niektórzy Niemcy. Historyk Witold Jakubczyk twierdzi, że takiego rządu nie było, a wrażenie jego istnienia brało się z tego, że działanie wielu organizacji społecznych oparte było na niewielu aktywnych Polakach.

Ale Polacy, działający w różnych organizacjach społecznych, mieli odmienne poglądy polityczne. I te różnice stały się szczególnie istotne podczas wojny, a zwłaszcza pod jej koniec gdy jasne stało się, że odzyskanie niepodległości przez Polskę jest możliwe. Niektórzy liczyli na pomoc Francji i państw zachodnich, inni - wierzyli we własną siłę.

Jarogniew Drwęski, Julian Lange, Stanisław Taczak, ksiądz Stanisław Adamski, Zofia Skolnicka - te nazwiska przytacza dr Przemysław Matusik. W audycji znalazły się również fragmenty publikacji „Danziger Neueste Nachrichten” z 26 grudnia 1918 roku, archiwalne rozmowy z powstańcem Janem Kąkolewskim oraz Komendantem Głównej Kwatery Skautowej na Rzeszę Niemiecką, powstańcem Henrykiem Śniegockim (nagrania z 1968 roku).